PharmaPraxis

A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban megvalósuló farmakogenomikai vizsgálati szolgáltatás közös tervezése

2023. JÚLIUS 20.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az összes kórházi felvétel 6,5%-a gyógyszermellékhatás miatt következik be. Ennek költsége az Egyesült Királyságban évente 466 millió fontot tesz ki. A farmakogenomikai (PGx) tesztelés csökkenti a gyógyszermellékhatások valószínűségét, és növeli a legmegfelelőbb dózis kiválasztását. Más diagnosztikai vizsgálatokkal összhangban a PGx-tesztelés költségei gyorsan csökkennek. Napjainkban az USA-ban, Kanadában és Hollandiában érhető el a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban PGx-vizsgálati szolgáltatás. A gyógyszertárban végzett PGx-vizsgálat során DNS-mintát vesznek a páciens szájnyálkahártyájából és azt vizsgáló laboratóriumba küldik. Az eredmény kézhezvételét követően a gyógyszerész felülvizsgálja a beteg gyógyszereit, és módosítási ajánlásokat tehet a felírónak.

Az elmúlt 15 évben az Egyesült Királyságban a közösségi gyógyszerészek szerepe a gyógyszerek diszpenzálásán kívül számos szolgáltatással bővült. Ilyen – többek között – az új gyógyszerek rendelését követő tanácsadás, az influenzaoltás, valamint a kisebb betegségekkel és az egészséges életmóddal kapcsolatos tanácsadás. A következő öt évben újabb szolgáltatásokat vezetnek be, mint például a hepatitis C-tesztelés, a nem diagnosztizált szív- és érrendszeri betegségek felderítésére irányuló szolgáltatás és a palliatív ellátás gyógyszereihez való hozzáférés javítását célzó tanácsadás. 2025-re az új genomikai orvosi szolgáltatás is beépül a rutinellátásba. A gyógyszerészek aktív szereplői lesznek e rendszernek, a tesztek kivitelezésétől a tanácsadásig, és a lehetséges gén-gyógyszer kölcsönhatásokra való felvilágosításig.

Egy közelmúltbeli holland tanulmány szerint a közvetlen lakossági gyógyszerellátás során kiadott 45 leggyakoribb gyógyszer 24%-a esetében lehet gyógyszer-gén kölcsönhatás. A – szintén hollandiai – PGx-szolgáltatás értékelése során a betegek 17,8%-ának javasolták a gyógyszer megváltoztatását, 14%-uk számára pedig az adag módosítását. A genotípusok elemzése a betegek többségénél (99,2%) állapított meg olyan variánsokat, amelyeket érdemes figyelembe venni gyógyszerrendelésnél. Egy közelmúltbeli brit tanulmány pedig 56 gyógyszert tartalmazó csoport ötöde esetében talált káros gyógyszer-gén kölcsönhatást, ami miatt a betegek 8,6–9,1%-ánál kellett volna gyógyszer- vagy dózismódosítást végrehajtani. Torontóban, két közösségi gyógyszertárban, a betegek részvételével (n = 100) végzett vizsgálatban a PGx-teszt eredményeképpen a gyógyszerész a betegek 60%-ánál gyógyszercserét, 13%-a esetében dózismódosítást, 22%-a esetében fokozott ellenőrzést, 4%-nál pedig a gyógyszer teljes elhagyását javasolta.

A cikk elején idézett vizsgálat célja, hogy feltárja: milyen akadályozó és segítő tényezőket látnak a gyógyszerészek (n = 10), a körzeti orvosok (n = 8) és a betegek (n = 8) a farmakogenomikai tesztelés bevezetésével kapcsolatban.

Az adatelemzés öt kulcsfontosságú témát azonosított a PGx-vizsgálati szolgáltatás közvetlen lakossági gyógyszerellátásba történő bevezetésével kapcsolatban:

· elvileg mindhárom csoport fogékony volt az új szolgáltatás bevezetésére;

· az előnyöket valamennyi csoport elismerte;

· a bevezetéshez szükséges erőforrásokat hiányosnak ítélték;

· az új szolgáltatás következményeivel kapcsolatosan megjelent némi bizonytalanság;

· a szakmaközi kapcsolatokkal kapcsolatosan kihívást jelenthet a szolgáltatás.

