A "néma járvány" világnapja vasárnap a Margitszigeten
2011. OKTÓBER 14.
2011. OKTÓBER 14.
Szakmai előadásokat hallhat a közönség az oszteoporózis világnapja alkalmából vasárnap a Margitszigeten.
Az orvos-beteg kapcsolat, együttműködés a kezeléssel, a táplálkozás, a kalcium és a D-vitamin szerepe, a mozgás, fittség és a pozitív életszemlélet is szerepel a beszélgetések témái között, melyben részt vesz Barna Judit, az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete (OBME) elnökhelyettese, Bálint Géza, a csont és ízület évtized magyarországi koordinátora, Bors Katalin, a Fővárosi Önkormányzat Visegrádi Rehabilitációs Szakkórházának igazgatója és Kovács Attila reumatológus főorvos.
Takács István, a Primer Prevenciós Orvosi Társaság elnöke a D-vitamin, kalcium és mozgás, Somogyi Péter a SE Egyetem Ortopédiai Klinika munkatársa Hogyan is előzhetjük meg a csonttöréseket? címmel tart előadást - közölte az esemény kommunikációjával foglalkozó cég.
A szakmai előadások mellett az érdeklődők Magyarország átfogó egészségvédelmi programjának szűrőkamionjában vizsgálatokon vehetnek részt. A világnap fővédnöke Szócska Miklós, a NEFMI egészségügyért felelős államtitkára.
A csontritkulás világnapját 1999 óta tartják az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO indítványára. A betegség világszerte a 60-70 évesek mintegy egyharmadát, a 80 év felettiek kétharmadát sújtja. A "néma járvány" sokáig nem jár tünetekkel, ám később egy rossz mozdulatnak, kis ütésnek is törés lehet a következménye. Magyarországon a betegség a lakosság legalább kilenc-tíz százalékát érinti, kétszer annyi nőt, mint férfit.
MTI
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.
Egészségpolitika
Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.
Gondolat
VIII. Henrik betegségei
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás