Hírvilág

Mesterséges Intelligencia az orvoslásban - beszámoló a gazdag 2023 őszi konferencia kínálatról, a Neumann társaság konferenciáitól az MTA rendezvényekig.

2023. DECEMBER 13.

Szöveg nagyítása:

-
+

Óbudai Egyetem

Szeptember 28-án „A mesterséges intelligencia és az emberi agy versenye” címmel az Óbudai egyetemen Prószéky Gábor, a Nyelvtudományi Kutatóközpont – ELKH igazgatója „Mesterséges intelligencia, vagy »csak« számítógépes nyelvi modellek?” és Magyar Gábor, a „Mesterséges intelligencia mindennapi munkafolyamatokban” címmel tartottak érdekes előadásokat, melyek, bár nem célzottan az orvoslásra fókuszálva, de orvosi példákat is említve tárgyalták a területet. Az izgalmas előadásokról többet itt lehet megtudni: https://uni-obuda.hu/2023/09/29/gabor-denes-dijasok-klubja-a-mesterseges-intelligenciarol-2/.

NMHH konferencia

Október 2-án „Humans in Charge – Steering the AI Age Responsibly” címmel Budapesten a Helia szállodában rendezte meg az NMHH igen érdekes konferenciáját a közelgő nemzetközi MI-szabályozás, az MI-technológiák gyors elterjedése kapcsán. Több mint 10 nemzetközi MI-szakértőt hallhattunk, ismertették az európai szabályozás kockázatalapú megközelítését a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, az általuk ismert legjobb gyakorlatokat. Szó volt a személyes adatok és a gyermekek védelméről vagy a digitális szolgáltatások etikus használatáról is. A konferenciáról itt lehet többet olvasni: https://nmhhsymposium.com/humans-in-charge-conference-summary/.

MTA

Az MTA a Tudomány Ünnepén szervezett érdekes előadás-sorozatot november 10-én „Az új fejedelem” címmel, Csepeli György bevezetőjével, ahol szó esett arról, hogy lesz-e lehetőség eddig leküzdhetetlennek tűnő problémák megoldására vagy az emberiség létét fenyegető veszély az MI? A kerekasztal-beszélgetés érintette az orvosi alkalmazásokat is. Az előadást és a kerekasztal-beszélgetést Csepeli György szociológus, szociálpszichológus, Falus András biológus, immunológus, Karakas Alexandra dizájnkutató, technikafilozófus, Pléh Csaba nyelvész, pszichológus, valamint Szegedy Balázs matematikus részvételével itt lehet meghallgatni:

https://mta.hu/tudomanyunnep2023-felvetelek/az-uj-fejedelem-eloadas-es-kerekasztal-beszelgetes-a-mesterseges-intelligenciarol-113298.

Az MTA két tudományos osztálya 2023. november 17-én konferenciát szervezett a hazai kutatásokról, gyakorlati eredményekről. A terület fontosságát mutatja, hogy az MTA két (számunkra releváns, orvosi és biológiai) tudományos osztálya, akadémikus elnökeik, Ádám Vera és Lénárd László vezetésével 2023 novemberében konferenciát szervezett, ahol a hazai kutatásokról, gyakorlati eredményekről hallottunk érdekesebbnél érdekesebb beszámolókat. Erről a LAM oldalain részletes cikkben számolunk be és körüljárjuk az ott hallottakat is.

Óbudai Orvosklub

November 22-én az Óbudai Orvosklubban beszélgettünk érdeklődő kollégákkal a mesterséges intelligencia szerepéről az orvoslásban. Ennek diái itt érhetőek el. A 4. Digital Health Summit november 29-i konferenciáján is több előadást szenteltek az MI-nek. Itt valamelyes tájékozódási lehetőséget jelenthetnek az olvasóknak a programban közölt összefoglalók: https://dhs.ap.hu/#program. Sajnos a konferencia százezer forint feletti regisztrációs díja nem könnyíti meg a kutatói világ vagy egészségügyi informatikusok részvételét ezen a konferencián.

Neumann János Számítógéptudományi Társaság

December elsején a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Orvosbiológia Szakosztálya rendezte meg éves kollokviumát, ahol az egyik szekcióülést szentelte az MI-témának. Az előadásokat itt lehet majd elérni: https://neumann-kollokvium.njszt.hu/ Az előadások tág témakörben szóltak az MI orvosképzésben, oktatásban betöltendő szerepétől az aktuális alkalmazásokig. Reméljük, ez a kis áttekintés segíti tájékozódni az érdeklődő olvasót.

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Egészségügyi egyetemi szóvivői és kommunikációs képzés indul szeptembertől

A Soproni Egyetem egészségügyi szóvivő és kommunikációs tanácsadó szakot hirdet 2019. szeptemberétől. A szóvivőképzés két féléves, Budapesti helyszínű, teljes értékű egyetemi diplomát ad a sikeres elvégzést és államvizsgát követően. 

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Idegtudományok

Mire jó az agy–számítógép metafora?

A Frontiers in Ecology and Evolution című szaklap különszáma 14 tanulmányban tárgyalja az agy-számítógép/mesterséges intelligencia metaforával kapcsolatos aktuális filozófiai és tudományos megfontolásokat. Mint a lap szerkesztői bevezetőjükben írják: minden analógia/metafora rossz, azonban némelyik hasznos, és az új tudományos eredmények fényében itt az ideje újraértékelni, hogy mire használható az agy-számítógép metafora.

Egészségpolitika

Nosocomialis infekció : ha nem tudunk róla, akkor nincs is?

Idén február végén a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) kampányt indított a kórházi fertőzések ellen. Magánembereket szólított fel arra, hogy írják le, őket, vagy közvetlen hozzátartozóikat melyik kórházban, mikor és milyen fertőzés érte és annak milyen következményei lettek.

Balkányi László Interjúja Dr. Papp Zsolt háziorvossal