Hírvilág

Hétvégi lapszemle: A fiú, aki nem akart meghalni

LAPSZEMLE eLitMed

2024. JÚLIUS 20.

Szöveg nagyítása:

-
+

Ártalomcsökkentő drogpolitika a brit egyetemeken, gyakori költözés mint gyermekkori ártalom; van-e értelme a mindennapos tesinek, az osztrák egészségügy egy magyar orvos szemével, holokauszt-túlélő neuropatológus önéletrajzi ihletésű ifjúsági regénye. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Zéró tolerancia helyett ártalomcsökkentő programok a brit egyetemeken – írja a The Guardian. Egy közelmúltbeli tragédiából, valamint egy 142 felsőoktatási intézményt átfogó kutatás eredményeiből okulva a brit egyetemeket tömörítő szervezet, az UUK úgy döntött, szakítani kell az egyetemisták drogfogyasztását minden eszközzel (pénzbírsággal, felfüggesztéssel, elbocsájtással) tiltó politikával, és inkább a tájékoztatásra és az ártalomcsökkentésre kell fókuszálni. A szervezet szerint az elmúlt 12 hónapban kábítószert használó diákoknak (12%) csak mintegy az ötöde kért támogatást az intézményétől. A támogatást kérő diákok közel fele (46%) azt mondta, hogy az egyetem drogpolitikája jelentette az akadályt, míg több mint egyharmaduk (37%) kifejezetten félt a felvilágosítás következményeitől.

Egy friss dán kutatás szerint, mely csaknem egymillió dán állampolgár bevonásával készült, a gyakori költözések a gyermekkorban jelentősebb hatással vannak a későbbi, felnőttkori mentális egészségre, mint a szegénység – számol be a The New York Times. A JAMA Psychiatry-ben publikált tanulmány szerint azoknak a felnőtteknél, akik gyermekkorukban gyakran költöztek, jelentősen nagyobb (61 százalékkal!) a kockázata a depressziónak, mint azoknak a társaiknak, akik mindvégig ugyanazon közösségben maradtak, függetlenül a társadalmi helyzettől. Mindez újabb fontos adalék lehet a gyermekkori ártalmak elmúlt években felfutott vizsgálatához.

An empty room with a single potted plant in one corner and packing materials lined up against the opposite wall.

Forrás: The New York Times [Tamir Kalifa]

A 24.hu járt utána annak hosszú riportban, vajon van-e bármilyen értelme, kézzelfogható haszna az iskolai mindennapos testnevelésnek, amit egy friss törvénymódosítás alapján már csak a versenysportolók hagyhatnak ki a jövőben, szigorú feltételek mellett. A kérdés nem pusztán elméleti, hiszen 2015 óta van alkalmazásban a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt, aminek eredményei nyilvánosan elérhetők. De vajon mi a helyzet a tornatermekkel (vagy éppen a hiányukkal), a testnevelőtanárokkal és az általános oktatási szemlélettel?

Sasvári Andrea, a bécsi egyetemi klinika, az AKH kardiológusa 2017-ben költözött át Ausztriába. Tapasztalatairól, a magyar és az osztrák betegellátás körülményeiről beszélgetett az Élet és Irodalom újságírójával. A két ország közötti gazdasági különbség természetesen az egészségügyben is megmutatkozik, például a kórházak gépi felszereltségét nem is nagyon lehet összehasonlítani. Ugyanakkor úgy látja, hogy ez elkényelmesíti az orvosokat, Magyarországon kreatívabban gondolkodik az orvos, inkább támaszkodik intuíciójára, míg Ausztriában ezt leveszik a válláról. Pazarlást is lát a rendszerben, gyakorta nem várják meg a gépek amortizációját, idő előtt lecserélik. Úgy látja, a magyar kórházak szerkezete előnyösebb, Ausztriában „például a belgyógyászat sok esetben olyan, mint amilyen nálunk volt a 80-as években: egy nagy öntvény, senki nem tudja az egész belgyógyászatot átlátni”. A külföldről érkezett orvost inkább az idősebb betegek fogadják bizalmatlanul, a fiatalok kevésbé előítéletesek.

A fiú, aki nem akart meghalni címmel írt könyvet a holokauszt-túlélő, Londonban letelepedett neuropatológus, Lantos Péter. A Makóról a bergen-belseni haláltáborba vezető utat ötévesen tette meg, és a történetet is egy ötéves kisfiú szemszögéből adja át. „Minimalista, letisztult stílusával mélyen megrendítő ifjúsági könyvet kerekít egykori élményeiből, amelyeket már felnőtt korában elvégzett, alapos kutatásokkal hitelesít” – írja a VálaszOnline, amely az íróval az elfeledett és újra megtalált gyerekkorról, kitörölhetetlen emlékekről és arról beszélgetett, hogyan lehetséges, hogy a haláltáborban szerzett élmény élete legrosszabb, mégis legjobb összetevője lett.

Forrás: valaszonline.hu

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: óvatosan a szurkolással!

LAPSZEMLE eLitMed

Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: izomgörcsöktől az Eiffel-toronyig

LAPSZEMLE eLitMed

Céline Dion csodálatos visszatérése; kapcsolat az ultrafeldolgozott élelmiszerek és a demencia között; terápiás áttörés a rákkutatásban; a meddőségi klinikák államosításának csődje. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: Útmutató a haldokláshoz kezdőknek

LAPSZEMLE eLitMed

Torokrákban szenvedő férfi útmutatót írt a haldokláshoz; a lakhatási bizonytalanság hatása a fiatalok egészségére; 2024 táplálkozási trendjei; ne higgyünk minden tudományosnak látszó szövegnek. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: bajnokok reggelije

LAPSZEMLE eLitMed

Kései ébredés és palacsinta reggelire; többéves várólisták a hazai idősotthonoknál; megrendítő írás arról, mennyivel különb egy rákbeteg fogadtatása, mint egy mentális betegé. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: pestis ütötte fel a fejét az USA-ban

LAPSZEMLE eLitMed

2050-re megsokszorozódik a demenciával küzdők száma, a világ össznépessége viszont 2080-ra tetőzhet; hacsak nem visz el hamarabb minket a pestis. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.