Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a krónikus magány jelentősen növeli a demencia kockázatát

LAPSZEMLE eLitMed

2024. OKTÓBER 12.

Szöveg nagyítása:

-
+

Szülés utáni pszichózis, magányosság hatása a demenciára, tippek az olvasás újrafelfedezéséhez; hazánkban is megjelentek a papírgyárak, a kormány receptre íratná fel a mozgást. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

A The New York Times cikke a szülés utáni pszichózist tárgyalja, egy ritka, de súlyos mentális állapotot, amely röviddel a szülés után jelentkezhet a nőknél. Olyan tünetek jellemzik, mint a hallucinációk, téveszmék, paranoia és szélsőséges zavartság, ami súlyosabb, mint a szülés utáni depresszió. A szülés utáni pszichózis 1000 szülésből körülbelül 1-2 nőt érint, és jellemzően a szülést követő napokon vagy heteken belül jelentkezik. Az ebben az állapotban szenvedő nők elveszíthetik a kapcsolatot a valósággal, és ezzel veszélybe sodorhatják mind a saját egészségüket, mind a gyermekük biztonságát. Az azonnali orvosi ellátás kritikus fontosságú. A cikk kiemeli, hogy bár a szülés utáni pszichózis pontos oka nem teljesen ismert, olyan tényezők, mint a bipoláris zavar vagy skizofrénia a kórtörténetben, növelhetik a kockázatot. A kezelés általában kórházi kezelést, gyógyszeres kezelést, például antipszichotikumokat és hangulatstabilizátorokat, súlyos esetekben pedig elektrokonvulzív terápiát (ECT) foglal magában. A korai beavatkozás kulcsfontosságú a gyógyuláshoz, és megfelelő kezeléssel a legtöbb nő képes visszanyerni mentális egészségét és biztonságosan visszatérni a családjához. A tünetek felismerésében és az időben történő ellátás biztosításában kulcsfontosságú a családtagok tudatossága és támogatása.

***

Egy nemrégiben a Nature Mental Health-ben publikált tanulmány szerint a magány jelentősen növelheti a demencia kockázatát, különösen az életkor közepén és idősebb korban – írja az euronews. A több mint 600 000 résztvevő bevonásával végzett kutatás kimutatta, hogy a krónikus magány több mint 30%-kal növeli a demencia kialakulásának valószínűségét. Ez a megállapítás kiegészíti az egyre több bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a társadalmi elszigeteltség mélyreható hatással van a kognitív egészségre, és hozzájárul az olyan betegségek kialakulásához, mint az Alzheimer-kór és vaszkuláris demencia. Bár a demencia nem gyógyítható, a magányosság kezelése szociális beavatkozásokkal és közösségi támogatással potenciálisan csökkentheti a kognitív hanyatlás kockázatát vagy késleltetheti annak kialakulását. A kutatók hangsúlyozzák, hogy olyan közegészségügyi stratégiákra van szükség, amelyek elősegítik az idősek társadalmi szerepvállalását is.

***

Hogyan találhatunk vissza az olvasáshoz ahelyett, hogy a mobilunkat nyomkodjuk? A The Guardian tanácsai szerint a következőket tegyük: tegyük a telefonunkat a lehető legmesszebbre, amikor olvasunk; ne online, hanem papíralapú könyveket vegyünk kézbe, nyugodtan jegyzeteljünk és firkáljunk bele, érezzük a papír illatát és azt, ahogy először megtörik a gerince; szoktassuk hozzá az agyunkat az olvasáshoz, ami nem sprint, hanem egy maraton, kezdjük 10 oldallal; találjuk meg a számunkra legideálisabb helyet és időt az olvasásra; ne házifeladatnak tekintsük az olvasást, nyugodtan kezdjünk könnyebb szövegekkel; végül ne fosszuk meg magunkat az olvasás oltárán azoktól a sorozatoktól sem, amik ha nem is könyvek, de kiváló történetvezetéssel bírnak.

***

Tényfeltáró cikkben számol be arról a telex.hu, hogy Magyarországra is megérkeztek a papírgyárak: a tanulmányokat és szerzőséget pénzért áruló, javarészt közel-keleti és kelet-európai székhelyű „vállalkozások”. Két óbudai egyetemi oktató (egy dékán és egy tanársegéd) tanulságos története nem csak óvatosságra int, de rávilágít a mai tudományos közeg rákfenéjére is – arra, hogy a minőség helyett mostanra a mennyiség (a publikációk száma és az idézettség) vált döntő faktorrá, ami miatt egyre inkább ellenőrizhetetlen a mögöttes tudományos teljesítmény, vagy éppen annak hiánya.

***

Vizsgálja a magyar kormány a receptre felírható mozgás lehetőségét – írja a hvg.hu. Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára a Mozgás receptre elnevezésű kétnapos konferencia zárónapján tartott előadást, melyben elmondta, a magyar lakosság egészségi állapota rossz, de erre szerinte leginkább az életmódunk van hatással, csak kisebb mértékben az egészségügyi ellátórendszer, a környezet vagy a genetika. A kormány ezért azon dolgozik, hogy az egészségügyben dolgozók és a szabadidős sportok, élménysportok területén dolgozók sokkal szorosabban működjenek együtt. A cél az, hogy idővel a háziorvosok TB-támogatással tudjanak mozgást felírni a betegeknek, egyelőre azonban csak egy ezzel kapcsolatos kiadvány készült el svéd mintára.

Ajánljuk magunkat

A felzárkózás kudarca. 1. rész. A magyarországi egészségügyi közkiadások trendjei nemzetközi összehasonlításban

Pénzt, vagy életet?! Avagy, pénz beszél... Gondolatok a magyar egészségügy finanszírozásáról Orosz Éva tanulmánya kapcsán

A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából

Biztató eredményt értek el szegedi kutatók a migrén elleni küzdelemben

Hetedik alkalommal lehet pályázni a Richter Anna Díjra

Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon

Magnézium–ibogain-terápia traumatikus agysérülésre

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén

LAPSZEMLE eLitMed

Pszichiátriai betegek családi ápolása Geelben, megállíthatatlanul zsugorodó agy, mintavétel lábtörlőkről, szódásszifon és Sokol rádió a demencia ellen. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Orvoslás és társadalom

Szakértők a demenciáról: Ez az egyik legszomorúbb betegség

LAPSZEMLE eLitMed

A Qubit többek között az eLitMed és a LAM főszerkesztőjét, Kapócs Gábort kérdezte arról, mivel jár ma a demencia, hogyan érinti a betegeket és a hozzátartozóikat. (VIDEÓ)

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: izomgörcsöktől az Eiffel-toronyig

LAPSZEMLE eLitMed

Céline Dion csodálatos visszatérése; kapcsolat az ultrafeldolgozott élelmiszerek és a demencia között; terápiás áttörés a rákkutatásban; a meddőségi klinikák államosításának csődje. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a következő világjárványt okozó X-betegség

LAPSZEMLE eLitMed

Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: pestis ütötte fel a fejét az USA-ban

LAPSZEMLE eLitMed

2050-re megsokszorozódik a demenciával küzdők száma, a világ össznépessége viszont 2080-ra tetőzhet; hacsak nem visz el hamarabb minket a pestis. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.