Hírvilág

Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!

LAPSZEMLE eLitMed

2024. SZEPTEMBER 21.

Szöveg nagyítása:

-
+

A rák megelőzésének új iránya, az otthoni rendrakás 22-es csapdája, a Covid-19 kitörésében szerepet játszó egzotikus állatok és a csokoládé felmentése a pattanások okozásának vádja alól; növekvő szuicidhajlam a magyar fiatalok körében. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Egy nemrég az Egyesült Államokban publikált tudományos jelentés szerint a rákos megbetegedések csaknem 13 százalékának hátterében ismert vírusok és baktériumok fertőzése áll, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az ezek elleni védekezés, pontosabban a megelőzésük jelentősen visszaszoríthat bizonyos daganatos betegségeket, akár ritka betegségekké lefokozva őket. A The New York Times a négy szóban forgó fertőzést és a rák kapcsolatát mutatja be: ezek a HPV, a Hepatitis B és C vírusok, valamint a Helicobacter pylori baktérium.

***

Az otthoni rendetlenség boldogtalanná és egészségtelenebbé, a rend és a rendrakás pedig – feltétlenül – kiegyensúlyozottabbá tesz?  Ennek járt utána pszichológusok és professzionális rendszerezők segítségével a The Guardian újságírója, aki maga is küzd az őt körülvevő őskáosszal. De vajon tényleg az újabb és újabb tárolók, dobozok, üvegek, címkézők vásárlása a megoldás, vagy éppen ez az, ami csak újabb rendetlenséget szül? Az igazán szórakoztató stílusú, öniróniával fűszerezett cikkből megtudhatjuk, mik a mentálhigiénés előnyei a rendnek, de azt is, meddig éri meg elmenni a rendrakásban, és hol van az a határ, amit már nem érdemes átlépni, mert csak rosszabb lesz…

An illustration of a woman with a storage box under her arm facing a mountain of clutter, books, hairdriers, a lampshade, etc, etc

Forrás: The Guardian [Sophie Winder]

***

Kutatók összeállították azon állatok listáját, melyek nagy valószínűséggel szerepet játszhattak a Covid-19 járvány vuhani kitörésében – számol be az euronews. A vizsgálat, melyben 800 minta genetikai adatait elemezték, a Huanan Seafodd Piacon értékesített fajokra összpontosított, mivel itt jelent meg először a vírus. A listán olyan állatok találhatók, mint a mosómedve kutyák (nyestkutyák), a cibetmacskák, a nyércek, vagy éppen a bambuszpatkányok. Az eredmények kulcsfontosságú nyomokat szolgáltathatnak a vírus eredetével kapcsolatban, és javíthatják a világjárványra való felkészültséget. A pontos eredet azonban továbbra is vita tárgyát képezi a tudósok körében: a kutatás ugyan alátámasztja azt a forgatókönyvet, hogy a COVID-19 valószínűleg állatokról ugrott át az emberre, de nem oldja meg azt a kérdést, vajon kutatólaboratóriumból származott-e.

Egy ijesztő bambuszpatkány. Forrás wikipédia

***

A csokoládétól pattanásosak leszünk? Lassan 60 éve tartja magát ez a tétel, miközben nem egyértelmű, hogy e mögött tudományos bizonyítékok, vagy csupán generációkon átívelő szülői fondorlat áll – írja a BBC. A különböző kutatások abban ugyan egyetértenek, hogy az aknés bőr összefüggésben áll a táplálkozással, kiváltképpen a magas zsír- és cukortartalmú étrenddel (magas kalória-, alacsony tápanyagtartalom), ami testszerte képes gyulladásokat eredményezni, azonban azzal kapcsolatban már nincsenek egyértelmű adatok (sőt), vajon az alacsony glikémiás index-szel bíró csokoládé bőrre gyakorolt hatása milyen, kiváltképpen akkor, ha ráadásul csekély cukortartalmú étcsokoládéról van szó.

***

Sajnos egyre több fiatalnak vannak öngyilkos gondolatai Magyarországon. „Évről évre egyre több olyan beszélgetésünk van, amely öngyilkossági gondolatokról, késztetésről szól, vagy az önagresszió más megjelenéséről, önsértésről, akár már korábban véghezvitt öngyilkossági kísérletekről. Ez azt jelenti, hogy az évi csaknem harmincezer megkeresésből több mint kétezer beszélgetésben felmerül valamilyen szuicid gondolat, és évről évre növekszik a szorongások, a félelmek, az általános lehangoltság, a magány vagy a konkrét öngyilkossági gondolatok miatt segítséget kérő tizenévesek vagy fiatal felnőttek száma” – mondta az InfoRádióban Reményiné Csekeő Borbála. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője szerint az öngyilkossági gondolat a társadalmi közbeszédben még mindig tabunak számít, ami miatt még a legjobb szándék mellett is sokszor helytelenül reagálnak a szülők, pedagógusok, segítők a gyerekek szuicid jelzéseire.

 

Ajánljuk magunkat

Véletlen folytán, egy egyszerű vérvétellel derülhet ki az egyik legsúlyosabb gyerekbetegség

Már az egészségügyi ellátás is diszkriminál a nőkkel szemben

Több mint egymillió magyar él súlyos nélkülözésben

Őszinteség, mint a változás legfontosabb sarokköve

„Hasznos és láthatatlan” – Recenzió Szilvia Molnár Üvegház című könyvéről

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Járványügy

Mit tanított nekünk a COVID 19?

A tudomány megreformálására szólít fel a Covid-19-pandémia kezelésének abszurd vonásait összefoglalva a Journal of Evaluation in Clinical Practice cikke. Kemény kijelentéssel kezdik „Mit tanított nekünk valójában a Covid-19 a tudományról, a bizonyítékokról és a társadalomról?”

Klinikum

Mi befolyásolja a citokinválaszt?

Mint arra a Covid-19-járvány is felhívta a figyelmet, az egyének immunválasza jelentősen különbözik. Ismert, hogy az életkor, a nem és a genetika nagyban befolyásolja a fertőzésre adott immunválaszt.

Klinikum

A nagy áthuzalozás: tényleg a közösségi média okozza a serdülők járványszerű mentális problémáit?

SZEMLE eLitMed

Krízisben van a tizen- és huszonévesek mentális egészsége, de pánikkeltés helyett a háttérben álló komplex oki hálózatot kell feltárnunk, írja a Nature-ben Candice L. Odgers, a Kaliforniai Egyetem pszichológia és informatika professzora.

Honnan ered a SARS-CoV-2? - interjú Müller Viktorral és Kemenesi Gáborral