Helyünk a világban

Magyarország 22. helyen a nők egészsége terén az EU-ban

STATISZTIKA eLitMed

2024. JÚLIUS 10.

Szöveg nagyítása:

-
+

A Global Women’s Health Index rangsora szerint világszinten az EU a huszonkilencedik, Magyarország a negyvenhetedik. Meglepő országok a lista élén.

Az amerikai Global Women’s Health Index (GWHI) 2020 óta minden évben meghatározott szempontok és kérdések mentén igyekszik globálisan felmérni a nők egészségügyi helyzetét, összesített pontszám alapján rangsorolva az országokat. Az index öt dimenziója: megelőzés (magas vérnyomás, diabétesz, STD, rák), érzelmi egészség (szomorúság, stressz, aggodalom, düh), az egészséggel és biztonsággal kapcsolatos vélemények (terhesgondozás minősége, egészségügyi ellátás minősége, éjszakai biztonság – "egyedül sétálni az utcán éjszaka"), alapvető szükségletek (lakhatás és táplálkozás) és egyéni egészség (egészségügyi problémák, fizikai fájdalom).

A 2023-as globális rangsor élén meglepetésre Tajvan, második helyén pedig Kuvait áll. Utóbbi ország egy Szaúd-Arábiával határos délnyugat-ázsiai monarchia, melyben a nemzetközi jogi normákkal ellentétes iszlám jog a meghatározó – így a dobogós helyezése kérdéseket vethet fel a felmérés globális megbízhatósága kapcsán, legalábbis a válaszadók szabad, befolyásolástól mentes véleménynyilvánítása és a kulturális különbségek vonatkozásában. A rangsor legutolsó helyén Afganisztán áll.

Az unión belül az utolsó harmadban

Az európai országok esetében viszont mindettől függetlenül is érdemes rápillantani az egymáshoz viszonyított helyezésekre és az egyes dimenziók almutatóira.

Az Európai Unió tagállamai közül Ausztria (3.) és Németország (4.) áll a legelőkelőbb helyen, de az első tízben foglal helyet még Dánia (8.), Lengyelország (9.), Csehország és Finnország (holtversenyben 10.) is.

Magyarország világviszonylatban a 47. helyet foglalja el, azonos pontszámmal Indonéziával, Szaúd-Arábiával, Dél-Afrikával és Horvátországgal.

Az uniós tagállamok közül Portugáliát (48.), Ciprust (49.), Spanyolországot (50.), Máltát (53.), Olaszországot (57.) és Romániát (65.) előzi meg hazánk. Az uniós országok átlagos pontszáma a világranglista 29. helyére lenne elegendő.

Az Európai Unió tagállamai átlagosan 61 pontot értek el, 2 ponttal többet, mint Magyarország. Az öt dimenzió közül a megelőzés esetében magasabb a magyar pontérték (8 ponttal), az érzelmi egészséget illetően közel azonos (1 pont különbség az unió javára), az alapvető szükségletek és az egyéni egészség vonatkozásában pedig 4-4 ponttal ért el magasabb szintet az unió. Látványos a differencia ugyanakkor az egészséggel és biztonsággal kapcsolatos vélemények esetében: Magyarország 54, az Európai Unió 75 pontot ért el, a különbség tehát 21 pont.

Ez utóbbi dimenzió almutatóit vizsgálva jól látszik, hogy a terhesgondozás minőségével (76% versus 39%), az egészségügyi ellátás minőségével (68% versus 48%) és az éjszakai biztonsággal (70% versus 55%) is jóval elégedettebbek átlagosan az unióban, mint Magyarországon.

TIPP: A kép jobb felső sarkában megjelenő három pontra kattintva, majd kiválasztva a megosztás alatti képernyő ikont, az ábra teljes képernyőn megnyitható.

Az egyes dimenziók almutatóival, valamint ezek demográfiai és szocioökonómiai meghatározottságával – összehasonlítva az uniós és a magyar adatokat – egy következő cikkben foglalkozunk.

