Hírvilág

„Tegyünk a megelőzésért!”

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Európai uniós szakértői konferencia a népegészségügyi prevenciós programok hatékonyságának javításáért. Az EU Tanácsának Soros Magyar Elnöksége, az Európai Bizottság, és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) a WHO Európai Regionális Irodájával együttműködésben, „Tegyünk a megelőzésért!” címmel európai szakértői konferenciát rendez 2011. május 30-31. között. A konferencia célja a táplálkozással, fizikai aktivitással és dohányzással kapcsolatos népegészségügyi megelőzési programok hatékonyságának növelése, a legjobb gyakorlatok elterjesztésének elősegítése. Az EU elnökségi rendezvények sorába tartozó, az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló eseményen a tagállamok vezető népegészségügyi szakértői és egészségpolitikusai, nemzetközi szakmai és civil szervezetek munkatársai, a WHO, valamint az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságának (DG SANCO) képviselői vesznek részt. A konferenciát Dr. Szócska Miklós, a NEFMI egészségügyért felelős államtitkára, Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Irodájának vezetője és Michael Hübel, a DG SANCO főosztályvezetője nyitja meg. Itt az idő, hogy az Európai Unió tagállamai összehangolt, hatékony stratégiák és cselekvési tervek mentén lépjenek fel a népegészségügyi kihívások kezelése, a betegségek megelőzése és legyőzése érdekében. Miközben ugyanis minden tagállam rendelkezik népegészségügyi programmal, a krónikus betegségek magas előfordulási aránya továbbra is komoly problémát jelent, és tetemes egészségügyi kiadásokat eredményez Európa-szerte. Ezen belül a közép- és kelet-európai EU tagállamok egészségügyi mutatói alulmúlják a többi tagállamét. A legnagyobb terhet a nem fertőző betegségek, köztük elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedések, a daganatos és a krónikus légzőszervi megbetegedések, az elhízás és a 2. típusú diabétesz jelentik. E betegségek minden korosztályt érintenek, éves szinten a halálozások 60 száazlékáért tehetőek felelőssé. Kialakulásukhoz jelentősen hozzájárulnak, ezért kiemelt figyelmet érdemelnek az életmóddal összefüggő tényezők, mint a nem megfelelő táplálkozás, az alacsony fizikai aktivitás, valamint az aktív és passzív dohányzás. A Dohányzásmentes Világnappal is egybeeső szakértői konferencia célja, hogy felhívja a figyelmet az azonnali cselekvés, beavatkozás szükségességére ezeken a területeken, és támogassa a tagállamokat népegészségügyi stratégiáik, cselekvési terveik korszerűsítésében és végrehajtásában. Forrás: Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárság Kapcsolódó anyagok: Pillantás az egészségünkre Az OECD országok és Magyarország egészsége, 2010-ben

Rizikófaktor - Megvan benned?

Az első feladatok között van a népegészségügy átalakítása - Interjú dr. Vokó Zoltánnal

Életmód-váltással a népegészségügyi katasztrófahelyzet visszafordításáért

Világszerte változnak az egészségi rizikók

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Tegyünk együtt a népegészségügy megújításáért

Az Alapvetések az egészség és jóllét javításához – Népegészségügyi irányelvek a 21. századi Magyarország számára címet viselő koncepció első verziója elkészült, ennek véleményezésére hívjuk most a szakmai képviselőit és az elkötelezett szakembereket.

Hírvilág

Szeptember 29. – A szív világnapja

A szív világnapja tökéletes alkalom arra, hogy elkezdjünk törődni a szívünkkel, és megóvása érdekében néhány fogadalmat tegyünk magunknak. A szívünknek is szüksége van a törődésre. Ezért ugyanúgy, ahogy családtagjainkról, gyermekeinkről, szerelmünkről és barátainkról gondoskodunk, szervezetünk motorjának, a szívünknek is jár az odafigyelés. Hogy járulhatunk hozzá szívünk egészségének megőrzéséhez?