Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!
LAPSZEMLE eLitMed
2024. SZEPTEMBER 07.
LAPSZEMLE eLitMed
2024. SZEPTEMBER 07.
Szöveg nagyítása:
A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a Youtube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Egy nemrégiben publikált brit tanulmány szerint a hétvégi extra alvás akár 20%-kal is csökkentheti a szívbetegségek kockázatát azoknál, akik a hétköznapokon nem alszanak eleget – írja az euronews. A kutatók csaknem 20 ezer, hétköznap alváshiánnyal (kevesebb mint 7 óra/éjszaka) küzdő páciens 14 évnyi orvosi kartonjai átvizsgálva megállapították, hogy az alkalmi extra alvás segíthet ellensúlyozni az alváshiány negatív hatásait, például a magas vérnyomást, csökkentve a szívbetegségek, a szívinfarktus és a stroke kockázatát. A tartósan rossz alvásminták azonban továbbra is károsak, ezért a tanulmány arra ösztönöz, hogy az általános egészség érdekében tartsuk fenn a rendszeres, elegendő alvást, a hétvégi regeneráló alvás pedig csak rövid távú gyógymódként használjuk.
***
A YouTube nem fog többé olyan videókat ajánlani a tinédzsereknek, amelyek bizonyos fittségi szinteket, testsúlyokat vagy fizikai jellemzőket idealizálnak, miután szakértők figyelmeztettek, hogy az ilyen tartalmak károsak lehetnek, ha többször nézik őket. A The Guardian beszámolója szerint a platform ugyan továbbra is lehetővé teszi a 13-17 évesek számára ezen videók megtekintését, de algoritmusai nem fogják a fiatal felhasználókat a kapcsolódó tartalmak „nyúlüregébe” taszítani. „Miközben egy tinédzserben kialakulnak a gondolatok arról, hogy kik is ők valójában, és milyen normákat állítanak fel saját magukkal szemben, az idealizált normákat bemutató tartalmak ismételt fogyasztása, amely egy irreális belső normát kezd kialakítani, egyeseknél negatív hiedelmek kialakulásához vezethet önmagukról” – indokolta a döntést a YouTube globális egészségügyi vezetője, Dr. Garth Graham. A korlátozás azokra a tartalmakra vonatkozik, amelyek egyes fizikai tulajdonságokat másokkal szemben idealizálnak, például az orr karcsúbbá tételét célzó szépségápolási gyakorlatok; a fittséget vagy a testsúlyt idealizálják, például olyan edzésprogramok, amelyek egy bizonyos külsőre való törekvésre ösztönöznek; vagy társadalmi agresszióra ösztönöznek, például fizikai megfélemlítésre.
***
Megdöbbentő riportot közölt a The New York Times az Egyesült Államok egyik legnagyobb magánpszichiátriai láncáról, az Acadia Healthcare-ről, amely mintegy 50 kórházat tart fenn. A lap betegek, hozzátartozók és dolgozók történetei alapján arról ír, hogy miközben a vállalat bevételei az elmúlt években ugrásszerűen megnőttek, a részvényeik ára megkétszereződött, mindezt nem utolsó sorban a páciensek indokolatlan fogva tartásával éri el: egy nap bennfekvés a pszichiátriai kórházakban ugyanis akár 2200 dollárt is hozhat a cég konyhájára. Több esetben a hatóságok közbenjárása és bírósági döntés kellett ahhoz, hogy emberek kiszabaduljanak az intézetekből. Az Acadia eltúlozta a betegek tüneteit, módosította a gyógyszeradagokat, majd azt állította, hogy a betegeknek a módosítás miatt hosszabb ideig kellett maradniuk, de előfordult, hogy azzal érvelt, a beteg nincsen elég jól ahhoz, hogy távozzon, mert nem fejezte be az étkezést. Ez a történet persze nem csupán a cégről szól, hanem az állami szolgáltatásokat leépítő, a for-profit vállalatokat előtérbe toló egészségpolitikáról is – nem véletlen, hogy az Acadia elsősorban a rendkívül túlterhelt sürgősségi osztályokat hálózza be annak érdekében, hogy azok minél több mentális problémával küzdő beteget továbbítsanak hozzájuk.
***
A hvg.hu számolt be arról, hogy nehéz helyzetbe kerültek a veseátültetettek a fővárosban, miután a korábban transzplantáción átesett pácienseknek nem minden esetben jut hely utógondozásra a Semmelweis Egyetem transzplantációs klinikáján. Az intézmény ráadásul egy ideje ide-oda vándorol különböző helyszínek között, ami szakértők szerint a hanyatlás irányába vitte a fővárosi ellátást, holott a veseátültetés gyakorlatilag sikerágazatnak számított Magyarországon az elmúlt hatvan évben. Mindez azért is érdekes, mert a soros magyar EU-elnökség éppen zászlajára tűzte többek között a szervdonáció és a szervátültetések témáját is.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Magyarországon és világszinten is kiemelkedő a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők száma: a magyar lakosság körében csaknem minden második esetben szív- és érrendszeri megbetegedés a halálok .
Klinikum
Krízisben van a tizen- és huszonévesek mentális egészsége, de pánikkeltés helyett a háttérben álló komplex oki hálózatot kell feltárnunk, írja a Nature-ben Candice L. Odgers, a Kaliforniai Egyetem pszichológia és informatika professzora.
Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Ártalomcsökkentő drogpolitika a brit egyetemeken, gyakori költözés mint gyermekkori ártalom; van-e értelme a mindennapos tesinek, az osztrák egészségügy egy magyar orvos szemével, holokauszt-túlélő neuropatológus önéletrajzi ihletésű ifjúsági regénye. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Hétvégi lapszemle: megélni 102 ezer forintból?!
Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
3.
4.
5.