Gondolat

Az első irányelv a nők stroke-prevenciójára

2014. FEBRUÁR 27.

Szöveg nagyítása:

-
+

Bár még nincs mindenre bizonyíték, ezek az irányelvek hasznosak lehetnek az alapellátásban dolgozók, a szülészek és a neurológusok számára. A stroke bizonyos kockázati tényezői gyakoribbak nők esetében, ezért az AHA/ASA speciális prevenciós ajánlásokat dolgozott ki a nők számára. - A várandós hypertoniás nők a gesztáció 12.hetétől a szülésig szedjenek kis dózisú acetilszalicilsavat. Fel kel írni nekik a megfelelő vérnyomáscsökkentőt (methyldopa, labetalol, nifedipin) súlyos magas vérnyomás esetén, de közepes fokú hipertenzió esetén is megfontolandó. - Szűrni kell a preeclampsiát/eclampsiát az anamnézisben, és ezt a stroke kockázati tényezőjének kell tekinteni. - Cerebralis vénás thrombosis esetén keressük a háttérben a prothromboticus állapotokat (fertőzés, gyulladásos betegség, orális fogamzásgátlók). Végezzünk a teszteket a hiperkoagulabilis állapotok felmérésére, de nem akutan vagy warfarinszedés alatt. - Provokált cerebralis vénás thrombosis esetén 3–6 hónapig kell warfarint adni, provokálatlan esetben 6–12 hónapig, rekurrens esetben vagy primer hiperkoagulabilis állapotban élethosszig. - A várandósság során kialakult akut cerebralis vénás thrombosist kis molekulatömegű heparinnal kell kezelni, nem pedig frakcionálatlan heparinnal. A heparint a terhesség végéig kell adni, de folytatni kell a postpartum 6. héttől legalább a postpartum 6. hónapig is, esetleg warfarinra váltva. - A korábbi cerebralis vénás thrombosis nem jelenti a jövőbeli gyermekvállalás ellenjavallatát, de megfontolandó a kis molekulatömegű heparin adása a gesztációs idő alatt és postpartum. - Orális fogamzásgátló első felírása előtt mérjük meg a nő vérnyomását. - Tapintással ellenőrizzük a pulzust, nem áll-e fent pitvarfibrilláció a 75 évesnél idősebb nők esetében. Az ajánlások hatásosságához például a pulzus tapintásának be kell épülnie a családorvosi gyakorlatba. Ezek az ajánlások segíthetnek, hogy a nemekre specifikus faktorok figyelembe vételével, személyre szabottabb intézkedésekkel csökkentsük a stroke terhét. Szemlézte: dr. Lipták Judit 2014. február 27. Forrás: Bushnell C et al. Guidelines for the Prevention of Stroke in Women: A statement for healthcare professionals from the American Heart Association/American Stroke Association.

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája

Az akut ischaemiás stroke (AIS) egy fontos és relatíve gyakori –egyes tanulmányok szerint arányuk a sürgősségi osztályon megjelenő komatózus betegek körében a 14%-ot is elérheti – oka az akutan jelentkező hipnoid tudatzavarnak (reduced level of consciousness, RLOC).

Klinikum

Kettős thrombocytaaggregáció-gátlás vs. minor akut ischaemiás stroke-ban

Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.

Klinikum

Korábbi thrombocytaaggregáció-gátlás hatása az endovascularis kezelésre akut ischaemiás stroke-ban

A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.