Hírvilág

Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén

LAPSZEMLE eLitMed

2024. MÁJUS 18.

Szöveg nagyítása:

-
+

A Guardian fotóriportot közölt a belgiumi Geel városáról, ahol a mentális zavarokkal küzdőkről évszázadok óta saját otthonaikban gondoskodnak a helyiek; a Telex a szentendrei Skanzenben sikeresen működő emlékezésterápiás Demencia Programról tudósított. Hétvégi lapszemle.

A belgiumi Geel városának lakói már több évszázada gondoskodnak pszichiátriai betegekről, méghozzá saját otthonaikban, egyfajta „nevelőszülői” rendszerben (foster care system). Ezek a nevelőcsaládok olykor évtizedekig élnek együtt a befogadott betegekkel (boarder), akik így a család szerves részévé válnak. A rendszer – mondhatni – mára beépült Geel DNS-ébe. A The Guardian exkluzív fotóriportot készített a közösség nem mindennapi életéről.

Mi tehet ellenállóvá egy társadalmat? A sorozatos katasztrófák – állítja egy Nature-ben megjelent tanulmány. A The New York Times által szemlézett tudományos cikk szerint az emberiség elmúlt 30 000 évének vizsgálata alapján megállapítható, hogy az éhínség, a háború vagy az éghajlatváltozás át- és túlélése segít a közösségeknek abban, hogy a jövőbeli sokkhatásokból minél hamarabb talpra álljanak.

Magyarországon minden harmadik ember küzd magas vérnyomással (ennél csak Lettországban és Horvátországban rosszabb a helyzet), de a tendencia szinte egész Európában romló képet mutat. Mi ennek az oka, és hogyan lehetne javítani a helyzeten? Ennek nézett utána az euronews.

Mi köze van a lábtörlőknek az 1-es típusú cukorbetegséghez? Meglepően sok. Egy nemzetközi kutatócsoport a finn Turku városkájában kutatta a vidéki környezetben megtalálható mikroorganizmusok jótékony hatását az autoimmun betegséggel szemben, a vizsgálat részeként pedig külön e célra elhelyezett speciális lábtörlőkből vettek mintákat. Az Európai Bizottság Horizon Magazinjának cikke szerint a kutatási eredmények határozottan azt mutatják, hogy a mikrobiom diverzitása szoros összefüggésben áll az emberi egészséggel és az immunbetegségekkel szembeni védelemmel.

A modern ember agya körülbelül 13%-kal kisebb, mint a 100 000 évvel ezelőtt élt homo sapiensé. Vajon a változó éghajlat, vagy egyes elsajátított képességeink miatt van ez? Kiderül a BBC cikkéből.

Heteken belül megkapja a halált okozó injekciót az a 29 éves holland nő, aki mentális betegsége miatt kért eutanáziát – írta a hvg.hu. Zoraya ter Beek esete heves vitákat váltott ki az országos és a nemzetközi sajtóban, közösségi médiában egyaránt, mert a pszichiátriai betegségben szenvedők halálba segítése még Hollandiában is ritka, igaz, egyre kevésbé az.

A telex.hu egy igazán különleges hazai módszerről közölt fotóriportot: a szentendrei Skanzenben kifejezetten demenciában szenvedő embereknek tartanak ún. emlékezésterápiás múzeumi foglalkozásokat, ahol a régmúlt tárgyaival, környezetével, hangulatával küzdenek a felejtés ellen. Az intézmény Demencia Programja május 1-jén a bécsi SozialMarie-díjátadón harmadik helyezést ért el.

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Ember és környezet

XIV. Magyar Fenntarthatósági Csúcs

Égnek az erdők, a városok. Kontinenseket elmosó áradások, éhínség, forróság, pusztító földrengések, járványok. A migráció megoldhatatlanná vált a nemzetek számára. Természeti, humanitárius és geopolitikai összeomlás tanúi vagyunk. Kiszámíthatatlanná vált nemzeti és világgazdasági folyamatokban, hatalmas bizonytalanságban kell a gazdasági szereplőknek termelni, működni.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Orvoslás és társadalom

Szakértők a demenciáról: Ez az egyik legszomorúbb betegség

LAPSZEMLE eLitMed

A Qubit többek között az eLitMed és a LAM főszerkesztőjét, Kapócs Gábort kérdezte arról, mivel jár ma a demencia, hogyan érinti a betegeket és a hozzátartozóikat. (VIDEÓ)

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a következő világjárványt okozó X-betegség

LAPSZEMLE eLitMed

Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.