Hétvégi lapszemle: hasnyálmirigy 3D-nyomtatással
LAPSZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 24.
LAPSZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 24.
Szöveg nagyítása:
Mégsem csak ölnek és butítanak a videójátékok; már emberi sejtek és szövetek nyomtatásával kísérleteznek; a cukorbetegség kialakulásának újabb rizikófaktora; optimista életminőség-kutatás a SOTE-n. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Egy, a koronavírus-járvány idején Japánban lefolytatott vizsgálatról szóló Nature Human Behaviour-ban publikált tanulmány szerint a videojátékok javíthatják a mentális egészséget és az élettel való elégedettséget – írja az euronews. A kutatásban mintegy 98 000 Nintendo és PlayStation játékos adatait elemezték, és azt találták, hogy a mérsékelt videojáték-használat pozitív hatással lehet az emberek mentális jóllétére, különösen a társas kapcsolatok és a stresszkezelés terén. A kutatók hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a játékok közötti különbségek és az egyéni játékidők fontos tényezők, de összességében a videojátékok hatása kedvező lehet, ha megfelelő keretek között használják őket. Természetesen a videojátékok negatív hatásai, mint a függőség, továbbra is komoly kérdések maradnak, de az eredmények rávilágítanak arra, hogy nem minden játékidő káros. A kutatók azt javasolják, hogy a videojátékokat az egészséges szokások részeként kezeljük, és hogy a játékosok tudatosan válasszanak olyan játékokat, amelyek hozzájárulnak a személyes fejlődésükhöz és jóllétükhöz. Mint az euronews cikke emlékeztet: a WHO 2018-ban a játékzavart olyan klinikai szindrómának minősítette, amelyet a játék feletti kontroll hiánya, a játék elsőbbsége a mindennapi élettel és más tevékenységekkel szemben, valamint a családi vagy baráti kapcsolatokra, az oktatásra, a munkára vagy a magánéletre gyakorolt „negatív következmények” ellenére a játék folytatása jellemez.
***
Az orvostudomány és az állatbarát termékek jövője forradalmi változás előtt áll a 3D nyomtatott élő sejtek megjelenésével. A Horizon Magazine cikke bemutatja, hogyan nyomtatják ki a kutatók az emberi szöveteket és szerveket, ami nemcsak új lehetőségeket kínál az állati eredetű termékek – például hús és bőr – etikus előállítására, hanem a gyógyszerfejlesztést és transzplantációt is forradalmasíthatja. Az Utrechti Egyetemi Orvosi Központban például egy olyan nemzetközi kutatás zajlik 2021 és 2025 között (ENLIGHT néven), melynek részeként emberi sejtekből készült, 3D-nyomtatással gyártott miniatűr hasnyálmirigyet fejlesztenek. Ez reményeik szerint javíthatja a cukorbetegség kezelésére szolgáló új terápiák tesztelésének megbízhatóságát és pontosságát, és talán egy napon akár az emberi transzplantációhoz szükséges, laboratóriumban növesztett szervek létrehozásához is vezethet.
***
A húsevés összefügg a 2-es típusú diabétesz kockázatával – írja a The New York Times egy, a The Lancet Diabetes and Endocrinology-ban megjelent tanulmány alapján, amely mintegy 20 ország 2 millió felnőtt lakosának adatait vizsgálta. A kutatók áttekintették a résztvevők étrendjére vonatkozó felmérési adatokat, majd átlagosan 10 évvel később megvizsgálták az egészségi állapotukat. Miután korrigálták az egyéb kockázati tényezőket, például a dohányzást, a magasabb testtömegindexet, a fizikai inaktivitást és a családi cukorbetegség előfordulását, azt találták, hogy napi 1,8 uncia feldolgozott hús (ez egy közepes méretű kolbásznak vagy két-három szelet szalonnának felel meg) 15 százalékkal, míg napi 3,5 uncia feldolgozatlan vörös hús (ez körülbelül egy kisebb steak méretének felel meg) 10 százalékkal növelte a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ennek oka lehet a magasabb telített zsírtartalom, az alacsonyabb gyümölcs- és zöldségfogyasztás (kiszorulnak az étrendből a húsok miatt), továbbá az, hogy a sütés során olyan vegyületek képződhetnek, melyek sejtkárosodást, gyulladást és inzulinrezisztenciát okozhatnak, valamint az ezen élelmiszerekben megtalálható hem-vas magasabb koncentrációja.
***
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértekelő és Elemzési Központ kutatói több mint két évtized után mérték fel újra a magyarok szubjektív önértékelésén alapuló egészséggel összefüggő életminőségét öt dimenzióban: mozgékonyság, önellátás, szokásos tevékenységek, fájdalom/rossz közérzet és szorongás/lehangoltság. A hvg.hu összefoglalója szerint a fiatalabb generációt leginkább érintő terület az öt dimenzióból a szorongás/lehangoltság volt, míg az idősebb kor felé haladva a fájdalom/rossz közérzet, illetve a szokásos tevékenységek korlátozottsága volt a leggyakrabban jelezett probléma. Az ezredfordulón mért adatokhoz képest jelentősen javultak, vagyis több mint harminc százalékkal csökkentek a középkorúaknál, főként a nőknél a szorongás/lehangoltság, illetve a fájdalom/rossz közérzet dimenziókban mért mutatók, emellett érzékelhetően csökkent a férfiak és nők közötti életminőség-különbség is.
Ajánljuk magunkat Endovascularis thrombectomia nagy infarktust okozó ischaemiás stroke ellátásában |
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Klinikum
Krízisben van a tizen- és huszonévesek mentális egészsége, de pánikkeltés helyett a háttérben álló komplex oki hálózatot kell feltárnunk, írja a Nature-ben Candice L. Odgers, a Kaliforniai Egyetem pszichológia és informatika professzora.
A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Ártalomcsökkentő drogpolitika a brit egyetemeken, gyakori költözés mint gyermekkori ártalom; van-e értelme a mindennapos tesinek, az osztrák egészségügy egy magyar orvos szemével, holokauszt-túlélő neuropatológus önéletrajzi ihletésű ifjúsági regénye. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
Hétvégi lapszemle: dopping helyett szódabikarbóna
Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából3.
4.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon5.