Egészségpolitika

Az okostelefonhoz kötődő kézügyesség megváltoztatja agyunk

2015. JANUÁR 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

Minden testünk minden régiójának - a lábujjaktól, az állkapocsig és a nyelvig - saját feldolgozó területe van a szomatoszenzoros kéregben. Ezek a területek rugalmasak és változtathatóak. Egy hegedűs esetében például, az a terület, amely a hangszert kezelő ujjakat vezérli nagyobb, mint a többi emberé. Arko Ghosh a Zürichi Egyetemen Neuroinformatikai Intézetéből megvizsgálta, hogy az okostelefont használók speciális kézügyessége hatást gyakorol-e az agyra, és felfedezte, hogy az emberi agy plaszticitását lehetne kutatni az okostelefon használat alapján. "Az okostelefonok használata lehetőséget ad arra, hogy megértsük, a normális hétköznapi élet hogyan alakítja az agyat hétköznapi emberek esetében," magyarázza Ghosh. A szenzomotoros kéregnek az ujj mozgását kiváltó aktivitást kezdte el vizsgálni. A kutatók EEG (EEG) segítségével mérték az agykérgi aktivitást 37 jobbkezes emberben, akik közül 26-nak volt érintőképernyős okostelefonja, 11 felhasználónak pedig régi mobiltelefonja volt. 62 elektródát helyezett el a vizsgálati alany fején, rögzítve a hüvelykujj, mutatóujj és a középső ujj mozgásaihoz kapcsolódó jeleket. Az eredmények azt mutatták, hogy az agykérgi reprezentáció az érintőképernyős okostelefon felhasználók és a hagyományos mobiltelefonok használói esetében különbözött. Ghosh képes volt azt is bizonyítani, hogy az okostelefon használatának gyakorisága befolyásolja a kérgi aktivitást. Minél többször használta a vizsgált alany okostelefonját az előző tíz nap, annál nagyobb volt a jel az agyban. Azzal az agyi terület-aktivitással való összefüggés volt a legerősebb, amely a hüvelykujjat képviselte (A cikk szemlézője óhatatlanul a SMS írás ujjhasználatának bevett technikájára gondol. – K.P.). "Első pillantásra úgy tűnik, a felfedezett jelenség ahhoz hasonlítható, ami a hegedűsök esetében tapasztalható," magyarázza Ghosh. Ugyanakkor a kutatók feltártak két különbséget is. Először is az, hogy milyen hosszan volt az okostelefon felhasználók tulajdonában és használatában a készülék, nem játszott szerepet. A hegedűsök esetében viszont az agy aktivitása függött attól az életkortól, amikor a hegedűs elkezdett hangszerén játszani. Másodszor, feltártak egy lineáris kapcsolatot az agyterület aktivitása és aközött, hogy mikor volt legutóbbi okostelefon használat, míg ehhez hasonlóra nem volt bizonyíték a hegedűsökön végzett korábbi vizsgálatokon. "A digitális technológia, amit napi rendszerességgel használunk, formálja az agyunk - olyan mértékben, amely meglepett minket", mondta a neurológus. Szemlézte: elitmed.hu, Kolin Péter Forrás: https://www.ehealthnews.eu/

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén

LAPSZEMLE eLitMed

Pszichiátriai betegek családi ápolása Geelben, megállíthatatlanul zsugorodó agy, mintavétel lábtörlőkről, szódásszifon és Sokol rádió a demencia ellen. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Miért vagyunk boldogabbak, ha nyaralunk?

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

A szokatlan és új dolgok megtapasztalása elindítja a dopamin áramlást. Az új élmények, a pozitív környezet stimulálják a jutalmazási rendszert az agyban, emelkedik a szerotonin szintje. De hogyan tehetjük még teljesebbé az élményt?