Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája
2023. SZEPTEMBER 22.
2023. SZEPTEMBER 22.
Szöveg nagyítása:
Amennyiben az AIS RLOC képében jelentkezik, gyakori a diagnosztikus késlekedés, mely a reperfúziós terápiák időfüggő jellege miatt kedvezőtlen betegkimeneteleket okozhat. Az RLOC-ot okozó, diagnosztikus késlekedéssel járó AIS-ek pontos gyakorisága, ennek okai, a diagnosztikus késlekedést követő kimenetel és a késlekedést minimalizálni képes stratégiák nem ismertek. RLOC-ot többféle AIS is okozhat: ilyen ok az arteria basilaris elzáródás is. Ennek fennállása esetén a késlekedés a közelmúltban igazolt, ebben a betegcsoportban is igen kedvező endovascularis thrombectomiás (EVT) eredmények miatt jelentősen rontja a betegség kimenetelét. Az elülső keringést érintő stroke-ok, mint például a nagyobb féltekei vagy a kétoldali stroke-ok egyaránt járhatnak RLOC-kal. A kisebb hátsó keringési stroke-ok, melyek a reticularis aktiváló rendszert érintik (klasszikusan ezzel jár a Percheron-artéria elzáródása), szintén RLOC-hoz vezethetnek. Ennek diagnosztikája koponya CT/CTA-val nem mindig lehetséges.
Tan és munkatársainak a Journal of Clinical Neuroscience-ben megjelent rendszerező ismertetőjükben arra keresték a választ, hogy az RLOC-kal jelentkező AIS-es betegek között 1) milyen gyakori az elmulasztott vagy megkésett diagnózis és terápiás beavatkozás, 2) mi volt a késlekedés oka, 3) milyen kimenetelhez vezetett a késlekedés és 4) milyen korábbi vizsgálatok történtek ezeknek a késlekedéseknek a kiküszöbölésére. A vizsgálatban a PubMed, a Cochrane-könyvtár és az EMBASE adatbázisait használták fel. A cikkek beválasztási kritériumai között szerepelt, hogy a RLOC állandósult legyen, tehát az átmeneti tudatzavarral vagy syncopéval járó rosszullétek nem kerültek további elemzésre. A vizsgált klinikai tényezők között a betegre jellemző paraméterek (kor, nem, komorbiditások), a stroke jellemzői (stroke lokalizációja, etiológiája, RLOC-on kívüli egyéb tünetek), a diagnosztikus tényezők (a kórházba való érkezéstől a diagnózisig eltelt idő, a képalkotó modalitás, a késlekedés és az elmulasztott diagnózis), a kezelési tényezők (a thrombolysis és az endovascularis thrombectomia alkalmazásának gyakorisága a vizsgált populációban és ezek időjellemzői), a kimenetelek (mRS), valamint a javasolt vagy vizsgált diagnosztikus javaslatok szerepeltek.
A végső analízisben összesen hat tanulmány szerepelt: egy kohorszvizsgálat, négy keresztmetszeti vizsgálat és egy esetsorozat. Az egyik tanulmány szerint a RLOC a stroke diagnózisának gyakoribb elmulasztásával jár (odds ratio 3,58), míg egy 2200 beteget vizsgáló tanulmány alapján a stroke félrediagnosztizálásának egyik leggyakoribb oka volt. Az összes elvétett AIS 21,3%-ában egyéb okkal nem magyarázható RLOC állt fent. Egy EVT-t végző centrum 809 egymást követő betegén végzett vizsgálatban 26 esetben volt jelen RLOC. Közöttük szignifikáns késés volt kimutatható az EVT-t megelőző door-to-needle időben. Az akutan kezdődő, komatózus tudatzavarral jelentkező betegeknél a kezdeti iránydiagnózisokat vizsgáló tanulmányban a 102, végül stroke-osnak bizonyuló beteg közül a kezdeti diagnózisok között az epilepszia (2/102), a metabolikus okok (2/102), daganat (1/102) és a nincs iránydiagnózis (6/102) szerepeltek. A képalkotó vizsgálatok tekintetében a diagnosztikus késlekedés hátterében az akut MR-vizsgálatok hozzáférhetőségének nehézségét említik. A késlekedés melletti betegkimenetelekkel kapcsolatban kizárólag az esetsorozat-tanulmány foglalkozott, itt a thrombolysisben a megkésett diagnózis miatt nem részesülő betegek körében kedvezőtlenül alakultak a kimenetelek. Így a thalamicus dementia, a hypersomnolentia és az elhúzódó „minimális tudattal járó állapot” (minimally conscious state). A diagnosztikus késlekedést megelőzően a tanulmányok javaslatokat tettek, melyek között a sürgős MR-vizsgálat és a folyamatos orvosedukáció szerepeltek. A RLOC megléte esetén észlelhető diagnosztikus késlekedés prehospitálisan nem észlelhető, sőt RLOC jelentkezése esetén a betegek általában hamarabb kerülnek kórházba annak ellenére, hogy a mentőszolgálat dolgozói a tünetek hátterében elsősorban nem stroke-ra gyanakodnak.
A tanulmány szerzői megállapítják, hogy további vizsgálatokra van szükség a fentiekben részletezett kérdések pontos megválaszolására. Fontosnak tartják felhívni a figyelmet arra, hogy a RLOC hátterében gondolni kell a stroke-ra mint etiológiára, és célszerű lehetőség szerint MR-vizsgálatot végezni.
Szemlézte:
Cséke Balázs dr.
Eredeti közlemény:
Tan S, Tang C, Ng JS, et al. Delays in the diagnosis of ischaemic stroke presenting with persistent reduced level of consciousness: A systematic review. J Clin Neurosci. 2023;115:14-19. doi:10.1016/j.jocn.2023.07.009
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.
Rheumatoid arthritisben (RA) a krónikus progresszív ízületi gyulladás krónikus fájdalomhoz, az ízületek destrukciójához, funkciókárosodáshoz, a komorbiditások révén élethosszcsökkenéshez vezet. A krónikus gyulladás minél korábbi megfékezése javítja a betegség hosszú távú lefolyását, az ízületi károsodások kialakulását.
Klinikum
A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.
Klinikum
Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.
Klinikum
A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.
Klinikum
A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.
Világviszonylatban a stroke a harmadik vezető halálozási és rokkantsági ok. Korábbi vizsgálatok szerint az alacsony társadalmi-gazdasági státusz (TGS) – függetlenül attól, hogy azt országok között vagy országokon belül mérik – összefüggésbe hozható a stroke fokozott kockázatával, a súlyosabb stroke-kal és a rossz kimenetellel, beleértve a magasabb halálozást és a súlyosabb rokkantságot.
Az ischaemiás stroke és az agyi vénás thrombosis női nemre jellemző sajátosságai
Egészségügyi szakmai irányelv az akut ischaemiás stroke diagnosztikájáról és kezeléséről
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”5.
1.
2.
3.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából4.
5.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon