Hírvilág

Hétvégi lapszemle: September Scaries

LAPSZEMLE eLitMed

2024. AUGUSZTUS 31.

Szöveg nagyítása:

-
+

Tüdőrák elleni vakcina klinikai vizsgálata, fogyókúrás szer az öregedés ellen, a közelgő szeptember okozta szorongások; magánegészségügybe menekülő magyarok. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

A The Guardian cikke arról számol be, hogy megkezdték hét különböző országban a világ első tüdőrák elleni vakcinájának klinikai vizsgálatait, többek között az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Magyarországon. Az oltás mRNS alapú, ami képes azonosítani és elpusztítani a rákos sejteket, sőt a rák visszatérését is hatékonyan akadályozhatja. A vakcinát a tüdőrák leggyakoribb formája, a nem kissejtes tüdőrák ellen fejlesztették ki, és egy 67 éves londoni férfinak már be is adták. A páciens hat injekciót kapott öt perc különbséggel, majd ezután hat héten keresztül hetente, utána 54 héten keresztül háromhetente oltják majd be.

***

A GLP-1-receptoragonista az öregedést is képes lehet lassítani – írja a BBC. Egy, a Journal of the American College of Cardiology (JACC) című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az eredetileg a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kezelésére használt gyógyszer a szívelégtelenséggel, az ízületi gyulladással, az Alzheimer-kórral, sőt a rákos megbetegedésekkel összefüggő betegségek széles körének kezelésére is alkalmazható. A vizsgálatokban csaknem 18 ezer 45 éves vagy idősebb alany vett részt, ők több mint három éven keresztül 2,4 mg szemaglutidot vagy placebót kaptak. A résztvevők elhízottak vagy túlsúlyosak voltak és szív- és érrendszeri betegségben szenvedtek, de cukorbetegségben nem. Azok, akik a gyógyszert szedték, alacsonyabb arányban haltak meg bármilyen okból, beleértve a szív- és érrendszeri problémákat és a Covid-19-et is „Nem lepne meg, ha az emberek egészségének ilyen módon történő javítása valóban lelassítaná az öregedési folyamatot” – mondta Harlan Krumholz, a Yale professzora az Európai Kardiológiai Társaság 2024. évi konferenciáján.

***

Ha a január a naptári év hétfője, akkor a nyár egyértelműen a hétvége: a június a péntek, a július a szombat, az augusztus pedig a lusta, de idővel nyűgössé váló vasárnap. Ezért van az, hogy jelenleg oly sokan a „szeptemberi félelmek” („September Scaries”) szorításában találják magukat – ez a rettegés, a sajnálat és a várakozás kombinációja, amely egy közös szünet végét és egy mozgalmas és megterhelő időszak kezdetét kíséri. (Ráadásul az USA-ban ennek a váltásnak még egy hivatalos napja is van: a Labor Day, szeptember első hétfője, ami idén szeptember 2-re esik.) A The New York Times pszichológusok segítségével annak járt utána, mik a kiváltó okai ennek a szorongató érzésnek, és néhány megszívlelendő tanácsot is ad arra, hogyan segíthetünk magunknak átlendülni ezen az időszakon. Ahogy az egyik szakember biztatóan mondja: „Az emberek gyakran úgy érzik, hogy a hétfő könnyebb, mint a vasárnap. Vasárnap félsz a hétfőtől. Hétfőn egyszerűen csak megcsinálod.”

An illustration of a person standing, looking out of a large window. In the panes of the window is orange, brown and yellow fall foliage. In the negative spaces of the foliage are images of back-to-school items like a school bus, a planner, books and a backpack.

Forrás: The New York Times [Paige Vickers]

***

Évtizedek óta először nem gyógyszerre, hanem magánegészségügyre költik a legtöbbet az egészségpénztárakból – adja hírül a 24.hu a Bank360.hu elemzése alapján. Az idei első félévben történt meg először, hogy a legnagyobb értékben már nem gyógyszerre, hanem magánorvosra költöttek a pénztártagok: több mint 18,43 milliárd forintot fordítottak erre, miközben gyógyszerre 18,26 milliárdot költöttek. A Bank360 szerint az, hogy mennyire próbálnak áttérni a magyarok a magánellátásokra, jól mutatja, hogy az egészségpénztárak első féléves tagdíjbevétele 33,6 milliárd forintra ugrott, ami 25 százalékkal több a tavalyinál; a munkavállalók egyéni befizetései több mint 27, a munkáltatói befizetések csaknem 14 százalékkal nőttek 2023-hoz képest; az idei első félévben pedig 31 ezerrel nőtt az önsegélyező- és egészségpénztárak taglétszáma, amely most már meghaladja az 1,155 milliót.

 

Ajánljuk magunkat

Ma van apád, holnaptól megint nincs – Gyógyító érintések egy börtönprogramban

Feltérképezték a BME-n, milyen betegségekkel jár együtt a depresszió

Okozhat-e az mpox is világjárványt? – A helyzet aggasztó, de más, mint a COVID idején

Rejtett női autizmust jelezhet az anorexia – nagyszabású vizsgálat indul szeptemberben

Kétoldalú információcsere a patikák és a többi egészségügyi szolgáltató között

További szigorításokat tervez a kormány az egészségügyben – derül ki a MOK leveléből

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!

LAPSZEMLE eLitMed

A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: óvatosan a szurkolással!

LAPSZEMLE eLitMed

Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: A fiú, aki nem akart meghalni

LAPSZEMLE eLitMed

Ártalomcsökkentő drogpolitika a brit egyetemeken, gyakori költözés mint gyermekkori ártalom; van-e értelme a mindennapos tesinek, az osztrák egészségügy egy magyar orvos szemével, holokauszt-túlélő neuropatológus önéletrajzi ihletésű ifjúsági regénye. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

1.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

5.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.