Diagnosztikai gyorsteszt IBM chippel
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A teszthez kis mennyiségű minta szükséges, az eljárás nagyon gyors, a készülék hordozható, könnyen használható, és alkalmazható számos betegség, köztük szív- és érrendszeri betegségek esetén. Az eljárás annyira gyors és pontos, hogy a beteg véréből közvetlenül a szívroham után vett minta elemzése alapján az orvos akár perceken belül adekvát, életmentő beavatkozást végezhet.
A diagnosztikai teszt a kapilláris erő változásainak mérését használja a szérum vagy vér elemzésére különböző betegségmarkerek - amelyek általában fehérjék – egészen kis mennyiségeinek (így az eosinophil cationic protein, mely a bronchikus aszthma, vagy a C-reaktív protein, amely pedig egyes koronária betegségek jelzője) kimutatására.
Az IBM szakemberei a kapillárisaktivitást a számítógépes chipekhez hasonló szilíciumchip segítségével mérik - utóbbiak fejlesztésében és gyártásában az IBM hatalmas tapasztalatot szerzett. A chip, melynek mérete néhány négyzetcentiméter, mikrométer átmérőjű csatornákat tartalmaz, melyeken a vizsgálati minta körülbelül 15 másodperc alatt folyik keresztül. Egyedülálló megoldásként a töltési sebességet be lehet állítani akár néhány percre is, amikor a chipnek hosszabb időre van szüksége egy összetett betegségmarker „kiolvasására”
A chipet mind formájában, mind működésében a rugalmasságot szem előtt tartva tervezték. Kis mérete miatt a chipet többféle formájú tárgyba be lehet ágyazni, így például hitelkártya vagy toll alakúba - utóbbi pl. előnyös lehet egy terhességi teszt elvégzéséhez. A betegségek diagnosztizálásán túl az eljárás arra is alkalmas lehet, hogy kimutassák egyes kémiai és biológiai veszélyforrások hatásait is.
Forrás::
http://cordis.europa.eu/ictresults/
Szemlézte: Kolin Péter
Egészségpolitika
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.
Egészségpolitika
Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.
Egészségpolitika
12 hónapból 13,5-et dolgoznak, táppénzre és orvoshoz szinte sohasem mennek. A nagyfokú stressz és a sokszor ember feletti munkaterhelés romboló hatását gyakorta káros szenvedéllyel próbálják orvosolni. A felmérések szerint a szakdolgozóktöbb mint 80 százalékakrónikus betegséggel küzd, sokan akár két-hárommal is.Kifejezetten nagy számban fordulnak elő az ízületi,a szív- és érrendszeri betegségek, a visszértágulat, a migrén, az alvászavarok, valamint a lelki és érzelmi problémák. Az egészségügyben dolgozók lelki és fizikális állapota ironikusmódon gyakorta rosszabb, mint az általuk ellátott betegeké.
Egészségpolitika
A Greenpeace Magyarország képviselője nyolc éve tagja a Növényvédelmi Bizottságnak. Szerinte ez idő alatt hazánk szinte minden fajsúlyos, növényvédő szerekkel kapcsolatos vitában (glüfozát, neonikotinoidok, légi permetezés) a nagyipari mezőgazdasági és vegyszergyártó lobbicsoportok álláspontját támogatta.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egy olyan integrációs platform, melynek központi szolgáltatásai gyorsabbá és átláthatóbbá teszik az egészségügyi folyamatokat. A rendszer hatékony és azonnali adatcserét tesz lehetővé, melynek fontosabb céljai a betegadatok és dokumentációk cseréjének megvalósítása, illetve a különböző egészségügyi ellátók közti erőforrások (CT, MR, labor és egyéb diagnosztikák) használata.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.
A CT-vizsgálat egyes típusai igen nagy sugárterheléssel járnak, és szignifikánsan növelhetik a rosszindulatú daganatok kockázatát.
Hírvilág
Az Orvostudományi Szakemberek Európai Uniójának Nukleáris Medicinai Szakterülete (Nuclear Medicine of the European Union of Medical Specialists) és a Nukleáris Medicina Európai Tanácsa (European Board of Nuclear Medicine) nemzetközi akkreditációval ismerte el az Affidea Diagnosztika Péterfy Sándor Utcai Kórházban működtetett izotóp diagnosztikai központját. "
A gyulladásos markerek laboratóriumi vizsgálata nem alkalmas a releváns betegségek kiszűrésére, állapította meg két nagy-britanniai, körzeti orvosi adatokon alapuló vizsgálat.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás