Hétvégi lapszemle: September Scaries
LAPSZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 31.
LAPSZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 31.
Szöveg nagyítása:
Tüdőrák elleni vakcina klinikai vizsgálata, fogyókúrás szer az öregedés ellen, a közelgő szeptember okozta szorongások; magánegészségügybe menekülő magyarok. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
A The Guardian cikke arról számol be, hogy megkezdték hét különböző országban a világ első tüdőrák elleni vakcinájának klinikai vizsgálatait, többek között az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Magyarországon. Az oltás mRNS alapú, ami képes azonosítani és elpusztítani a rákos sejteket, sőt a rák visszatérését is hatékonyan akadályozhatja. A vakcinát a tüdőrák leggyakoribb formája, a nem kissejtes tüdőrák ellen fejlesztették ki, és egy 67 éves londoni férfinak már be is adták. A páciens hat injekciót kapott öt perc különbséggel, majd ezután hat héten keresztül hetente, utána 54 héten keresztül háromhetente oltják majd be.
***
A GLP-1-receptoragonista az öregedést is képes lehet lassítani – írja a BBC. Egy, a Journal of the American College of Cardiology (JACC) című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az eredetileg a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kezelésére használt gyógyszer a szívelégtelenséggel, az ízületi gyulladással, az Alzheimer-kórral, sőt a rákos megbetegedésekkel összefüggő betegségek széles körének kezelésére is alkalmazható. A vizsgálatokban csaknem 18 ezer 45 éves vagy idősebb alany vett részt, ők több mint három éven keresztül 2,4 mg szemaglutidot vagy placebót kaptak. A résztvevők elhízottak vagy túlsúlyosak voltak és szív- és érrendszeri betegségben szenvedtek, de cukorbetegségben nem. Azok, akik a gyógyszert szedték, alacsonyabb arányban haltak meg bármilyen okból, beleértve a szív- és érrendszeri problémákat és a Covid-19-et is „Nem lepne meg, ha az emberek egészségének ilyen módon történő javítása valóban lelassítaná az öregedési folyamatot” – mondta Harlan Krumholz, a Yale professzora az Európai Kardiológiai Társaság 2024. évi konferenciáján.
***
Ha a január a naptári év hétfője, akkor a nyár egyértelműen a hétvége: a június a péntek, a július a szombat, az augusztus pedig a lusta, de idővel nyűgössé váló vasárnap. Ezért van az, hogy jelenleg oly sokan a „szeptemberi félelmek” („September Scaries”) szorításában találják magukat – ez a rettegés, a sajnálat és a várakozás kombinációja, amely egy közös szünet végét és egy mozgalmas és megterhelő időszak kezdetét kíséri. (Ráadásul az USA-ban ennek a váltásnak még egy hivatalos napja is van: a Labor Day, szeptember első hétfője, ami idén szeptember 2-re esik.) A The New York Times pszichológusok segítségével annak járt utána, mik a kiváltó okai ennek a szorongató érzésnek, és néhány megszívlelendő tanácsot is ad arra, hogyan segíthetünk magunknak átlendülni ezen az időszakon. Ahogy az egyik szakember biztatóan mondja: „Az emberek gyakran úgy érzik, hogy a hétfő könnyebb, mint a vasárnap. Vasárnap félsz a hétfőtől. Hétfőn egyszerűen csak megcsinálod.”
Forrás: The New York Times [Paige Vickers]
***
Évtizedek óta először nem gyógyszerre, hanem magánegészségügyre költik a legtöbbet az egészségpénztárakból – adja hírül a 24.hu a Bank360.hu elemzése alapján. Az idei első félévben történt meg először, hogy a legnagyobb értékben már nem gyógyszerre, hanem magánorvosra költöttek a pénztártagok: több mint 18,43 milliárd forintot fordítottak erre, miközben gyógyszerre 18,26 milliárdot költöttek. A Bank360 szerint az, hogy mennyire próbálnak áttérni a magyarok a magánellátásokra, jól mutatja, hogy az egészségpénztárak első féléves tagdíjbevétele 33,6 milliárd forintra ugrott, ami 25 százalékkal több a tavalyinál; a munkavállalók egyéni befizetései több mint 27, a munkáltatói befizetések csaknem 14 százalékkal nőttek 2023-hoz képest; az idei első félévben pedig 31 ezerrel nőtt az önsegélyező- és egészségpénztárak taglétszáma, amely most már meghaladja az 1,155 milliót.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Idegtudományok
A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.
A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Ártalomcsökkentő drogpolitika a brit egyetemeken, gyakori költözés mint gyermekkori ártalom; van-e értelme a mindennapos tesinek, az osztrák egészségügy egy magyar orvos szemével, holokauszt-túlélő neuropatológus önéletrajzi ihletésű ifjúsági regénye. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Hétvégi lapszemle: megélni 102 ezer forintból?!
Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
3.
4.
5.