Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 20

Ideggyógyászati Szemle

2024. JÚLIUS 30.

A magas betegségaktivitás elméleti megközelítése és prognosztikai fontossága sclerosis multiplexben

MÁTYÁS Klotild

A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer autoimmun gyulladásos, demyelinisatióval és neurodegenerációval járó betegsége. A betegség kezdetét jellemző gyulladásos jellegű immunfolyamatok mellett – melyek relapszusokat okoznak –, a betegség kezdetétől krónikus gyulladás is jelen van. A krónikus gyulladás által előidézett katabolikus folyamatok felelősek a betegség progresszióját okozó axonpusztulásért.

Hírvilág

2024. MÁJUS 25.

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Lege Artis Medicinae

2024. ÁPRILIS 30.

A dementia női aspektusai

KOVÁCS Tibor

A dementia a 21. század népbetegsége, az öregedő társadalmak új epidémiája. Az életkor mellett a női nem a módosíthatatlan kockázati tényezők egyike.

Idegtudományok

2023. MÁRCIUS 30.

Potens központi idegrendszeri neurotropaktivitás

A Journal of Neurochemistry című szaklapban idén év elején megjelent tanulmány szerzői annak jártak utána, hogy az oroszlánsörénygomba-kivonat, illetve annak egyes összetevői befolyásolják-e, illetve hogyan befolyásolják a TrkB-függő centrális neuronfunkciót.

Ideggyógyászati Szemle

1956. JÚNIUS 01.

A temporalis epilepsiás megnyilvánulás a temporalis válaszok elemzése alapján

DR. HULLAY József

Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy a temporalis válaszok elemzése azt mutatja, hogy a temporalis válaszok emlékezési válaszok ugyan, de nem egyszerűen az ún. memory cortex, hanem a temporalis lebeny, vagyis az egymással reciprok kapcsolatban levő kéreg és mediobasalis structúrák alkotta egység válaszai, illetve beindító működésének következményei.

Idegtudományok

2021. OKTÓBER 13.

Az agytérképek csapdába csalhatnak, új reprezentációs keretrendszerre van szükség

A különböző feladatok elvégzéséért felelős agyterületek feltérképezése a területek nagy átfedése miatt nemcsak lehetetlen, de ezt célul tűzni félrevezető is egyben, nyilatkozta a lapnak Lisa Feldman Barrett, a Northeastern University pszichológusa. A tudósok az elmúlt száz évben eredménytelenül keresték a mentális kategóriák: a gondolkodás, az érzékelés, a döntéshozatal, az emlékezés, a mozgás és a többi mindennapos élmény hátterében álló agyterületek közötti határokat, folytatja Barrett, és hozzáteszi: számos közelmúltban megjelent neurológiai vizsgálat is azt bizonyítja, hogy ezek a mentális életet leíró kategóriák nem segítenek annak megértésében, hogyan strukturálódik és hogyan dolgozik az agy. Hibás az az elképzelés, hogy erős párhuzam van az idegkutatók által használt mentális kategóriák és a mentális események neuralis implementációja között, hangsúlyozza a pszichológus.

Idegtudományok

2019. JÚLIUS 24.

Egészséges életmód és a dementia kialakulásának esélye

Az egészséges életmód ellensúlyozza a genetikai prediszpozíció hatását, és a kognitív tartalék még pathologiás agyi folyamatok megléte esetén is csökkenti a demencia-kockázatot.

Ideggyógyászati Szemle

2017. JÚLIUS 30.

[A Teszteld a memóriádat (Test Your Memory) magyar változatának validálása]

KOLOZSVÁRI Róbert László, KOVÁCS György Zoltán, SZŐLLŐSI József Gergő, HARSÁNYI Szilvia, FRECSKA Ede, ÉGERHÁZI Anikó

[Az elkövetkező néhány évtizedben várható az Alzheimer-kór (AK) egyre gyakoribb előfordulása, mely még sürgetőbbé teszi, hogy a betegséget minél koraibb stádiumában ismerjük fel. A Teszteld a memóriádat (Test Your Memory - TYM) egy önkitöltős, rövid kognitív szűrőteszt, mely az Alzheimer-kór felismerésére ajánlott. ]

Gondolat

2015. MÁRCIUS 17.

A homeopátia sokaknak fontos játék

Lehetséges, hogy a homeopátiás készítmények biofizikailag nem hatnak. Ám elképzelhető, hogy a homeopátia kapcsán kialakult humánus, az emberi méltóságot tiszteletben tartó egyes kommunikációs módszerek és sajátos rítusok gyógyító potenciállal rendelkeznek. Ez valószínűleg mérhető és érdemes lenne kutatni, hatóelemeit megragadni és a klasszikus medicinába is alkalmazni.

Hírvilág

2014. OKTÓBER 03.

Eredmények Alzheimer-kórban

Először sikerült visszafordítani az Alzheimer-kórral összefüggő memóriaromlást