Klinikum

Legújabb eredmények az epilepszia kapcsán

2024. JANUÁR 05.

Szöveg nagyítása:

-
+

Klinikai vizsgálatok

A klinikai vizsgálatokban a legtöbb második és harmadik generációs antiepileptikumok hatékonysága nagyjából megegyezik, a placebóhoz képest a válaszarány esélyhányadosa 1,3–3,5 között mozog. A cenobamát ugyanakkor meglepően magas (5,4-es) válaszarányt mutat nem kontrollált fokális rohamokkal bíró felnőttek esetén. 2023-ban két, valós körülmények között folytatott vizsgálat is foglalkozott magas aktivitást mutató, ultrarefrakter fokális epilepsziás betegekkel. A két kohorszvizsgálatban a betegek átlagosan 12 korábbi antiepileptikumot próbáltak ki és átlagosan 23,5 rohamuk volt havonta. Cenobamát mellett mindkét vizsgálatban elérhető volt rohammentesség és a legtöbb betegben jelentősen csökkent a rohamgyakoriság. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer egy hatékony új eszköz lehet a refrakter epilepszia kezelésében.

Az elérhető gyógyszerek

Gyakran előfordul, hogy epilepsziabetegeknél a rohamok clusterekben jelentkeznek, vagy hosszú aura jelentkezik a generalizált tónusos-klónusos rohamok előtt. Ezekben a betegekben egy közel azonnali hatással bíró gyógyszer – mely megszünteti a rohamot, mielőtt a generalizált roham vagy a cluster beindulna – rendkívüli jelentőséggel bírhat. A jelenleg elérhető orálisan, rektálisan és sublingualisan alkalmazható szerek elsősorban az ismétlődő rohamokat előzik meg, az éppen zajló roham megállítására kevéssé alkalmasak, ugyanis hosszú ideig tart, mire a vérben csúcskoncentrációjukat elérik. Egy randomizált 2b fázisú vizsgálatban az aeroszolizált alprazolam alkalmasnak bizonyult a gyors rohammegszüntetésre: a gyógyszer 3 percen belül elérte a vérben a csúcskoncentrációját és a placebocsoport 43%-ához képest a betegek 66%-ában gyors rohamterminálódást váltott ki, mely a gyógyszert alkalmassá teheti arra, hogy az epilepsziabetegekben megszüntesse a rohamokat, mielőtt azok clustereződnek vagy generalizálódnak.

Génterápia? 

Egyelőre a genetikai okkal bíró epilepsziaszindrómákra nem létezik általánosan elfogadott génterápia, ugyanakkor egy 2023-ban megjelent vizsgálat biztató eredményeket mutat egy antiszensz oligonukleotid génterápiával kapcsolatban, mely a Dravet-szindróma kezelésére lehet alkalmas. Ez a betegség az SCN1A nátriumcsatornát kódoló gén funkcióvesztést okozó mutációjának következménye, mely az inhibitoros neuronok hiperexcitabilitását okozza, mely rohamokhoz, kognitív hanyatláshoz és motoros deficitekhez vezet. Két fázis 1/2a klinikai vizsgálat is rohamgyakoriság-csökkenést, valamint a kognitív és motoros funkciók javulását mutatta intrathecalisan alkalmazott antiszensz oligonukleotid mellett.

Mivel az epilepszia az agyi neuronhálózatokat érintő betegség, ezeknek a hálózatoknak a megértése kulcsfontosságú az epilepszia mechanizmusainak feltárásában és ezzel a hatékonyabb terápiák kidolgozásában. Shaper és kollégái kimutatták, hogy a poststroke epilepsziában közös tulajdonság a laesio és a cerebellum, valamint a törzsdúcok közötti szoros konnektivitás, mely az egyéb laesiókkal kapcsolatos (daganat, trauma, haematoma) epilepsziaszindrómákra is igaz. Az olyan, a thalamus megfelelő részébe beültetett mélyagyi stimulátorok, melyek a thalamusnak erre a cerebellum-törzsdúc hálózatra magas funkcionális konnektivitással bíró részeit ingerlik, képesek a rohamkontroll javításában.

Összefoglalva, 2023-ban mind az epilepszia kezelésében, mind az epilepsziás mechanizmusok megértésében ígéretes előrelépések történtek.

Szemlézte:

Cséke Balázs dr.

Eredeti közlemény:

https://doi.org/ :10.1016/S1474-4422(23)00457-X

Hullett PW, Lowenstein DH. Major advances in epilepsy research in 2023. Lancet Neurol. 2024;23(1):19-20.

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Klinikum

Problémák a Pfizer Covid-19 elleni vakcina vizsgálataiban

Mint az akkor a kutatásszervező Ventavia Research Group alkalmazásában álló regionális igazgató a The BMJ-nek elmondta, a Ventavia adatokat hamisított, nem maszkolt/nem vak módon kezelte a betegeket, nem megfelelően képzett vakcinátorokat alkalmazott, és a III. fázisú vizsgálatok során nem követte megfelelően a betegek által jelentett adverz eseményeket. A cég minőség-ellenőrzéssel foglalkozó munkatársai olyan sok problémát találtak, aminek megoldására képtelenek voltak. Miután a Ventavia vezetését a regionális igazgató, Brook Jackson többször is tájékoztatta a problémákról, az FDA-nak is panaszos e-mailt írt – a Ventavia még aznap kirúgta.

Kapcsolódó anyagok

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

COVID-19

Enyhe tünetmentes SARS-CoV-2-fertőzött betegeknél észlelt íz- és illatérzékelés-változás

Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.