Hírvilág

Alzheimer-kórt okozhat a dohányzás

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A középkorúan folytatott erős dohányzás kétszeresére növeli annak az esélyét, hogy az illető húsz év múlva Alzheimer-kórtól vagy más hasonló betegségtől fog szenvedni – állítja egy új tanulmány. Azt eddig is tudtuk, hogy a cigaretta szívbetegséget és rákot okoz, így évente több millió ember haláláért felelős. Finn kutatók azonban most új ártalmakat fedeztek fel. Minna Rusanen, a Kelet-finnországi Egyetem és a Kuopiói Egyetemi Kórház munkatársa, kollegáival 21 123 embert vizsgált meg 1978 és 1985 között. A résztvevők ekkor ötven-hatvan évesek voltak. Később, 1994 és 2008 között, pedig a köztük előforduló Alzeimer-kórt, agyér-elmeszesedést és egyéb, az időskori csökkent szellemi képességekkel összefüggő betegségeket figyelte meg. A vizsgált csoportból 5367 embernél találtak ilyen tüneteket, köztük 1136-an Alzheimer-kórtól, 416-an pedig agyér-elmeszesedéstől szenvedtek. A kutatók megfigyelték, hogy a betegek között jóval nagyobb számban voltak olyanok, akik középkorúan legalább két doboz cigarettát elszívtak naponta. Azok esetében azonban, akik fiatalon abbahagyták a dohányzást, vagy kevesebbet fogyasztottak napi fél doboznál, nem növekedett az Alzheimer-kór esélye. A tanulmány szerzői megemlítik, hogy a dohányzás az agyvérzés egyik kockázati tényezője, és úgy tűnik, az agyér-lemeszesedéssel is kapcsolatba hozható. „Elképzelhető, hogy a dohányzás azzal, hogy roncsolja az ereket és az idegpályákat, a szellemi képességek időskori csökkenéséhez vezet.” – írják a kutatók. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája

Az akut ischaemiás stroke (AIS) egy fontos és relatíve gyakori –egyes tanulmányok szerint arányuk a sürgősségi osztályon megjelenő komatózus betegek körében a 14%-ot is elérheti – oka az akutan jelentkező hipnoid tudatzavarnak (reduced level of consciousness, RLOC).

Ember és környezet

Nem városi legenda: tényleg hat a beltartalomra a növénytermesztés módja

Régóta vita tárgya, hogy van-e érdemi különbség a konvencionális (nagyüzemi, kémiailag intenzív mezőgazdaság útján előállított) és a biogazdálkodásból származó termények beltartalmi értékében.

Hírvilág

Kevesebb stressz: jobb egészség a szívnek és a vesének

Világszinten minden tizedik ember krónikus vesebetegséggel küzd, 13-ból 1 pedig szív- vagy keringési problémákkal. Egy 2018-as tanulmány szerint az emberek 74%-a érezte az adott évben, hogy nem képes megküzdeni egy adott élethelyzettel.

Klinikum

Másképp működik az infantilis agy

A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.