Súlyos probléma Magyarországon az elhízottság – élen járunk az EU-ban
STATISZTIKA eLitMed
2024. MÁJUS 22.
STATISZTIKA eLitMed
2024. MÁJUS 22.
Szöveg nagyítása:
A jelenleg 38 országot tömörítő OECD legfrissebb, 2023 végén publikált Health at a Glance kiadványa az egészségügyi kockázatok között vizsgálja a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a droghasználatot, az alacsony fizikai aktivitást és az elhízást – most az utóbbira vonatkozó adatokat mutatjuk be.
Az Európai Unióban (nem számítva Bulgáriát, Máltát és Ciprust, melyek nem tagjai az OECD-nek) a népesség 60 százaléka küzd túlsúllyal vagy elhízással (a lakosság 41%-a túlsúlyos, 19%-a elhízott), ami 6 százalékponttal magasabb az OECD-átlagnál. Romániában a legrosszabb a helyzet, hiszen ott a társadalom kétharmada (67%) küzd túlsúllyal vagy elhízással, miközben Franciaországban – a rangsor túlsó végén – a népesség kevesebb mint fele (45%).
Magyarországon ez 58 százalék, ami az 5. legrosszabb mutató az unióban (Románia, Horvátország, Finnország és Csehország áll előttünk), ráadásul ebből 24 százalék elhízást jelöl, ami pedig egyenesen a legrosszabb adat az EU-ban. Az összes OECD-tagországot tekintve sem sokkal jobb a helyzet, jelenleg Magyarországhoz képest csak az Egyesült Királyságban (26%), Chilében (26%) és az Egyesült Államokban (34%) él arányaiban több elhízott ember.
TIPP: A kép jobb felső sarkában megjelenő három pontra kattintva, majd kiválasztva a megosztás alatti képernyő ikont, az ábra teljes képernyőn megnyitható.
Ami a nemek közötti különbséget illeti, kivétel nélkül, minden OECD-tagállamban a férfiak küzdenek (jellemzően 10-20 százalékkal) nagyobb arányban túlsúllyal és elhízással. Magyarországon 13 százalékpont a különbség a férfiak és a nők között (a túlsúly tekintetében 11 százalékpont, az elhízás esetében pedig 2 százalékpont).
Módszertan A cikkben szereplő adatok a legfrissebb (2019–2022 közötti, illetve Lettországban 2017-es) kérdőíves felméréseken, azaz önbevalláson alapulnak, a 15 évesnél idősebb populációra vetítve. Egyes országokban – így Magyarországon – vannak pontos mérések is, amik tendenciózusan magasabb értékeket eredményeznek (lásd az OECD adatbázisát), azonban az adatok széleskörű összehasonlítása érdekében a cikkben kizárólag az önbevalláson alapuló eredményeket citáltuk. Az OECD túlsúlynak tekinti a BMI > 25 és elhízásnak a BMI > 30 értékeket. |
Forrás: OECD Health at a Glance 2023
Helyünk a világban
Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.
Helyünk a világban
2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.
Az OECD elérhető legfrissebb, 2021-es adatai szerint az összes egészségügyi kiadás – egy főre vetítve – nem éri el az uniós szint felét sem, a tartós ápolás-gondozás esetében pedig mindössze tizede annak.
Több mint hét évvel rövidebb élethosszra számíthatott 2023-ban egy újszülött Magyarországon, mint Spanyolországban. Jelentősek a különbségek a férfiak és nők között is.
Helyünk a világban
Az EUROSTAT legfrissebb adatai szerint az uniós tagállamokat tekintve ennél csak három országban rosszabb a helyzet, ráadásul hazánkban jelentősen romlott az adat a 2022-es évhez képest.
Az OECD elérhető legfrissebb, 2021-es adatai szerint az összes egészségügyi kiadás – egy főre vetítve – nem éri el az uniós szint felét sem, a tartós ápolás-gondozás esetében pedig mindössze tizede annak.
Idegtudományok
A fogyókúrás szerként egyre népszerűbb GLP-1-receptoragonisták révén az agykutatók egyre többet tudnak arról, hogyan működik az étvágy, az élvezet vagy az addikció.
Március 4-én, az elhízás elleni világnapon a figyelem középpontjában az elhízás globális problémája és annak egészségügyi következményei állnak. Az esemény rávilágít, hogy az elhízás nem csupán esztétikai kérdés, hanem komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában.
Helyünk a világban
Kedvezőtlen étkezési és fizikai aktivitási szokások, romló szerhasználati és egészségi állapot mutatók, de javuló tendenciák is megfigyelhetők a magyar serdülőkorú iskolások körében.
Felhizlalt egerek segítségével a túlsúly és a rák közötti összefüggések nyomában
Riasztó képet mutat a magyar serdülők egészségmagatartása
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából3.
4.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon5.