Mesterséges intelligencia

Mesterséges intelligenciával a rák ellen

LAPSZEMLE eLitMed

2024. SZEPTEMBER 06.

Szöveg nagyítása:

-
+

Széles körben és nagy pontossággal alkalmazható a rák diagnosztizálására és értékelésére egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia modell – számolt be egy harvardi kutatásról az euronews.

A tudósok olyan új mesterséges intelligencia (AI) modellt terveztek, amely képes lehet többféle rákbetegség diagnosztizálására és értékelésére is.

Az új, Clinical Histopathology Imaging Evaluation Foundation (CHIEF) elnevezésű modell akár 36 százalékkal hatékonyabb a rák felismerésében, a daganat eredetének meghatározásában és a betegség kimenetelének előrejelzésében, mint más mélytanulási modellek – közölték a kutatók.

A Harvard Medical School kutatói által vezetett csapat azt szerette volna elérni, hogy a modell szélesebb körben alkalmazható legyen különböző diagnosztikai feladatokra, mivel számos jelenlegi, rákos megbetegedésekkel foglalkozó mélytanulási modellt speciális funkciók elvégzésére képeztek ki.

„A meglévő módszerekkel ellentétben a mi mesterséges intelligencia eszközünk pontos, valós idejű másodvéleményt biztosít a klinikusok számára a rák diagnózisáról a rák típusainak és változatainak széles spektrumát figyelembe véve” – mondta Kun-Hsing Yu, a Harvard Medical School orvosbiológiai informatika adjunktusa és a tanulmány vezető szerzője az euronews-nak.

Hogyan működik a CHIEF?

A modellt több mint 15 millió különböző patológiai képen képezték ki, „ami növeli a megbízhatóságát az atipikus jellemzőkkel rendelkező rákos megbetegedések diagnosztizálásában” – tette hozzá Yu. Ezután több mint 60 000 nagyfelbontású szöveti preparátumról készült képet használtak fel, hogy továbbfejlesszék és finomhangolják a mesterséges intelligencia modellt a specifikus genetikai és klinikai előrejelzési feladatokhoz.

A kutatók világszerte 24 kórházból és betegcsoportból származó több mint 19 400 képen tesztelték modelljüket, és eredményeiket a Nature című folyóiratban tették közzé. A modell a daganatos szövetek digitális képeinek olvasásával működik: a képen található jellemzők alapján képes megjósolni azok molekuláris profilját, valamint azonosítani a daganat olyan jellemzőit is, amelyek összefüggésben vannak azzal, hogy a beteg hogyan reagálhat a kezelésre. 

A modell teljesítményének mérése alapján közel 94 százalékos pontosságot ért el a rákos sejtek felismerésében 11 ráktípusban, de a vastagbélrák esetében például több mint 99 százalékos volt a találati arány.

Arra persze még várni kell, hogy a mindennapos klinikai gyakorlatban is alkalmazható legyen a módszer – előbb valós klinikai körülmények között kell validálniuk a kutatóknak az új modellt.

Forrás: euronews

A rovat további cikkei

Mesterséges intelligencia

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A ChatGPT a gyógyszertári gyakorlatban

Keresztmetszeti vizsgálat a patikusok percepciójáról, praxisáról és véleményéről: a Journal of Pharmaceutical Policy and Practice tanulmányának célja az volt, hogy kiderítse, mennyit tudnak a jordániai közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek a ChatGPT-ről, és hogyan használják azt munkájukban.

Hírvilág

Mesterséges Intelligencia az orvoslásban - beszámoló a gazdag 2023 őszi konferencia kínálatról, a Neumann társaság konferenciáitól az MTA rendezvényekig.

Az elmúlt hónapokban sokat és sokszor hallunk a mesterséges intelligenciáról a LAM Mesterséges intelligencia rovatában is. A terület fontosságát mutatja, hogy a közelmúltban több konferencia is foglalkozott a területtel. Ezekből ad áttekintést dr. Balkányi László, a LAM „Mesterséges intelligencia az orvoslásban” rovat vezetője.

Egészségpolitika

„Az egészségügyi adatokkal való visszaélés bűncselekmény”

KUN J Viktória

Az egészségügyi adatok újabb szabályozását is tartalmazza a júniusban elfogadott salátatörvény. A változás az MI alkalmazását segíti, kérdés azonban, hogy a jövőben jobban kiszűrhetőek-e az emberi tényezők - például amiket az elmúlt hónapok politikai botrányainál láttunk.

Klinikum

Növeli-e a túlélést a klinikai vizsgálati részvétel?

SZEMLE eLitMed

És milyen haszna van a kísérleti rákgyógyszereknek a betegek számára? A Science cikke bemutatja két tanulmány igencsak meglepő eredményeit.

Balkányi László Interjúja Dr. Papp Zsolt háziorvossal