Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén
LAPSZEMLE eLitMed
2024. MÁJUS 18.
LAPSZEMLE eLitMed
2024. MÁJUS 18.
Szöveg nagyítása:
A Guardian fotóriportot közölt a belgiumi Geel városáról, ahol a mentális zavarokkal küzdőkről évszázadok óta saját otthonaikban gondoskodnak a helyiek; a Telex a szentendrei Skanzenben sikeresen működő emlékezésterápiás Demencia Programról tudósított. Hétvégi lapszemle.
A belgiumi Geel városának lakói már több évszázada gondoskodnak pszichiátriai betegekről, méghozzá saját otthonaikban, egyfajta „nevelőszülői” rendszerben (foster care system). Ezek a nevelőcsaládok olykor évtizedekig élnek együtt a befogadott betegekkel (boarder), akik így a család szerves részévé válnak. A rendszer – mondhatni – mára beépült Geel DNS-ébe. A The Guardian exkluzív fotóriportot készített a közösség nem mindennapi életéről.
Mi tehet ellenállóvá egy társadalmat? A sorozatos katasztrófák – állítja egy Nature-ben megjelent tanulmány. A The New York Times által szemlézett tudományos cikk szerint az emberiség elmúlt 30 000 évének vizsgálata alapján megállapítható, hogy az éhínség, a háború vagy az éghajlatváltozás át- és túlélése segít a közösségeknek abban, hogy a jövőbeli sokkhatásokból minél hamarabb talpra álljanak.
Magyarországon minden harmadik ember küzd magas vérnyomással (ennél csak Lettországban és Horvátországban rosszabb a helyzet), de a tendencia szinte egész Európában romló képet mutat. Mi ennek az oka, és hogyan lehetne javítani a helyzeten? Ennek nézett utána az euronews.
Mi köze van a lábtörlőknek az 1-es típusú cukorbetegséghez? Meglepően sok. Egy nemzetközi kutatócsoport a finn Turku városkájában kutatta a vidéki környezetben megtalálható mikroorganizmusok jótékony hatását az autoimmun betegséggel szemben, a vizsgálat részeként pedig külön e célra elhelyezett speciális lábtörlőkből vettek mintákat. Az Európai Bizottság Horizon Magazinjának cikke szerint a kutatási eredmények határozottan azt mutatják, hogy a mikrobiom diverzitása szoros összefüggésben áll az emberi egészséggel és az immunbetegségekkel szembeni védelemmel.
A modern ember agya körülbelül 13%-kal kisebb, mint a 100 000 évvel ezelőtt élt homo sapiensé. Vajon a változó éghajlat, vagy egyes elsajátított képességeink miatt van ez? Kiderül a BBC cikkéből.
Heteken belül megkapja a halált okozó injekciót az a 29 éves holland nő, aki mentális betegsége miatt kért eutanáziát – írta a hvg.hu. Zoraya ter Beek esete heves vitákat váltott ki az országos és a nemzetközi sajtóban, közösségi médiában egyaránt, mert a pszichiátriai betegségben szenvedők halálba segítése még Hollandiában is ritka, igaz, egyre kevésbé az.
A telex.hu egy igazán különleges hazai módszerről közölt fotóriportot: a szentendrei Skanzenben kifejezetten demenciában szenvedő embereknek tartanak ún. emlékezésterápiás múzeumi foglalkozásokat, ahol a régmúlt tárgyaival, környezetével, hangulatával küzdenek a felejtés ellen. Az intézmény Demencia Programja május 1-jén a bécsi SozialMarie-díjátadón harmadik helyezést ért el.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Idegtudományok
A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.
Ember és környezet
Égnek az erdők, a városok. Kontinenseket elmosó áradások, éhínség, forróság, pusztító földrengések, járványok. A migráció megoldhatatlanná vált a nemzetek számára. Természeti, humanitárius és geopolitikai összeomlás tanúi vagyunk. Kiszámíthatatlanná vált nemzeti és világgazdasági folyamatokban, hatalmas bizonytalanságban kell a gazdasági szereplőknek termelni, működni.
A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Orvoslás és társadalom
A Qubit többek között az eLitMed és a LAM főszerkesztőjét, Kapócs Gábort kérdezte arról, mivel jár ma a demencia, hogyan érinti a betegeket és a hozzátartozóikat. (VIDEÓ)
Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Hétvégi lapszemle: megélni 102 ezer forintból?!
Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából2.
3.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon4.
5.
Orvoslás és társadalom
Országos férfiegészség-kampány és PSA-szűrés indul a prosztatarák ellen