Gondolat

Szerb Antal és az örök élet

2012. ÁPRILIS 23.

Szöveg nagyítása:

-
+

Szerb Antal akkor is örökbecsű művészeink között foglalna helyet, ha nem lett volna olyan kiváló regényíró, publicista és műfordító, irodalomszerető avagy érettségiző nemzedékek sora nő fel tudományos, kritikai munkásságán, magyar és világirodalomtörténetén, s mert esztétikája páratlan, szellemessége és elegáns, eredeti látásmódja felülmúlhatatlan. Szerb Antal igazából a kultúrával hivatásszerűen foglalkozó irodalmi szakember volt, s ugyanakkor jelentékeny szerepet töltött be szépirodalmunkban is. Könyvek között nőtt fel, és már fiatalon kiemelkedett kortársai közül széleskörű és csillogóan sokoldalú műveltségével, alig húszéves volt, amikor a Nyugatban versei és novellái jelentek meg, Életműve senki máséhoz nem hasonlítható, művei új műfajokat honosítanak meg egyre fokozódó népszerűséggel a magyar irodalomban.A királyné nyaklánca című könyve például alig meghatározható műfajú átmenet a szépirodalmi értelemben vett regény és a tudományos értelemben vett történelmi korkép között. Szépirodalmi főműve pedig A Pendragon legenda. Az írás sajátos iróniájával ejt rabul, és műfajában az angol kísértetregények paródiájának is felfogható, noha számos elemében a legmagasabb rendű ismeretterjesztés műfaji követelményeinek is eleget tesz, misztikus titkok hordozója, és azok paródiája is egyszerre. Szerb Antalról az hír járta, hogy nincs is nála műveltebb és egyben rokonszenvesebb ember az egész magyar irodalmi életben. Az Utas és holdvilág különleges helyet foglal el irodalmunkban, páratlan alkotás, mely mindannyiunk örök megfutamodását közvetíti, félelmünket az élettől, a felnőtté válástól, a szabadság elvesztésétől, az illúziókkal való leszámolástól. Mulatságos, rezignált és szomorú könyv. S benne a kincs, a kiolthatatlan csodavárás: „És ha az ember él, még mindig történhet valami" - ezzel a mondattal zárul a regény. Örkény egypercese jeleníti meg alakját, sorsát: IN MEMORIAM DR. K. H. G. - Hölderlin ist ihnen unbekannt?- kérdezte dr. K. H. G., miközben a lódögnek a gödröt ásta. - Ki volt az? - kérdezte a német őr. - Aki aHyperion-t írta - magyarázta dr. K. H. G. Nagyon szeretett magyarázni. - A német romantika legnagyobb alakja. És például Heine? - Kik ezek? - kérdezte az őr. - Költők - mondta dr. K. H. G. - Schiller nevét sem ismeri? - De ismerem - mondta a német őr. - És Rilkét? - Őt is - mondta a német őr, és paprikavörös lett, és lelőtte dr. K. H. G.-t. NZS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Már van cég, amelyik inkasszózta a kórházat

KUN J Viktória

Soha nem látott ütemben nőnek a kórházi adósságok. Úgy tűnik, a béremelés felgyorsította a folyamatot: míg 2023-ban átlagosan havonta 3,7 milliárddal nőtt ez az adósság, 2024-ben havi 15-20 milliárddal. Inkasszózik a NAV, de már a beszállítók is.

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Gondolat

Feszkó uralma a kamasz fejben – Mozikban az Agymanók 2.

FILMKRITIKA eLitMed

A tizenhárom éves Riley Anderson Fejhadiszállása radikálisan átalakul, és az örök optimista Derű irányító szerepét a legrosszabb lehetőségekkel kalkuláló Feszkó veszi át. Egy lendületes animációs film a kamaszkor érzelmi viharairól és a változásban lévő énképről – határozottan nem csak gyerekeknek.

Hírvilág

Várják a jelöléseket és a szavazatokat az Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám díjakra

Budapest, 2024. március 7. – A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság közreműködésével, 2011 óta minden évben meghirdeti e gyógyszerészeknek és patikáknak szóló díjakat. Mindenki jelölhet és szavazhat a szerinte legjobbnak tartottakra a www.evgyogyszeresze.hu oldalon.

Járványügy

A Covid-járvány elmúlt, de az árvaság örök

A koronavírus-járvány következtében világszerte 10 millió gyermek maradt árván, itthon több mint 1600 kiskorú veszítette el édesanyját vagy édesapját a Covid miatt. Rajtuk segít a Regőczi István Alapítvány a Koronavírus Árváiért.