Hírvilág

Hétvégi lapszemle: dopping helyett szódabikarbóna

LAPSZEMLE eLitMed

2024. SZEPTEMBER 14.

Szöveg nagyítása:

-
+

Pszichózist okozó ADHD-gyógyszer, munkaerőhiánytól szenvedő európai egészségügy, a toryk által megroppantott NHS; az „új” teljesítményfokozó csodaszer, a szódabikarbóna. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Egy új tanulmány szerint az ADHD kezelésére gyakran használt gyógyszerek, mint az Adderall és a Vyvanse, magas dózisban növelhetik a mánia vagy pszichózis kialakulásának kockázatát – írja a The New York Times. Ez azért is különösen aggasztó, mert az USA-ban a stimulánsok felírásának száma 2012 óta folyamatosan növekszik, 2022-re elérte már a 80 milliót is. Az azonban egyelőre nem világos, hogy egyes stimulánsokat szedő embereknél miért lehet nagyobb a pszichózis kialakulásának kockázata, mint másoknál. A vizsgálatban (a McLean Kórházban 2005 és 2019 között első alkalommal felvett 16-35 éves páciensek adatait elemezték) a pszichózist és mániát átélő betegeknél nagyobb valószínűséggel fordult elő a családban bipoláris zavar vagy pszichózis, nagyobb valószínűséggel használtak naponta kannabiszt, vagy szedtek olyan stimulánsokat, amelyeket nem írtak fel számukra. A kutatók emlékeztetnek rá, hogy bár ezek a gyógyszerek rendkívül hatékonyak lehetnek az ADHD tüneteinek kezelésében, a gondos nyomon követés és a mentális egészségre gyakorolt hosszú távú hatásaik további kutatása kiemelten fontos lenne. (Megjegyzés: a Ritalin esetében nem találtak ilyen összefüggést a kutatók.)

***

Európa egészségügyi rendszereinek szinte mindegyike krónikus munkaerőhiánnyal, alacsony bérekkel és folyamatosan növekvő túlmunkával küzd – számol be az egész kontinenst érintő válságról az euronews. Mindennek már látható jelei is vannak, Svédországban például nemrég hónapokig tartó sztrájk zajlott. Bár az egyes országok egészségügyi rendszerei sok tekintetben különböznek, a válságtünetek hasonlók, hiszen általános jelenség az elöregedés, ami egyszerre növeli az ellátások iránti szükségletet, és csökkenti a bevethető munkaerőt. Hiába növekedett az elmúlt évtizedben 20 százalékkal az orvosok és 10 százalékkal az ápolók száma a kontinensen, a kereslet ennél nagyobb mértékben nő. A WHO európai regionális jelentése szerint „időzített bomba ketyeg” alattunk.

***

Nagy-Britanniát sokkal súlyosabban sújtotta a Covid-19 világjárvány, mint más fejlett országokat, mivel az NHS-t „súlyosan meggyengítette” az előző évtized katasztrofális kormányzati politikája – állapítja meg egy széles körű jelentés, melyről a The Guardian adott hírt. Az orvosi szaktekintélyek által készített jelentés szerint az Egyesült Királyság tory-párti egészségügyi reformjai következtében, az évekig tartó alulfinanszírozás, a privatizáció és az NHS széttagoltsága miatt az ország kiszolgáltatottá vált a COVID-19 válságnak. A legfontosabb problémák közé tartozott a munkaerőhiány, az elégtelen védőfelszerelés és a szervezetlen ellátási hálózatok, amelyek együttesen jelentősen rontották az Egyesült Királyság világjárványra adott válaszlépéseinek hatékonyságát. Ráadásul az indokoltnál nagyobb mértékben csökkentették a rutin egészségügyi tevékenységeket, ennek utóhatásai pedig még ma is érzékelhetők. Az ellenzékbe szorult konzervatívok politikai indíttatásúnak tartják a jelentést.

***

A szódabikarbónát – vagy hivatalosabb nevén a nátrium-hidrogén-karbonátot – mindenki ismeri. Van, aki gyomorégés ellen szokott belőle kanalazni, más sütőporként használja, de tisztító hatása miatt ruhák mosásánál vagy ezüstneműk fényesítésénél is előkerülhet. A vízben jól oldódó por sokáig csak a házi praktikák jolly jokere volt, de mostantól a sporté is lehet – írja a telex.hu. Bár a szódabikarbóna teljesítményfokozó hatása már egy ideje ismert, igazán a párizsi olimpia alatt vált közismerté az ilyen célú felhasználása, különösen az atléták körében. Az 1-10 perces, nagy erőkifejtést igénylő sportágakban, például a futószámokban működik legjobban, ezeknél nagyon ugyanis magas a tejsavszint, a savasodást azonban – bár a hatásmechanizmus még nem teljesen tisztázott – késleltetni képes a szódabikarbóna. Az viszonyt bizonyos, hogy a használatát korlátozni szinte lehetetlen, így jó esély van arra, hogy hamarosan olyan mindennapos teljesítményfokozóvá válik, mint a koffein.

Ajánljuk magunkat

Fiatalok mentális egészségét védő intézkedéseket hozott a YouTube

Még mindig dobogón az öngyilkosságok terén, de jelentős a javulás

Üdv nálunk! Van már, aki írja a fekete pontjaid? – Nyomasztás a közoktatásban

A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség állásfoglalása az ágazat helyzetéről

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Klinikum

Mi befolyásolja a citokinválaszt?

Mint arra a Covid-19-járvány is felhívta a figyelmet, az egyének immunválasza jelentősen különbözik. Ismert, hogy az életkor, a nem és a genetika nagyban befolyásolja a fertőzésre adott immunválaszt.

Járványügy

Mit tanított nekünk a COVID 19?

A tudomány megreformálására szólít fel a Covid-19-pandémia kezelésének abszurd vonásait összefoglalva a Journal of Evaluation in Clinical Practice cikke. Kemény kijelentéssel kezdik „Mit tanított nekünk valójában a Covid-19 a tudományról, a bizonyítékokról és a társadalomról?”

Egészségpolitika

Szív- és érrendszeri betegségek, gyógyszerreform és munkaerőhiány a magyar elnökség célkeresztjében

LAPSZEMLE eLitMed

Magyarország a demográfiai kihívásokat és az általa „elhanyagoltnak” tartott egészségügyi kérdéseket emelte ki az Európai Unió Tanácsának elnökségére vonatkozó prioritásai közül.

Honnan ered a SARS-CoV-2? - interjú Müller Viktorral és Kemenesi Gáborral