Mesterséges intelligencia

A legújabb, MI által asszisztált robotsebészet megérkezett Magyarországra

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

2024. SZEPTEMBER 27.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az orvostechnológia iparág egyik vezető vállalata által kifejlesztett sebészeti rendszer új, átfogó megoldást jelent a robotvezérelt  sebészet számára. A rendszert a cég egy speciális, szimulációs és műtőszobával felszerelt Hugo Truck-ban építette fel és mutatja be a szakmai közönségnek. A szimulációs kamionban az ország minden részéből érkező sebészek és klinikai vezetők 2024. szeptember 17-20 között első kézből tapasztalhatják meg, hogyan működik a Medtronic Hugo™ RAS berendezés. Meggyőződhetnek a műtéti rendszer hatékonyságáról és előnyeiről.

Az új robotberendezés számos területen – többek között a hasi, urológiai és nőgyógyászati sebészetben – lehet a szakorvosok legmodernebb eszköze. A hagyományos laparoszkópos eljárásokkal összehasonlítva a Hugo™ RAS a műtéti terület jobb beláthatóságát és a sebészeti eszközök optimális kontrollját kínálja. Az operáló orvosnak mindez gyorsabb, kíméletesebb és hatékonyabb műtéteket tesz lehetővé, csökkentve a műtéti rizikófaktorokat.  

A kezelő kinyújtott, precíziós keze

A Hugo™ RAS robotasszisztált sebészeti rendszer a Medtronic leginnovatívabb, rendkívül kifinomult robotikai fejlesztése. A rendszer a legmodernebb sebészeti robotvezérelt berendezés , amely kombinálja a már bevált technológiákat és eljárásokat a nagysebességű, 3D vizualizációval, így lehetővé téve a sebészek számára a kiváló tájékozódást a műtéti területen. Az orvos egy speciális, finomhangolt konzolon keresztül irányítja a műszerekkel felszerelt robotkart, így biztosítva a beavatkozás pontos végrehajtását. A berendezés emellett számos egyéb funkcióval rendelkezik, többek között műtéti videók rögzítésére is alkalmas.  

A Hugo™ RAS fő előnyei

A berendezés minimál invazív műtéteket tesz lehetővé. Előnye a precizítás, az  időmegtakarítás és a biztonság. A sebészeti műszerekkel felszerelt robotkarok olyan helyekre is eljutnak a páciens testében, ahová a sebész – a berendezés használata nélkül – csak korlátozottan lenne képes. A Hugo™ RAS alkalmazása a környező szövetek sokkal kisebb károsodását eredményezi, amely kulcsfontosságú a beteg gyógyulása szempontjából. A biztonság szintén nagy előny. Ezt erősíti az interaktivitás: a sebész az eljárás során maximálisan kontroll alatt tartja a robotot, amely azonnal reagál a sebész mozdulatainak változásaira, ha az orvos egy pillanatra elveszíti a figyelmét, elengedi a joysticket, vagy csak elveszi tekintetét a képernyőről a berendezés azonnal leállítja a műveletet. A robotasszisztált műtétek jellemzően kevesebb vérveszteséggel, kisebb hegekkel és összességében kevesebb károsodással járnak a szervezetben. Ez a kíméletesebb műtéttípusnak köszönhető. Használatával az operátornak nagyobb lehetősége van a műtéti terület folyamatos átlátására. A rendszer ergonomikus kivitele – a műtét alatt a sebész végig kényelmes ülő pozícióban helyezkedik el – segíti a folyamatos koncentrációt, amely a sokszor több órás operációk alatt nagy előny. 
A Hugo™ RAS berendezés használata után a kórházi tartózkodás és a felépülés általában rövidebb, így a beteg gyorsabban visszatérhet a normális életbe.

„Az olyan berendezések, mint a Hugo™ RAS robotrendszer, kiváló példái az orvostudomány technológiai fejlődésének. Minden kórház számára alapvető fontosságú lehet többféle műtéttípusban. A siker fő mércéje az eljárások optimalizálása és kihasználása. A rendszer használatával több beteg juthat hozzá a minimális invazív eljárásokhoz, amelyek számos egészségügyi előnyt és gyorsabb felépülést eredményeznek” – mondta Juhász Péter, a Medtronic Hungária Kft. ügyvezető Igazgatója. 

Forrás: Medtronic

A rovat további cikkei

Mesterséges intelligencia

Mesterséges intelligenciával a rák ellen

LAPSZEMLE eLitMed

Széles körben és nagy pontossággal alkalmazható a rák diagnosztizálására és értékelésére egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia modell – számolt be egy harvardi kutatásról az euronews.

Mesterséges intelligencia

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Legújabb eredmények az epilepszia kapcsán

A 2023-as év végéhez közeledve a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban az epilepsziával kapcsolatos legújabb eredményeket mutatjuk be.

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Gondolat

A tumor mint az alkotás forrása – Interjú Kiss Richárd projektvezetővel

KOVÁCS Sándor

C80 – A rák esztétikája? címmel kiállítás nyílt a SOTE Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. A kiállításon a daganatos megbetegedések által inspirált képzőművészeti alkotásokat tekinthetnek meg a látogatók május 31-ig.

Ember és környezet

Mitől függ a fertőzéseket terjesztő kullancsok jelenléte? – egy franciaországi kutatás tanulságai

SZEMLE eLitMed

A kullancsok által terjesztett betegségek egyre több embert érintenek Európában. Milyen tényezők befolyásolják a kullancs, illetve a rajta keresztül embereket megfertőző kórokozók jelenlétét?

Hírvilág

MÁRCIUSBAN IRÁNY A NAGYVILÁG!

Az emberi agy semmihez sem hasonlítható, lenyűgöző tulajdonságai kimeríthetetlen kutatási területet biztosítanak a szakembereknek. Az egyik legújabb felfedezés az agy rugalmasságára, fejleszthetőségére vonatkozik.

1.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

5.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.