Egészségpolitika

Elégedetlenség az USA egészégügyi rendszerével kapcsolatban

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Az amerikaiak esnek el a legnagyobb valószínűséggel az egészségügyi ellátástól annak költségei miatt, és még akkor is nehezen tudják kifizetni az egészségügyi számláikat, ha rendelkeznek biztosítással – összegezte egy tizenegy gazdag országra kiterjedő vizsgálat.

„Az Egyesült Államok áll az élen a biztosítással összefüggő legnegatívabb gyakorlatok tekintetében”. Az amerikai felnőttek egyharmada nem vette igénybe a javasolt ellátást, nem fordult orvoshoz, amikor beteg volt, vagy a költségek miatt nem váltotta ki a felírt recepteket. Ugyanez az arány Hollandiában és Nagy-Britanniában mindössze 5-6 százalék – ismerteti a tanulmányt készítő New York-i Commonwealth Fund.

Az amerikaiak egyötödének jelentős problémát okozott egészségügyi számláinak kiegyenlítése. Franciaországban, a második legrosszabb helyen álló országban a lakosság kilenc százaléka, Nagy-Britanniában három százaléka, Hollandiában négy százaléka küzdött ezzel a gonddal. Az amerikaiak esetében a legvalószínűbb, hogy vitába keverednek biztosítójukkal, vagy rájönnek, hogy biztosítójuk nem úgy fizetne nekik, ahogyan várták.

A Health Affairs weboldalon közzétett felmérésben 19 700 felnőtt vett részt Ausztráliában, Kanadában, Franciaországban, Németországban, Hollandiában, Új-Zélandon, Norvégiában, Svédországban, Svájcban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban.

A felmérés eredményei jól mutatják a széles körű elégedetlenséget az USA egészségügyi rendszerével kapcsolatban, amely alaposan felszította a Barack Obama elnök által márciusban törvénybe iktatott egészségügyi reform körüli vitát.

„Sokkal többet költünk az egészségügyre, mint ezek az országok, de ez a felmérés óriási hiányosságokra világított rá az amerikai egészségbiztosításban, amelyek veszélyeztetik a családok egészségét és költségvetését” – nyilatkozta Cathy Schoen, a tanulmány vezető szerzője. „Valójában az Egyesült Államok az egyetlen olyan ország a felmérésben, ahol az egészségbiztosítás önmagában még nem garantálja azt, hogy a beteg hozzáfér az egészségügyi ellátáshoz, vagy pénzügyi védettséget kap, amikor megbetegszik. Ez pedig elkerülhető.”

Az amerikai egészségbiztosítás bonyolultságával is kiemelkedett a többiek közül. A felmérés kimutatta, hogy az amerikaiak 31 százaléka sok időt tölt a biztosítással kapcsolatos papírmunkával, a biztosítója visszautasította valamilyen igényét, vagy kevesebbet fizet, mint várta. Ezzel szemben hasonló problémákról a svájci felnőttek 13 százaléka, a hollandok 20 százaléka, és a németek 23 százaléka számolt be. Mindhárom ország magán egészségbiztosítási piaccal rendelkezik.

Az amerikaiak mindössze 58 százaléka állította, biztos abban, hogy meg tudja fizetni a számára szükséges ellátást, ami a résztvevő országok közül a legalacsonyabb arány. Hetven százalék vélte úgy, biztos abban, hogy a leghatékonyabb ellátást kapja, míg ugyanez az arány 84-92 százalék között mozgott Franciaországban, Németországban, Hollandiában, Új-Zélandon, Svájcban és Nagy-Britanniában.

„A jó hír az, hogy lehetőség van tanulni a többi országtól” – mondta a Commonwealth Fund elnöke, Karen Davis. Az amerikai egészségügyi reformról nyilatkozta: „A Megfizethető Ellátás Törvény valóban megfizethető biztosítást tesz lehetővé a biztosítással nem rendelkezőknek, garantálja, hogy a biztosítás fedezze az alapellátást, és pénzügyi biztonságot nyújtson milliók számára.”

A 940 milliárd dollár összköltségű reform 32 millió, jelenleg biztosítatlan amerikaira terjeszti ki az egészségügyi biztosítást, ami garantálja, hogy a 65 éven aluli amerikai állampolgárok 95 százaléka rendelkezzen egészségbiztosítással. Obama elnök republikánus ellenfelei azonban ígéretet tettek, hogy a képviselőházban újonnan megnyert többségük segítségével mindent megtesznek az intézkedés visszavonása érdekében.


Forrás: Medipress


HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

COVID-19

COVID-19: gasztrointesztinális tünetek

A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.