Hírvilág

A terhességgel kapcsolatos migrén fokozott stroke-kockázatot jelez

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A reproduktív korú nők egynegyedében előfordul migrén. Az Amerikai Egyesült Államokban végzett nagyszabású vizsgálatban azt tanulmányozták, hogy a terhesség alatti és utáni migrén összefüggésben áll-e más kórállapotokkal. A 18 millió terhesség adatait feldolgozó vizsgálatban összesen 34 ezer esetben találtak a dokumentációban migrént. A praeeclampsiában szenvedő betegek kizárása után a migrén és az ischaemiás stroke között erős összefüggést tapasztaltak: a migrén 30-szorosára növelte a stroke kockázatát, ezen kívül szignifikáns összefüggésben állt a szívinfarktus, a thromboemboliás betegségek és általában a szívbetegségek kockázatával is. Az eredmények érvényességét korlátozza, hogy a terhesség alatt és után migrénben szenvedő nők csoportjában gyakrabban volt jelen több más cardiovascularis kockázati tényező, így diabetes, nem gestatiós hypertonia és a dohányzás is, ami valószínűsíti a torzítás szerepét. Továbbá, csak a nők 0,2%-ában szerepelt a migrén a kórházi hazabocsátási diagnózisok között, ami a valódi gyakoriság töredéke, tehát a legtöbb migrénben szenvedő nő az elemzésben a migrén nélküli betegeket tartalmazó csoportban szerepelt. Mindazonáltal más vizsgálatokban is találtak összefüggést a migrén bizonyos típusai és a stroke között – nem terhes nőkben, tehát a tapasztalt összefüggés érdemes a további tanulmányozásra, ami érdekes tanulságokkal szolgálhat a migrén eddig nem kellőképp ismert patomechanizmusáról is. Addig pedig nem árt, ha az egyébként is cardiovascularis szempontból veszélyeztetett terhesek esetében figyelembe veszik a valószínűleg további többletkockázatot jelentő migrént is. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: BMJ 2009 Mar 10; 338:b664.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája

Az akut ischaemiás stroke (AIS) egy fontos és relatíve gyakori –egyes tanulmányok szerint arányuk a sürgősségi osztályon megjelenő komatózus betegek körében a 14%-ot is elérheti – oka az akutan jelentkező hipnoid tudatzavarnak (reduced level of consciousness, RLOC).

Klinikum

Kettős thrombocytaaggregáció-gátlás vs. minor akut ischaemiás stroke-ban

Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.

Klinikum

Korábbi thrombocytaaggregáció-gátlás hatása az endovascularis kezelésre akut ischaemiás stroke-ban

A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.