Hírvilág

Fiatalok mentális egészségét védő intézkedéseket hozott a YouTube

LAPSZEMLE eLitMed

2024. SZEPTEMBER 09.

Szöveg nagyítása:

-
+

A YouTube szerint bizonyos típusú videók ismételt megtekintése árthat a tinédzserek önbecsülésének és testképének, ezért a videó-streaming platform úgy döntött, korlátozza a hozzáférésüket bizonyos tartalmakhoz – ahogy arról beszámoltunk már a hétvégi lapszemlénkben is. Az euronews annak járt utána, milyen tudományos indokok állhatnak a döntés háttérben.

Az amerikai után most már az európai tinédzserek is észrevehetik a YouTube-ajánlások változását, miután a videoplatform közölte, hogy a továbbiakban nem tereli őket bizonyos típusú egészségügyi és fitneszvideók felé, különösen azok felé, amelyek „idealizálnak” bizonyos testtípusokat.

A YouTube – amely a tizenévesek körében a legnépszerűbb közösségi médiaalkalmazások közé tartozik – olyan videókat ajánl, amelyek hasonlóak azokhoz, amelyeket a néző korábban már megnézett. Ez azt jelenti, hogy az emberek visszacsatolási hurokba kerülhetnek, sok hasonló videót nézhetnek meg egymás után, és időnként elmerülhetnek a szélsőségesebb tartalmakban is.

Az új szabály célja megakadályozni, hogy a tizenévesek „negatív képzeteket alakítsanak ki magukról” – mondta Dr. Garth Graham, a YouTube Health vezetője és James Beser, a YouTube Youth termékmenedzsment igazgatója egy nyilatkozatban. Azoknak a videóknak az elérést fogják korlátozni, melyek bizonyos fittségi szinteket vagy súlycsoportokat idealizálnak, bizonyos fizikai tulajdonságokat hasonlítanak össze és idealizálnak, vagy szociálisan agresszívek, azaz megfélemlítést vagy verekedést mutatnak.

A közösségi média rossz testképhez, étkezési zavarokhoz és mentális egészségügyi problémákhoz vezethet – derül ki egy tavaly közzétett metaanalízisből, melyben 17 országból származó 50 tanulmányt vizsgáltak. Különösen a nőket és a lányokat, a túlsúlyos embereket és azokat érintheti ez a probléma, akiknek már eleve rossz a testképük. Eközben egy 2021-es tanulmány megállapította, hogy a fitnesz YouTuberek – akiket „Fitspiration” közösségnek neveztek el – sok esetben valójában kifejezetten egészségtelen viselkedést népszerűsítenek.

Mint az euronews emlékeztet, az Európai Unió már 2022-ben elfogadott egy digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, melyben felszólítja a technológiai óriásokat, hogy korlátozzák a gyermekek hozzáférését az olyan tartalmakhoz, amelyek károsíthatják „egészségüket, testi, szellemi és erkölcsi fejlődésüket”.

Forrás: euronews

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

A nagy áthuzalozás: tényleg a közösségi média okozza a serdülők járványszerű mentális problémáit?

SZEMLE eLitMed

Krízisben van a tizen- és huszonévesek mentális egészsége, de pánikkeltés helyett a háttérben álló komplex oki hálózatot kell feltárnunk, írja a Nature-ben Candice L. Odgers, a Kaliforniai Egyetem pszichológia és informatika professzora.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!

LAPSZEMLE eLitMed

A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: óvakodj a bambuszpatkányoktól!

LAPSZEMLE eLitMed

A rák megelőzésének új iránya, az otthoni rendrakás 22-es csapdája, a Covid-19 kitörésében szerepet játszó egzotikus állatok és a csokoládé felmentése a pattanások okozásának vádja alól; növekvő szuicidhajlam a magyar fiatalok körében. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: hasnyálmirigy 3D-nyomtatással

LAPSZEMLE eLitMed

Mégsem csak ölnek és butítanak a videójátékok; már emberi sejtek és szövetek nyomtatásával kísérleteznek; a cukorbetegség kialakulásának újabb rizikófaktora; optimista életminőség-kutatás a SOTE-n. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Balkányi László Interjúja Dr. Papp Zsolt háziorvossal

1.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

5.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.