Vérvizsgálattal mutatták ki a Creutzfeldt-Jakob kórt
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A kergemarhakór emberi megfelelőjét okozó prionfehérjék kimutatására szolgáló vérvizsgálat jól teljesített az első kísérletek során – számoltak be brit kutatók a The Lancet csütörtöki számában.
A teszt az értékelés során a variáns Creutzfeldt-Jakob betegség (vCJD) eseteinek közel háromnegyedét kimutatta. Ez a teljesítmény némi finomhangolás után továbbfejleszthető egy olyan szűrővizsgálati eszközzé, amelyet a véradás során lehet alkalmazni.
A halálos neurodegeneratív betegséget először Nagy-Britanniában fedezték fel 1996-ban, ahol sokan fogyasztottak olyan marhahúsból, amely tartalmazta a szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalmát (BSE), köznapi nevén kergemarha kórt okozó priont. A vCJD áldozatainak száma még nem ismert, mivel a prion lappangási időszaka hosszú. Ennek következtében a brit egészségügyi szerveknek számos bizonytalansággal kell megküzdeniük, többek között a véradás kérdésében. Mivel nem létezik teszt a vCJD prionokra, kénytelenek drága módszerekhez folyamodni, például a vér szűréséhez, vagy a plazma importálásához olyan országokból, amelyeket alig érintett a BSE vész.
A kísérlet során a University College London kutatói John Collinge professzor vezetésével 21 vCJD-s, 27 klasszikus CJD-s, 42 más neurológiai betegségben szenvedő, és 100 egészséges embertől vettek vérmintát. A prionteszt a 21 vCJD-s mintából 15 esetben mutatta ki helyesen a betegséget, ami 71,4 százalékos pontosságot jelent. Nem voltak hamis pozitív eredmények, vagyis a teszt egyszer sem mutatta tévesen egy nem vCJD-s mintában a prion jelenlétét.
Az eredmények azt mutatják, hogy a vCJD ágens szűrésére szolgáló teszt használható, de további kutatás szükséges továbbfejlesztéséhez.
A BSE és vCJD súlyos károsodást okoz az agyban, szivacsszerű lyukakat hozva létre a szövetben. Nagy-Britanniában 170 olyan haláleset történt, amelyeket megerősített illetve valószínűsített variáns Creutzfeldt-Jakob kór okozott. A betegséggel valószínűleg érintettek közül négy ember még életben van.
Forrás: Medipress
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
Gondolat
A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.
Idegtudományok
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás