„Hasznos és láthatatlan” – Recenzió Szilvia Molnár Üvegház című könyvéről
RECENZIÓ eLitMed
2024. SZEPTEMBER 20.
RECENZIÓ eLitMed
2024. SZEPTEMBER 20.
Szöveg nagyítása:
Szilvia Molnár húsbavágóan őszinte regényében az anyaság első heteiről ír, arról az állapotról, amikor mind az anya, mind a baba nagyon törékenyek. Olyan gondolatokról, melyeket letagadnánk, érzésekről, amelyek ijesztőek is lehetnek. Recenzió Szilvia Molnár regényéről.
Mentálhigiénés, pszichológiai és szociális képzések keretében sokat tanulunk az „első interjú”-ról, amely lehetőség arra, hogy valamilyen strukturáltabb módon felmérjük a klienst, annak élettörténetét, problémáit. Rengeteget beszélünk erről az első foglalkozásról, aránytalanul sokat ahhoz képest, hogy mennyi tudást szerzünk arról, mi van az első interjú után. Hasonlóképpen van ez a szülés-születés-szülővé válás kérdésével is. Szülésfelkészítők széles palettája tájékoztat és nyújt segítséget, kínál affirmációs kártyákat, jógagyakorlatokat, praktikus tippeket ahhoz, hogy a szülés könnyebb legyen. Arról, hogy mi történik a gyermek világra jövetelét követően, már kevesebb szó esik. A közbeszédben egyre többször merül fel a szoptatás fontossága, a babalátogatás etikettje vagy a posztpartum depresszió. Azt azonban, hogy mi zajlik le az anyában a gyermekágyi időszak alatt, milyen élmények mentén válik valaki fokozatosan szülővé, jótékony és kissé idealizált homály fedi. A mama puha plüssfigurák között, bódító babaillatban ringatózik a szoptatós fotelben gyönyörű gyermekét nézegetve. Egész nap. Hisz mi más dolga van? Ez a legboldogabb időszak az életében!
Nehéz az anyaságról árnyaltan beszélni, rengeteg tabu és szorongás kötődik a témához. Íratlan társadalmi szabályok mintha visszatartanának bennünket attól, hogy nyíltan vállaljuk, anyaként naponta többször is megtesszük a Föld-Hold közti távolságot az eufória és a teljes kétségbeesés között. Szilvia Molnár húsbavágóan őszinte regényében az anyaság első heteiről ír, arról az állapotról, amikor mind az anya, mind a baba nagyon törékenyek. Azokról a dolgokról, amelyekről kevesen / keveset beszélünk, olyan gondolatokról, melyeket letagadnánk, érzésekről, amelyek ijesztőek is lehetnek. Teszi mindezt bátran és kendőzetlenül.
„Senki nem figyelmezteti az embert, hogy az anyaságot nem lehet félretenni, és hogy is ne sokkolná az embert, mikor ráébred, hogy örökké tart? Miért is nevezik anyaságnak?”
Az Üvegház története egy nőről szól, aki mindaddig, míg a posztpartum időszak első heteinek egzisztenciális nehézségeivel küzd, képtelen elhagyni lakását. Vívódásai közben vissza-vissza emlékszik arra, hogy ki is volt ő, mielőtt gyermeke született.
A regény tökéletesen ábrázolja az anyaság első heteinek lassúságát, elszigeteltségét, melyben egyszerre van jelen az odaadó, gondoskodó szeretet és a 24 órás, szüntelen önátadás feszültsége. A korai időszak fizikai fájdalmai. A hormonális változások és egyéb körülmények – egyebek mellett a segítség és lelki támogatás hiánya – miatt megjelenő mentális nehézségek, szorongások, a gyermek egészsége, testi épsége kapcsán betörő intruzív gondolatok, melyet gyakran még akár a hozzá legközelebb álló személy, a férje sem ért.
Az Üvegház a szülővé válás nehezen megfogható, korai időszakával foglalkozik, olyan jelenségeket és gondolatokat ír le, amik általánosságban megjelenhetnek a „friss” szülőkben. Betekintést enged egy olyan világba, amelyre a jelenlegi társadalmi berendezkedés mellett nincsen rálátásunk, s így jellemzően már csak akkor válik világossá milyen kihívásokat rejteget, amikor saját bőrünkön tapasztaljuk meg.
***
Szilvia Molnár magyar származású, Svédországban nevelkedett, jelenleg Amerikában élő írónő, első könyve az Üvegház (eredeti címe: The Nursery) bekerült a The New York Times 100 figyelemre méltó könyv válogatásába 2023-ban.
A cikk idézőjeles címének inspirációját Kali Ágnes: Hogyan írjunk hasznos verset hat hónapos baba mellett című verséből merítettem
Szerző: Gasteiger Nóra
Szilvia Molnar: Üvegház Open Books 2023 |
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.
Gondolat
A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.
Gondolat
VIII. Henrik betegségei
Gondolat
Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.
Egészségpolitika
Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.
A Simone Biles visszatér című dokumentumsorozat júliusban bemutatott részeiben az amerikai tornász nyíltan beszél arról, mit élt át a tokiói és a párizsi olimpia közötti években; hogyan próbált talpra állni és mindent újrakezdeni.
Orvoslás és társadalom
A koleszterinszint célértékének elérése 12 százalék a férfiaknál – ez is lesújtó adat, de az, hogy mindez a nőknél mindösszesen 2 százalék, az már „megdöbbentő” – a második EgészségÉRTÉS – Női egészség programon jártunk, ahol ezúttal a szív- és érrendszeri betegségek voltak fókuszban.
A Kék című könyvben lélektani és morális kérdéseket feszegető regény keveredik az orvosi krimik fordulatosságával. A téma – a gyász – mély, mégis könnyen olvasható mű.
Egészségpolitika
A magyar soros uniós elnökség a szív- és érrendszeri betegségek kapcsán tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenségekkel is foglalkozni fog: eltérő tünetek, növekvő esetszám, alacsony részvételi arányok a klinikai kutatásokban.
Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!
A neurózis nagyvárosi megjelenése és korai tapasztalatai – Orvosi és irodalmi diskurzusok 1900 körül
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
3.
4.
5.