Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 205

Klinikai Onkológia

2024. JÚNIUS 07.

MIKROSZATELLITA-INSTABILITÁS ÉS MISMATCH REPAIR PROTEIN DEFICIENCIÁJA: EGYENRANGÚ IMMUNTERÁPIÁS PREDIKTÍV MARKEREK?

NÁDORVÁRI Maja Lilla, LOTZ Gábor, KULKA Janina, KISS András, TÍMÁR József

A jelenlegi klinikai irányelvek alapján a mismatch repair deficiencia (dMMR) immunhisztokémiai (IHC) vagy a mikroszatellita-instabilitás (MSI) egyenrangú prediktív biomarkerei az immunterápiás kezeléseknek.

Klinikai Onkológia

2024. JÚNIUS 07.

AZ ÉLETVÉGI ELLÁTÁS JELENTŐSÉGE – ÉLET-HALÁL KÉRDÉSEK

MARADICS Nóra Maida, KOMORA Nóra, SÜLLER-TORMA Villő

Tanulmányunkban hangsúlyozzuk a korai palliáció bevezetését a kuratív kezelés során, kiemelve a pszichés támogatás jelentőségét az egyensúlyvesztés helyreállításában. A demoralizációs szindróma szinte minden beteget érintő, a jövőkép bizonytalanságával való megküzdését kiemelt figyelemmel kísérjük.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

A diasztolés vérnyomás összefüggése a cardiovascularis betegségekkel

KÉKES Ede, VÁLYI Péter

Nemcsak a magas szisztolés és diasztolés vérnyomás, de a túlzottan alacsony diasztolés vérnyomás is összefüggést mutat a cardiovascularis és a renalis betegségekkel. A magas vérnyomásban szenvedőkben hosszú ideig 18–65 éves korban általában a 70–79 Hgmm-es diasztolés nyomást tartották optimálisnak, idősebb korban (65 év felett), a különböző irányelvek szerint, az optimális érték <80 Hgmm vagy <90 Hgmm volt.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

A lizoszomális savas lipázdeficientia jelentősége, felismerése és hatékony kezelése

HARANGI Mariann, HOMORÓDI Nóra

A lizoszomális savas lipázdeficientia ritka, autoszomális recesszív öröklésmenetet mutató lizoszomális tárolási betegség, melyet a lipidanyagcsere zavara, valamint számos szerv, elsősorban a máj és az emésztőszervek érintettsége jellemez. A kór­kép hátterében a LIPA gén homozigóta vagy összetett heterozigóta mutációja áll, melynek következtében a gén által kódolt lizoszomális savas lipáz enzim aktivitása jelentősen csökken.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

Női epilepszia. 2. rész

JUHOS Vera, KELEMEN Anna

Az epilepsziával élők 60–70%-a – gyógyszeres terápia mellett – rohammentesen éli az életét, így a családtervezés, gyermekvállalás kérdése a mindennapok gondozási feladatai közé került. A terhességek fele nem tervezett, ezért nagyon fontos feladat az epilepsziával élő nő időben való felkészítése a gyermekvállalásra.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

VI. Szekszárdi Hypertonia Napok „A nők egészsége”

Olvasóink folyamatosan értesülhettek róla, hogy a 2017 óta megrendezésre kerülő Szekszárdi Hypertonia Napok sorában az idei őszi konferencián ezúttal lapunk állandó rovata, a nagyon sikeres „A nők egészsége” kel életre, hiszen a teljes rendezvényt ennek a témának szenteljük. Ismert, hogy a nők rizikófaktorai, betegségeik tünettana, epidemiológiája, lefolyása, a kezelés elvei szinte minden területen eltérnek a férfiakétól – még sincsenek nemek közötti különbségek a legtöbb szakmai ajánlásban. A nők sajátos élethelyzetei (graviditás, perimenopauza) is jelentősen befolyásolják egészségüket, elég csak a nők hypertoniájára, diabetesére, vagy a thromboemboliákra gondolni.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

Immunpatológiai folyamatok célzott gyógyszeres gátlásának mechanizmusai

VERECKEI Edit

A gyulladásos reumatológiai betegségek szöveti és szervi szintű patológiáját és klinikai képének kialakulását a részt vevő sejtek citokinjeinek és receptoraik jeltovábbítása határozza meg. Az immunrendszer sejtjei alapvetően a kórokozók és a megváltozott saját struktúrák eliminálására differenciálódnak.

Hírvilág

2024. AUGUSZTUS 24.

Hétvégi lapszemle: hasnyálmirigy 3D-nyomtatással

LAPSZEMLE eLitMed

Mégsem csak ölnek és butítanak a videójátékok; már emberi sejtek és szövetek nyomtatásával kísérleteznek; a cukorbetegség kialakulásának újabb rizikófaktora; optimista életminőség-kutatás a SOTE-n. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Gondolat

2024. AUGUSZTUS 09.

Citius, altius, fortius? – Sándor Judit bioetikus írása

SÁNDOR Judit

Nem tartom etikusnak, hogy az egész világ egy sportoló biológiai tulajdonságait, egészségügyi adatait firtatja, és a sportolót a napi találgatások alapján bélyegzi meg – írja Sándor Judit bioetikus.

Hírvilág

2024. AUGUSZTUS 09.

„Y” – egy betű, ami emberi sorsokat borított meg pár nap leforgása alatt

KUN J Viktória

Talán az olimpiák történetének legsúlyosabb és legméltatlanabb botrányát eredményezte két bokszoló ügye. A küzdőtéren a sportolók helyett az orvostudomány, a különböző kultúrák, a sportetika és leginkább a politika összecsapása zajlik. Megkérdeztük dr. Melegh Béla genetikus professzort és dr. Sándor Judit bioetikust, mit gondolnak ők a rendkívüli helyzetről, illetve az egész probléma tudományos hátteréről.