Egészségpolitika

Salátatörvénybe csomagolt változtatások az egészségügyben

LAPSZEMLE eLitMed

2024. JÚNIUS 14.

Szöveg nagyítása:

-
+

A választásokat követően a kormány által benyújtott 90 oldalas „Az állam működését érintő egyes törvények módosításáról” címet viselő törvényjavaslat-csomag, melyet kedden már el is fogadott a parlamenti többség, számos területen érinti az egészségügyet.

A Népszava és az Economx összeállítása szerint október 1-től már Budapesten sem az önkormányzat, hanem az Országos Mentőszolgálat fogja működtetni a háziorvosi és gyermekorvosi ügyeletet, valamint kiterjesztik a kötelező egészségügyi szűrővizsgálatokat is: míg eddig csak 18 éves korig voltak kötelezőek az egészségügyért felelős miniszter rendeletében előírt szűrővizsgálatok, mostantól a miniszter korhatár nélkül előírhat kötelező szűrővizsgálatokat.

Az állami kórházakban egységes beléptető rendszert vezetnek be, hogy ellenőrizzék az alkalmazottak munkaidejének betartását, ehhez pedig arckép-azonosításra képes kamerákat fognak az egészségügyi intézményekbe elhelyezni. Szélesebb jogköröket adnak a megyék ellátásszervezéséért felelős vármegyei kórházaknak, Budapesten és Pest megyében pedig négy, a hozzájuk tartozó ellátási területtel rendelkező egészségügyi intézménynek. A szélesebb jogkör kiterjed a kapacitások átcsoportosítására (átszervezhetnek, sőt akár meg is szüntethetnek ellátásokat), az egy megyén belüli városi kórházak között pedig szabadon átvitethetik a röntgen-, ultrahang-, MRI- vagy CT-berendezéseket egyik kórházból a másikba.

Létrejön a Batthyány-Strattmann László Alapítvány, amely támogatást nyújthat a Magyarországon szakmailag elfogadott, de társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árához méltányosságból a biztosított kérelmére. Az alapítványi formából következően megnyílik a személyi jövedelemadó 1 százaléka felajánlásának, a befizetések utáni adókedvezmény, valamint gazdálkodó szervezetek befizetésének lehetősége is, a módosítás pedig biztosítja, hogy már 2025-ben kedvezményezettje lehessen az 1 százalékos felajánlásnak. Erről a Népszava azt írja, főként a daganatos betegek széles körét érintheti kellemetlenül, hogy a méltányossági gyógyszerkérelmek elbírálását a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő helyett egy új közalapítványra bíznák.

Az Economx a beszámolójában kitér arra is, hogy mindezek mellett megkönnyítik a kórházban maradt gyermekek örökbefogadását.  Amennyiben hat hétig nem jelentkeznek a kórházban hagyott újszülöttért, azt úgy kell tekinteni, mintha inkubátorban hagyták volna a gyermeket, aki így örökbe fogadhatóvá válik.

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Egészségpolitika

További szigorításokat tervez a kormány az egészségügyben – derül ki a MOK leveléből

MOK eLitMed

Olyan törvényjavaslatot küldött véleményezésre az államtitkárság a MOK-nak, amivel a szervezet szerint a kormányzat egyértelműen a dolgozók további nagymértékű terhelésével akarja biztosítani a kórházak működését, ezért a visszavonását követeli.

Egészségpolitika

A MOK és a MOSZ további lépéseket tesz a szakma és a biztonságos betegellátás érdekében

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az államtitkársággal való egyeztetést követően Takács Péter államtitkár ígéretet tett arra, hogy idén már nem terjeszti be a MOK szerint fenyegető változásokat tartalmazó törvénymódosító javaslatot.