Hírvilág

Hétvégi lapszemle: reggeliző klubok a brit iskolákban

LAPSZEMLE eLitMed

2024. OKTÓBER 05.

Szöveg nagyítása:

-
+

Testedzés betegen, iskolai reggeliző klubok Angliában, a „legnépszerűbb”’ műtétek Európában; gyermekorvos előadása a gyermekvédelemről, évekig elhúzódó gyógyszertámogatások. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

A The New York Times cikke azt vizsgálja, biztonságos-e a testmozgás betegség esetén, különösen a COVID-19 kapcsán. Általában az olyan enyhe tünetek, mint az orrfolyás vagy a torokfájás, nem akadályozzák meg a könnyű testmozgást, ha azonban a tünetek nyak alattiak – mint például köhögés, láz vagy fáradtság –, illetve ha emésztőrendszert érintő betegségről van szó, akkor a gyógyulásig ajánlott pihenni. A COVID-19 esetében a megközelítés óvatosabb a lehetséges szövődmények, például a szívizomgyulladás miatt. Felépülést követően még az enyhe esetekben is csak fokozatosan érdemes visszatérni a fizikai aktivitáshoz, a súlyosabb esetekben vagy elhúzódó tünetekkel küzdőknek pedig a testmozgás folytatása előtt konzultálniuk kell a kezelőorvossal. A COVID utáni szövődmények, mint a légszomj, a fáradtság vagy a mellkasi fájdalom továbbra is érinthetik a vírusból felépülteket, ezért óvatos és lassú visszatérést követelnek, az első hetekben nem érdemes a teljesítményt hajszolni.

An illustration of two sick people exercising against a green background. One is blowing their nose while leaning on a blue exercise ball, and the other lies on the ground with a thermometer in their mouth, with feet up on a blue exercise ball. There is a red box of tissues between them.

Forrás: The New York Times [Tomi Um]

***

Fogyatékossággal foglalkozó jótékonysági szervezetek az Egyesült Királyságban azt szorgalmazzák, hogy az iskolai reggeliző klubok (breakfast clubs) minden gyermek számára hozzáférhetővé váljanak, fogyatékosságtól vagy családi háttértől függetlenül – írja a The Guardian. A szervezetek azzal érvelnek, hogy a reggeliző klubok nemcsak a gyermekéhezés elleni küzdelem, hanem az oktatásban való egyenlőség előmozdítása szempontjából is létfontosságúak, ugyanakkor sok fogyatékkal élő gyermek akadályokba ütközhet (például közlekedési problémák vagy gondozási szükségletek miatt), ami miatt kimaradhatnak ebből a szociális programból. 2023-tól több mint 2100 iskola vesz részt a Nemzeti Iskolai Reggeli Programban, melynek keretében jelenleg 270 000 gyermek részesül ingyenes vagy támogatott reggeliben egy átlagos napon. A kormányzó Labour nemrégiben azt javasolta, hogy 2025-ben további 750 iskolára terjesszék ki a kezdeményezést, 2025 szeptemberére pedig már Anglia összes iskolájában elérhető legyen. 

***

Vajon melyik a leggyakoribb műtét az Európai Unióban? – teszi fel a kérdést az euronews. A listát a szürkehályogműtét vezeti, 2022-ben csaknem 5 millió ilyen beavatkozást végeztek el az uniós tagállamokban, lakosságarányosan a legtöbbet Franciaországban, a legkevesebbet Romániában, Magyarország 20. a sorban. Egy másik gyakori operáció a császármetszés, erre valamivel több mint egymilliószor került sor 2022-ben, lakosságarányosan legtöbbször Cipruson és Romániában, legkevesebbszer Finnországban, miközben Magyarország 6. a rangsorban. A cikk megjegyzi, hogy nőtt a laparoszkópos méheltávolítások, a laparoszkópos lágyéksérv-javítások, a szürkehályogműtétek és a teljes térdprotézisek gyakorisága, míg a vakbélműtéteké csökkent.

Number of cataract surgeries per 100 000 inhabitants in EU countries in 2022.

Forrás: euronews

***

Dr. Molnár Mihály gyermekorvos tartott előadást a MOK szervezésében szeptember 24-én a gyermekvédelem témájában. Célja felrázni a szakembereket, hogy a jelzőrendszer tagjai között elinduljon egy együtt gondolkodás, bővüljön a szakmai ismeretük, hogy gondolatokat ébresszen, ami kapcsán konstruktív, proaktív, szakmán beüli és szakmák közötti munka kezdődhet el, melynek eredményeképpen tisztázódnak, kiépülnek a betegutak. Mindez hozzájárulhat a gyermekvédelem hatékonyabb kiépüléséhez. Úgy véli, ha mindenki betartaná a törvényeket, akkor jól működne a gyermekvédelem. Az előadás megtekinthető ITT.

***

Sok új gyógyszer vár arra, hogy a betegek támogatással hozzáférjenek, ám átlagosan 2-3 év telik el egy-egy gyógyszerbefogadás között. S amíg ez nem történik meg, addig a rászorulók csak egyedi méltányosság keretében juthatnak ezekhez a készítményekhez – hangzott el az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) sajtóbeszélgetésén, melyről a Népszava számolt be.

Ajánljuk magunkat

Hogyan segíthet a MIND étrend megőrizni agyunk egészségét?

Rózsaszín séta október 6-án

Az opioidkrízis mögött: minden, amit a nitazénekről tudni érdemes

HCM – az örökletes és alattomos szívizombetegség

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Áttörő magyar felfedezés a szuperbaktériumok elleni küzdelemben

Visszafordítható-e a szívelégtelenség?

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Óriási felzúdulást hozott a méltányossági kassza alapítványi kézbe tétele

KUN J Viktória

Szakmai szervezetek és fogyatékossággal élők érdekvédői is ledöbbentek a méltányossági támogatásról hozott legutóbbi kormánydöntésen. Megkérdeztünk egy szakértőt, és válaszolt lapunknak a BM is.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a következő világjárványt okozó X-betegség

LAPSZEMLE eLitMed

Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Klinikum

Mennyi a terápiás értéke a 2011 és 2020 között befogadott gyógyszereknek?

A British Medical Journal tanulmánya utánajárt, hogy az új szerek első és további indikációkban milyen hozzáadott terápiás értéket képviselnek. Ezt az információt egyértelműen közölni kell a betegekkel és az orvosokkal egyaránt, hangsúlyozzák a szerzők.

2.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

3.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

4.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

5.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.