Idegtudományok

Stroke-kal kapcsolatos klinikai vizsgálatok 2022-ben

2023. JANUÁR 17.

Szöveg nagyítása:

-
+

A tavalyi évben számos, stroke-kal kapcsolatos klinikai vizsgálat látott napvilágot, amelyek elsősorban a revaszkularizációra vonatkozó kérdésekre kerestek választ. A Lancet Neurology-ban megjelent összefoglaló cikk ezeket az eredményeket összegzi.

Két multicentrikus, nyílt, randomizált vizsgálat (DIRECT-SAFE és SWIFT-DIRECT) a kizárólagos endovascularis thrombectomia (EVT) és az intravénás thrombolysissel (IVT) kombinált EVT hatékonyságát hasonlította össze, arra a kérdésre keresve a választ, hogy el lehet-e tekinteni az IVT-től olyan nagyérelzáródással járó stroke-okban, ahol a betegek már ellátásuk legelején EVT elvégzésére alkalmas központokba érkeznek (azaz a beérkezéstől az EVT megkezdéséig számított idő feltehetően nem túl magas). Ezek a vizsgálatok nem igazolták a kizárólagos EVT noninferior voltát a funkcionális függetlenség mint elsődleges kimenetel szempontjából (amelyet mRS 0–2-ként definiáltak). Ezek alapján az IVT-től akkor sem érdemes eltekinteni, amennyiben az EVT relatíve hamar elvégezhető. A vizsgálatok kapcsán elsősorban az a (részben metodológiai) kérdés került terítékre, miszerint pontosan hogyan érdemes a noninferioritást meghatározni, és pontosan kiknek (orvosoknak, betegeknek, finanszírozóknak) kellene ezt a döntést meghozniuk.

Az ACT randomizált vizsgálat az intravénás tenectepláz és az altepláz viszonyát vizsgálta kiváló funkcionális kimenetel (mRS 0–1 a 90. napon) vonatkozásában. Az eredmények alapján a tenectepláz az alteplázzal összevetve noninferior. Mivel a tenectepláz adagolása egyszerűbb az alteplázéhoz képest, a vizsgálat alapján érdemes lehet egyes korábban alteplázzal végzett vizsgálatok megismétlése, amelyekben az altepláz helyett tenecteplázt alkalmaznak.

A CHOICE randomizált, kettős vak, placebokontrollált vizsgálatban az volt a kérdés, hogy EVT során, sikeres angiográfiás reperfúzió esetén az intraarteriálisan adagolt altepláz növeli-e a kiváló funkcionális kimenetel arányát. A vizsgálat sajnos a COVID-járvány miatt a tervezettnél korábban ért véget, és noha a részeredmények alapján az intraarteriális alteplázadagolás előnyökkel járhat, az alacsony esetszám miatt ennek az eredménynek az érvényessége megkérdőjelezhető.

A RESCUE-JAPAN nyílt, randomizált, kontrollált vizsgálat az EVT és a konzervatív terápia (az esetleges IVT-t is beleértve) előnyét vizsgálta a kizárólagos konzervatív terápiával szemben olyan nagyér-elzáródással járó stroke-ok esetében, ahol a betegek jelentkezésekor már nagy az infarktus „core” mérete (ASPECT score 3–5). Az eredmények alapján EVT mellett magasabb a jó funkcionális kimenetel (mRS 0–3) aránya (a relatív kockázat 2,4 a kontrollcsoportéhoz képest), ugyanakkor az intracranialis vérzés gyakorisága is magasabb (relatív kockázat 3,5). A vizsgálat általánosíthatósága ugyanakkor sajnos nem túl jó, ugyanis a legtöbb beteg beválogatása MR alapján történt, továbbá Japánban az altepláz dózisa is alacsonyabb a világ más részein, beleértve Magyarországot is, használtakéhoz képest (0,6 mg/kg vs. 0,9 mg/kg).

Végül pedig a CASSIS randomizált vizsgálat került bemutatásra, amelyben a súlyos, tünetekkel járó intracranialis atherosclerosisos betegekben vizsgálták a stentelés előnyeit a kizárólagos gyógyszeres kezeléshez képest. Az eredmények szerint a stroke és a halálozás kompozit, elsődleges végpont tekintetében nem volt szignifikáns különbség a két csoport között.

Szemlézte:
Cséke Balázs dr.

Eredeti közlemény:
Goyal M, Singh N, Ospel J. Clinical trials in stroke in 2022: new answers and questions. The Lancet. Neurology. 2023 Jan;22(1):9-10.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája

Az akut ischaemiás stroke (AIS) egy fontos és relatíve gyakori –egyes tanulmányok szerint arányuk a sürgősségi osztályon megjelenő komatózus betegek körében a 14%-ot is elérheti – oka az akutan jelentkező hipnoid tudatzavarnak (reduced level of consciousness, RLOC).

Klinikum

Kettős thrombocytaaggregáció-gátlás vs. minor akut ischaemiás stroke-ban

Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.

Klinikum

Korábbi thrombocytaaggregáció-gátlás hatása az endovascularis kezelésre akut ischaemiás stroke-ban

A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.