Gondolat

Fogjunk össze az egészségügyért!

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Úgy tűnik, az összefogás szükségessége már nem kérdés a magyar egészségügy szereplői számára, abban azonban még lehetnek, és nyilvánvalóan lesznek is viták, hogy milyen elképzelések mentén léphetnének fel egységesen – derült ki az egykoron nagy sikerű és a Literatura Medica Kiadó által újraindított LAM-Klub első estjén, 2009. november 19-én. A Magyar Vöröskereszt székházában megtartott rendezvényen beszélgetőpartnereink voltak: Rácz Jenő korábbi egészségügyi miniszter, az Egészségügyi Baráti Társaság egyik alapítója, a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója; Kiss József, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár korábbi főigazgatója, az elbukott biztosítási reform idején alternatív törvénytervezetet készítő Korányi Alapítvány egyik alapítója; Koltai Tünde, a Nemzeti Egészségügyi Tanács civil alelnöke és Vitrai József, az Egészségmonitor Kutató és Tanácsadó Kft. ügyvezetője, az Egészségünkért Együtt Civil Kezdeményezés alapítója. Vége az állam, az orvos és beteg között egykor megkötött ószövetségnek – mondta a LAM-Klub vendégei előtt Rácz Jenő, aki egyebek között arról a kutatási anyagról is rövid tájékoztatást adott, amelyet az Egészségügyi Baráti Társaság megbízásából Kató Gábor és munkatársai készítettek. A tanulmány az egészségipar és az egészségügyi rendszer szerepét és hozzájárulását elemzi a nemzetgazdaság teljesítményéhez. Az anyag paradigmaváltást sürget: nemcsak az egészségügyről, hanem mega-egészségiparról beszél, amelybe a gyógyturizmustól a gyógyszergyártásig minden beletartozik, s amely olyan szemléletváltást feltételez, amely az egészségügyet nem a közpénzek elfogyasztójának, feneketlen zsáknak tekinti, hanem a nemzeti összterméket növelő, beruházásra érdemes ágazatnak. Ha nem találjuk ki, hogy milyen országot is szeretnénk, ha nem fedezzük fel, hogy a mai – a közgazdászok által Kondratyev-ciklusnak nevezett – válságos helyzetből úgy tűnik, valóban a mega-egészségipar jelenthet kilábalást, akkor óhatatlanul a sereghajtók táborához fogunk tartozni. Ennek a gondolatnak a megerősítéseként – mint arra a megújult LAM-Klub első estjén ígéretet tettünk – szerkesztőségünk közre bocsátja az Egészségügyi Baráti Társaság által társadalmi vitára szánt anyagokat. Kapcsolódó anyagok: Az egészségipar és az egészségügyi rendszer szerepe és hozzájárulása a nemzetgazdaság teljesítményéhez. Vezetői összefoglaló Paradigmaváltás kell az egészségügyben Világ,válság,változás - Boldogság a Magyar egészségügyben elitmed.hu

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Klinikum

Legújabb eredmények az epilepszia kapcsán

A 2023-as év végéhez közeledve a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban az epilepsziával kapcsolatos legújabb eredményeket mutatjuk be.

Helyünk a világban

Az európai gyermekek egészsége jó, de aggasztó mértékben nő a szegénységnek kitettek aránya

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT egyetlen látványos grafikán foglalta össze a 18 év alattiakkal kapcsolatos legfontosabb statisztikákat – mutatjuk az ábrát és kiemeljük a legfontosabbakat.

Idegtudományok

Bridging thrombolysis kontra direkt endovascularis thrombectomia

SZEMLE eLitMed

A Stroke-ban megjelent retrospektív vizsgálatban a bridging IVT-t és a direkt EVT-t hasonlították össze a 6 és 24 óra között jelentkező, acLVO-val járó stroke-os betegekben.

Hírvilág

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.