Egészségpolitika

Tegyünk együtt a népegészségügy megújításáért

2023. SZEPTEMBER 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

Áttekintve a rendszerváltozás óta Magyarországon megvalósított több tízmilliárdos fejlesztéseket, sajnálattal állapítható meg, hogy azok nem járultak hozzá a magyar népegészségügyi rendszer érdemi korszerűsítéséhez, nem is eredményezték a hazai egészségveszteségek jelentős csökkenését. Elmaradásunk változatlan mind az európai átlaghoz, mind a velünk hasonló társadalmi fejlődésen átment Visegrádi országokhoz viszonyítva.

Az el nem végzett stratégiai munka következményeit egyetlen mutató példája is meggyőzően szemlélteti: 2011-ben 32 ezer, 2020-ban 33 ezer halálesetet lehetett volna megfelelő népegészségügyi beavatkozásokkal megelőzni Magyarországon.

Ez a véleményezésre közreadott „fehér könyv” alapjául szolgálhat majd az eddigi kedvezőtlen trend megfordításához elengedhetetlen stratégia elkészítéséhez. Az egészség mély és sokrétű társadalmi beágyazottsága miatt a stratégia kialakításában minden érintett, és tenni tudó, illetve tenni akaró szakember részvétele nélkülözhetetlen.

Mindenki, aki követi a híreket, értesülhetett arról, hogy a hazai egészségügyi rendszerben jelentős változások történtek, és a jövőben még továbbiak várhatók. Számíthatunk változásokra a népegészségügy területén is, ezért az átalakító döntések megalapozásához a Magyar Népegészségügy Megújításáért Egyesület egy jövőbe mutató szakmai koncepció (vision paper) kidolgozását kezdeményezte. Mivel meggyőződésünk szerint a népegészségügy csakis egészségügyön kívüli partnerekkel együttműködésben képes a népesség egészségromlását megelőzni, ezért a kezdeményezéshez különféle szakterületek képviselőit nyertük meg. Célunk egy együttműködésen alapuló népegészségügyi koncepciót bemutató dokumentum létrehozása.

A dokumentummal kapcsolatos véleményeket a [email protected] 

e-mail-címen várjuk 2023. október 20-ig.

A dokumentum ide kattintva érhető el: https://drive.google.com/file/d/1bx4wvwCxHldFv0UyI1x6u85BQzlf0hjR/view

További információ elérhető weboldalunkon

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Kapcsolódó anyagok

Helyünk a világban

Alacsony ellenállóképesség jellemzi a magyar egészségügyet egy nemzetközi felmérés szerint

STATISZTIKA eLitMed

A Healthcare Readiness Index alapján Magyarország a 20. helyen áll Európában az egészségügyi kihívásokra való felkészültség tekintetében: nincs elég orvos és eszköz az ellátórendszerben, a magyar emberek pedig kevesebbet és egészségtelenebbül élnek, de van, amiben előrébb léptünk.

Hírvilág

Életmentő eszközök oda is, ahova nehezen jön a segítség

A hirtelen szívmegállás megelőzése és az újraélesztési ismeretek minél szélesebb körben való terjesztése érdekében a Budapesti Szent Ferenc Kórház és az Innomed Medical Zrt. meghirdeti a „Mentsünk együtt életet! Ismerd meg a defibrillátorkészüléket és merj cselekedni!” programot. E programot mutatta be a LAM olvasóinak dr. Toldy-Schedel Emil, a kórház főigazgatója.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Együtt a nők egészségéért: Magyarországra érkezik a GE HealthCare Mammo kampánya

A mellrák a nők körében a leggyakoribb daganatos megbetegedés, amely minden évben milliókat érint világszerte. Bár a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel jelentősen hozzájárul a betegséggel járó kockázatok csökkentéséhez, sokan, tartva a folyamat esetleges kellemetlenségeitől, nem teszik meg a szükséges lépéseket.