Hírvilág

Alzheimer-kórra is jó a pszoriázis gyógyszere

2012. NOVEMBER 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Hatásos lehet az Alzheimer-kór ellen is egy, a pikkelysömör miatti gyulladás csökkentésére kifejlesztett terápiás megközelítés - állapították meg egérkísérletekben német és svájci kutatók. A Nature Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmány eredménye szerint csökkent a rágcsálók agyában kirakódott fehérjeplakkok mennyisége, és javult az állatok rövidtávú memóriája is, amikor az immunrendszer egyes molekuláit blokkoló antitesteket adagolták nekik. A pikkelysömör (pszoriázis) gyulladásos betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja az egészséges bőrsejteket, és új bőrsejtek létrehozására készteti azokat. Az immunrendszernek valamilyen módon szerepe van az Alzheimer-kór kialakulásában is, ám ennek pontos háttere még tisztázatlan. A Zürichi Egyetem és a Berlini Orvostudományi Egyetem kutatói állatkísérleteikben az immunrendszer két, gyulladást kiváltó komponensét vették célba az Alzheimer-kór modelljeként szolgáló génmódosított egerekben. Egy olyan antitestet kaptak a fiatal állatok, amely ezt a két vegyületet blokkolta, aminek hatására 31 százalékkal kevesebb fehérjeplakk rakódott ki az egerek agyában. Idősebb, már a betegség tüneteit mutató rágcsálóknál alkalmazva a szert jelentősen javult az állatok rövidtávú memóriája. Az immunrendszer ugyanezen részét veszik célba azok a pikkelysömör elleni szerek, amelyeknek már humán klinikai próbái is folyamatban vannak. A kutatók úgy vélik, hogy az eddigi, a szer biztonságosságára vonatkozó adatok alapján egy új, Alzheimer-kór elleni szer klinikai próbái késlekedés nélkül megkezdődhetnének. "Célunk most az, hogy az új terápiás megközelítést gyorsan az Alzheimer-kóros páciensek rendelkezésére bocsássuk" - idézte a tanulmány szerzőit a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál. (https://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121125193051.htm) MTI 2012. november 26., hétfő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Másképp működik az infantilis agy

A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.

Hírvilág

„Y” – egy betű, ami emberi sorsokat borított meg pár nap leforgása alatt

KUN J Viktória

Talán az olimpiák történetének legsúlyosabb és legméltatlanabb botrányát eredményezte két bokszoló ügye. A küzdőtéren a sportolók helyett az orvostudomány, a különböző kultúrák, a sportetika és leginkább a politika összecsapása zajlik. Megkérdeztük dr. Melegh Béla genetikus professzort és dr. Sándor Judit bioetikust, mit gondolnak ők a rendkívüli helyzetről, illetve az egész probléma tudományos hátteréről.

Idegtudományok

Neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelése ketogén diétával

SZEMLE eLitMed

A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.

Idegtudományok

Az ételzaj elcsendesítése az agyban

SZEMLE eLitMed

A fogyókúrás szerként egyre népszerűbb GLP-1-receptoragonisták révén az agykutatók egyre többet tudnak arról, hogyan működik az étvágy, az élvezet vagy az addikció.

Orvoslás és társadalom

Már az egészségügyi ellátás is diszkriminál a nőkkel szemben

KUN J Viktória

A koleszterinszint célértékének elérése 12 százalék a férfiaknál – ez is lesújtó adat, de az, hogy mindez a nőknél mindösszesen 2 százalék, az már „megdöbbentő” – a második EgészségÉRTÉS – Női egészség programon jártunk, ahol ezúttal a szív- és érrendszeri betegségek voltak fókuszban.