Hírvilág

Mi az: Hatástalan, de hatásos? