Mesterséges intelligencia

Nobel-díjak a mesterséges intelligencia korában

BALKÁNYI László

2024. OKTÓBER 14.

Szöveg nagyítása:

-
+

A 2024-es fizikai és kémiai Nobel-díjakat is olyan tudósoknak ítélték oda, akik úttörő módon járultak hozzá a mesterséges intelligencia területéhez, különösen a neurális hálózatok és a fehérjeszerkezet-előrejelzés területén. 

Fizika Nobel-díj

A neurális hálózatok és mélytanulás terén John J. Hopfield és Geoffrey E. Hinton végeztek később áttörő jelentőségűvé váló kutatói munkát, és ezért az eredményeikért kapták most az elismerést. Hopfield olyan hálózatot hozott létre, amely képes volt (adat)mintázatokat felismerni, tárolni és előhívni, megteremtve ezzel az asszociatív memóriamodellek alapjait – a ChatGPT is ennek késői leszármazottjának tekinthető. Hinton pedig bevezette a backpropagation fogalmát, amely a neurális hálózatok képzésének kulcsfontosságú algoritmusa. Ez tulajdonképpen egy grádiensbecslési módszer, a hálózati paraméterek frissítésére.  A mély tanulással kapcsolatos munkája jelentős előrelépésekhez vezetett olyan területeken, mint a számítógépes látás, a természetes nyelvfeldolgozás és a beszédfelismerés e területek szinte mindegyike érintett az orvostudományban is.  

Kémiai Nobel-díj 

David Baker, Demis Hassabis és John Jumper a fehérjék szerkezetének előrejelzéséhez és tervezéséhez való hozzájárulásukért kaptak kitüntetést. Baker módszereket dolgozott ki új, különleges tulajdonságokkal rendelkező fehérjék tervezésére, amelyeket például a gyógyszerkutatás is alkalmaz, Hassabis és Jumper pedig az elhíresült AlphaFoldot alkotta meg. Ez egy úttörő mesterséges intelligencia eszköz, amely figyelemreméltó pontossággal képes előrejelezni a fehérjék térbeli szerkezetét, forradalmasítva a biológiai megértését, és ami hatással volt a gyógyszertervezésre is.

Az AI-alapú eszközök felgyorsíthatják a gyógyszerkutatás folyamatát, hatalmas adatmennyiségek intelligens elemzésével azonosíthatják a potenciális gyógyszercélpontokat, valamint új molekulákat is tervezhetnek. Amint azt a LAM hasábjain már korábban is ismertettük, az MI-algoritmusok az orvosi képek, például röntgen-, MRI- és CT-felvételek elemzésével az emberi szakértőknél nagyobb pontossággal és gyorsasággal segíthetnek a kórismében, de az MI segíthet a kezelések személyre szabásában is, a betegek genetikája, kórtörténete és egyéb tényezők alapján.

(A szerző a LAM szerkesztőségének tagja.)

A rovat további cikkei

Mesterséges intelligencia

Mesterséges intelligenciával a rák ellen

LAPSZEMLE eLitMed

Széles körben és nagy pontossággal alkalmazható a rák diagnosztizálására és értékelésére egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia modell – számolt be egy harvardi kutatásról az euronews.

Mesterséges intelligencia

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.

Mesterséges intelligencia

A legújabb, MI által asszisztált robotsebészet megérkezett Magyarországra

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az orvostechnológia iparág egyik vezető vállalata által kifejlesztett sebészeti rendszer új, átfogó megoldást jelent a robotvezérelt  sebészet számára.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A ChatGPT a gyógyszertári gyakorlatban

Keresztmetszeti vizsgálat a patikusok percepciójáról, praxisáról és véleményéről: a Journal of Pharmaceutical Policy and Practice tanulmányának célja az volt, hogy kiderítse, mennyit tudnak a jordániai közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek a ChatGPT-ről, és hogyan használják azt munkájukban.

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

Egészségpolitika

„Az egészségügyi adatokkal való visszaélés bűncselekmény”

KUN J Viktória

Az egészségügyi adatok újabb szabályozását is tartalmazza a júniusban elfogadott salátatörvény. A változás az MI alkalmazását segíti, kérdés azonban, hogy a jövőben jobban kiszűrhetőek-e az emberi tényezők - például amiket az elmúlt hónapok politikai botrányainál láttunk.

Hírvilág

Mesterséges Intelligencia az orvoslásban - beszámoló a gazdag 2023 őszi konferencia kínálatról, a Neumann társaság konferenciáitól az MTA rendezvényekig.

Az elmúlt hónapokban sokat és sokszor hallunk a mesterséges intelligenciáról a LAM Mesterséges intelligencia rovatában is. A terület fontosságát mutatja, hogy a közelmúltban több konferencia is foglalkozott a területtel. Ezekből ad áttekintést dr. Balkányi László, a LAM „Mesterséges intelligencia az orvoslásban” rovat vezetője.

Balkányi László Interjúja Dr. Papp Zsolt háziorvossal