A gyógyszerészek nyitottak voltak az új szolgáltatásra, mert az optimális gyógyszerelés szakértőiként gondolnak magukra, és szeretnének a technológiai innováció élmezőnyébe tartozni. Tisztában vannak a tradicionális, „mindenki ugyanazt a gyógyszert kapja” megközelítés korlátaival és a személyre szabott gyógyítás hasznosságával. A betegek leginkább a genetikai adataik biztonságával kapcsolatos aggályaikat fejezték ki. A gyógyszerészek és az orvosok egyaránt úgy vélték, hogy a személyre szabott gyógyszereléssel nemcsak a mellékhatások csökkenthetők, de költséghatékonyak is. A szolgáltatással növekedhet a betegadherencia és a páciensek egészségügyi műveltsége is.

Az erőforrások hiányosságai között az idő-, a hely- és a pénzhiány egyaránt felmerült (bár az Egyesült Királyságban az elmúlt években a legtöbb patikában már kialakítottak konzultációs szobákat). Az orvosok attól tartottak, hogy a patikusok drágább gyógyszereket fognak javasolni. A szakemberek félelme volt még, hogy ha a tesztet a betegek fizetik, tovább nő a egészségi egyenlőtlenség. A gyógyszerészek és az orvosok is hangsúlyozták: a szolgáltatás bevezetése előtt szükség lesz továbbképzésekre.

Néhány gyógyszerész aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy romlana a viszonyuk orvoskollégáikkal, ha felülbírálnák az orvos által rendelt gyógyszert. Más gyógyszerészek azonban pozitívan nyilatkoztak, mondván: a PGx-tesztelés lehetőséget ad a beteg elsődleges ellátását végzők közötti munkakapcsolat javítására (az Egyesült Királyságban az újonnan végzett gyógyszerészek már az orvosoktól függetlenül is módosíthatják a beteg gyógyszerelését). Mindhárom fókuszcsoport a szolgáltatás fokozatos bevezetését javasolta.

 

dr. Kazai Anita

eredeti:

BMC Health Serv Res. 2022 Mar 22;22(1):378. Co-designing a community pharmacy pharmacogenomics testing service in the UK. Tim RendellJulie BarnettDavid Wright.

A rovat további cikkei

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

PharmaPraxis

D vitamin és kálcium pótlás polycisztás ovárium szindrómában szenvedők betegek esetében

D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.

PharmaPraxis

Elavult a gyógyszertári asszisztensek oktatása

A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.

PharmaPraxis

Gyógyszerész-beteg kapcsolat

A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A ChatGPT a gyógyszertári gyakorlatban

Keresztmetszeti vizsgálat a patikusok percepciójáról, praxisáról és véleményéről: a Journal of Pharmaceutical Policy and Practice tanulmányának célja az volt, hogy kiderítse, mennyit tudnak a jordániai közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek a ChatGPT-ről, és hogyan használják azt munkájukban.

PharmaPraxis

Gyógyszerészi beavatkozás a mentális zavarral küzdő betegek adherenciájának növelése érdekében

Multidiszciplináris mentálhigiénés ellátás résztvevőiként a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek jelentős sikereket érhetnek el a mentális betegek állapotának javításában és az ellátás költségeinek csökkentésében.

Ember és környezet

A globális környezeti változások az emberi egészséget is veszélyeztetik

A napjainkban zajló globális környezeti változások közvetlen és közvetett módokon egyaránt fenyegetik az emberi egészséget. Hogy pontosan milyen változások hogyan, arról az Environment International szakfolyóiratban jelent meg egy tanulmány Current and future threats to human health in the Anthropocene címmel.

Gondolat

Van traktora? Szokott aggódni? – Boldogságmérés Bhutánban

FILMKRITIKA eLitMed

Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai második közös dokumentumfilmje a bhutáni bruttó nemzetiboldogság-mutató mögött rejlő emberi sorsokat mutatja be két lelkes, feladatukat lelkiismeretesen végző kérdezőbiztos munkáján keresztül.

Klinikum

Növeli-e a túlélést a klinikai vizsgálati részvétel?

SZEMLE eLitMed

És milyen haszna van a kísérleti rákgyógyszereknek a betegek számára? A Science cikke bemutatja két tanulmány igencsak meglepő eredményeit.