A jelentés teljes szövege, a rövid összefoglaló és a részletes adatbázis itt található.

A Hologic Global Women's Health Index a nők egészséges jövőjének globális mutatója. A nemzetközi közegészségügyi és orvosi szakértőkkel, valamint a Gallup World Poll kutatócsoporttal együttműködésben kidolgozott kérdőív olyan kérdéseket tartalmaz, amelyek együttesen rögzítik és mérik a 15 év feletti nők egészséggel és egészségügyi ellátással kapcsolatos tapasztalatait. Ezek a kérdések más meglévő World Poll kérdésekkel együtt alkotják a Hologic Global Women's Health Indexet. A felmérés 143 országra terjed ki, a Gallup pedig az egyes országoknak megfelelő véletlenszerű mintavételi módszereket alkalmaz, majd az adatokat a legutóbbi népszámlálás vagy más megbízható források alapján súlyozza úgy, hogy az országonkénti eredmények reprezentatívak legyenek a teljes népességre nézve.

 

A rovat további cikkei

Helyünk a világban

Egy közepes városnyi ember halálát lehetett volna megakadályozni

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.

Helyünk a világban

Súlyos probléma Magyarországon az elhízottság – élen járunk az EU-ban

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD adatai szerint a magyarok harmada túlsúlyos, negyede pedig elhízott, ezzel összességében az 5. legrosszabb mutatóval rendelkezünk az Európai Unióban.

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Helyünk a világban

Magyarország az egészségügy minden elemére kevesebbet költ, mint az uniós átlag

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD elérhető legfrissebb, 2021-es adatai szerint az összes egészségügyi kiadás – egy főre vetítve – nem éri el az uniós szint felét sem, a tartós ápolás-gondozás esetében pedig mindössze tizede annak.

Helyünk a világban

Csak három uniós országban alacsonyabb a várható élettartam, mint Magyarországon

STATISZTIKA eLitMed

Több mint hét évvel rövidebb élethosszra számíthatott 2023-ban egy újszülött Magyarországon, mint Spanyolországban. Jelentősek a különbségek a férfiak és nők között is.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

2024 LEGYEN A NŐK MENTÁLIS EGÉSZSÉGÉNEK ÉVE

Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.

Gondolat

„Legtöbbször csak próbálok nem meghalni” – Simone Biles ugrásai és ami mögöttük van

FILMKRITIKA eLitMed

A Simone Biles visszatér című dokumentumsorozat júliusban bemutatott részeiben az amerikai tornász nyíltan beszél arról, mit élt át a tokiói és a párizsi olimpia közötti években; hogyan próbált talpra állni és mindent újrakezdeni.

Orvoslás és társadalom

Már az egészségügyi ellátás is diszkriminál a nőkkel szemben

KUN J Viktória

A koleszterinszint célértékének elérése 12 százalék a férfiaknál – ez is lesújtó adat, de az, hogy mindez a nőknél mindösszesen 2 százalék, az már „megdöbbentő” – a második EgészségÉRTÉS – Női egészség programon jártunk, ahol ezúttal a szív- és érrendszeri betegségek voltak fókuszban.

Gondolat

„Hasznos és láthatatlan” – Recenzió Szilvia Molnár Üvegház című könyvéről

RECENZIÓ eLitMed

Szilvia Molnár húsbavágóan őszinte regényében az anyaság első heteiről ír, arról az állapotról, amikor mind az anya, mind a baba nagyon törékenyek. Olyan gondolatokról, melyeket letagadnánk, érzésekről, amelyek ijesztőek is lehetnek.

Egészségpolitika

Soros elnökség: célkeresztben a nők szív- és érrendszeri betegségei

LAPSZEMLE eLitMed

A magyar soros uniós elnökség a szív- és érrendszeri betegségek kapcsán tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenségekkel is foglalkozni fog: eltérő tünetek, növekvő esetszám, alacsony részvételi arányok a klinikai kutatásokban.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.

5.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 08.