Hírvilág

Hétvégi lapszemle: megélni 102 ezer forintból?!

LAPSZEMLE eLitMed

2024. SZEPTEMBER 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy lépéssel közelebb a bolygó elpusztításához, „csendes járvány” Európában; rosszra értékelt magyar egészségügy, növekvő szegénységi rés, anyátlan kórtermek és vita az eutanáziáról. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

A Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) által közzétett jelentés szerint a Föld kilenc kulcsfontosságú rendszeréből hatot, sőt, hamarosan hetet már megsértettünk, ezzel veszélyeztetve a bolygó életfenntartó képességét (planetary boundary science) – írja a The Guardian. Ezek a rendszerek olyan területeket foglalnak magukban, mint a klímaváltozás, a biodiverzitás csökkenése, a földhasználat és az édesvizek állapota, a légköri aeroszolterhelés és a tengerek, óceánok savasodása – utóbbi kapcsán mérhető egy újabb határátlépés. A határok átlépése márpedig fokozza az esélyét a visszafordíthatatlan változásoknak és az olyan „tipping point”-ok elérésének, amelyeken túl a rendszerek instabillá válhatnak. Bár ezek a határátlépések nem jelentenek azonnali katasztrófát, hosszú távú kockázatokat rejtenek magukban mind az emberiség, mind az élővilág számára. A jelentés külön hangsúlyozza az őslakos közösségek tudását, akik évezredeken keresztül fenntartható módon éltek együtt a természettel, így ezen tudás segíthetne a megoldások kialakításában is.

***

Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) jelenti az egyik legnagyobb veszélyt az európai közegészségügyre Hans Henri P Kluge, a WHO európai igazgatója szerint, aki az euronews-on megjelent írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy „vagy mi leszünk az a generáció, amely határozottan fellép az AMR ellen, megvédve ezzel egészségünket és a jövő nemzedékek egészségét, vagy az a generáció leszünk, amelyik elpazarolja az előttünk álló lehetőséget, és ezzel potenciálisan veszélybe sodorja a modern orvoslást, ahogyan azt ismerjük.” Ma már, az antibiotikumok széleskörű, és sokszor téves használata miatt az AMR közvetlenül évente több mint 1 millió halálesetért felelős, és közvetve 5 millió halálesethez kapcsolódik világszerte, ha pedig a növekvő trend folytatódik, 2050-re világszerte évente több mint 10 millió ember fog meghalni az antimikrobiális rezisztencia miatti „csendes járványban”. 

***

Alig van olyan magyar állampolgár, aki úgy véli, hogy a legjobb egészségügyi ellátásban részesül – írja a 24.hu. Az Ipsos friss nemzetközi kutatása alapján hazánkban a válaszadók mindössze 12 százaléka mondta azt, hogy jó az egészségügyi ellátás, míg 58 százalék szerint rossz. A felmérésből az is kiderült, hogy a magyarok a rákot tekintik legnagyobb arányban veszélyesnek (38%), ezt követi a mentális betegség, a stressz, a túlsúly és a kábítószer-használat.

***

Mindösszesen havi 102 ezer forintból kénytelenek megélni a szegények Magyarországon, számolta ki a 444.hu az EUROSTAT szegénységi réssel kapcsolatos friss adataiból. Ez az arányszám azt mutatja meg, hogy a szegénységi küszöb alatti jövedelemből élők átlagos nettó jövedelme mennyivel marad el a szegénységi küszöbtől, vagyis a mediánbér 60 százalékától. Minél nagyobb ez a mutató, annál mélyebb a szegénység az adott országban, és annál nehezebb kitörni a szegénységből. A tavalyi adatfelvételek alapján a szegénységi rés 29,5 százalék volt Magyarországon, ennél eddig csak 2000-ben mértek magasabbat. Mint írja a 444.hu, a magyar adat az Európai Unióban is kirívónak tekinthető, ennél csak Romániában és Szlovákiában mélyebb a szegénység. A legutóbbi adatok szerint a szegénységi küszöb 1,742 millió forint volt, ami havi szinten 145 185 forintot jelent, és mivel a szegények átlagos nettó jövedelme ennek az összegnek a 70,5 százaléka (29,5%-os rés), kiszámolható, hogy átlagosan havi 102 355 forint jövedelemből élnek a magyar szegények.

***

Anyátlan kórterem – így hívják az egyik magyarországi kórházban azokat a szobákat, amelyekben most is több olyan gyerek él, akiket a megszületésük után otthagytak a szüleik. A gyerekek között van, aki már 2-3 hónapja él a kórházban: eddigi életében legfeljebb az ottani folyosót vagy az udvart látta, és a kórházban jövő-menő orvosokkal, nővérekkel, páciensekkel találkozott – írja a telex.hu megrendítő riportjában. Sem az egészségügyi dolgozók, sem a kórházak nincsenek felkészülve arra, hogy huzamosabb ideig gondozzák a magára hagyott újszülötteket, akikből átlagosan havonta mintegy kétszáz van a kórházakban, többszöröse a tavalyinak. Éppen ezért idén július 1-től az örökbe adáshoz már nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki a gyerekét közvetlenül a születés után az egészségügyi intézményben hagyja, az eljárás megindításához pedig elég, ha hat hétig nem jelentkezik a szülő.

***

Szintén a telex.hu számolt be a Brain Baron zajlott vitáról, melynek témája az eutanázia volt: Sándor Judit jogász, bioetikus, a LAM szerkesztőbizottságának tagja, a CEU tanára érvelt az eutanázia mellett, Frivaldszky János jogfilozófus pedig ellene, valamint meghívták Köves Slomót, a Egységes Magyar Izraelita Hitközösség főrabbiját is. A beszélgetésnek lett volna egy negyedik résztvevője is, Philip Nitschke, a Sarco Eutanáziagép feltalálója, ő azonban nem tudott megjelenni a beszélgetésen, mert nyomozás indult a találmányával kapcsolatban Svájcban.

Ajánljuk magunkat

A demencia valójában a hozzátartozók betegsége

Életmentő szűrések és kezelések – szeptember 24-e az FH világnapja

Takács Péter: elkészült a nemzeti népegészségügyi stratégia

A nagy áthuzalozás: tényleg a közösségi média okozza a serdülők járványszerű mentális problémáit?

MOK-díjak 2024: várják a jelöléseket

Különleges nap halmozottan sérült gyermekeket nevelő szülők számára a Bükki Nemzeti Parkban

A legújabb, MI által asszisztált robotsebészet megérkezett Magyarországra

A klímatudomány 10 üzenete az élhető jövőért

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Ember és környezet

XIV. Magyar Fenntarthatósági Csúcs

Égnek az erdők, a városok. Kontinenseket elmosó áradások, éhínség, forróság, pusztító földrengések, járványok. A migráció megoldhatatlanná vált a nemzetek számára. Természeti, humanitárius és geopolitikai összeomlás tanúi vagyunk. Kiszámíthatatlanná vált nemzeti és világgazdasági folyamatokban, hatalmas bizonytalanságban kell a gazdasági szereplőknek termelni, működni.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén

LAPSZEMLE eLitMed

Pszichiátriai betegek családi ápolása Geelben, megállíthatatlanul zsugorodó agy, mintavétel lábtörlőkről, szódásszifon és Sokol rádió a demencia ellen. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Egészségpolitika

Salátatörvénybe csomagolt változtatások az egészségügyben

LAPSZEMLE eLitMed

A választásokat követően a kormány által benyújtott 90 oldalas törvényjavaslat-csomag, melyet kedden már el is fogadott a parlamenti többség, számos területen érinti az egészségügyet.

Ember és környezet

A klímatudomány 10 üzenete az élhető jövőért

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Tizenegy elismert magyar klímatudós tett közzé közös nyilatkozatot azzal a céllal, hogy elősegítsék a szükséges változások elindítását és felgyorsítását, valamint hozzájáruljanak az érdemi társadalmi párbeszéd kialakításához.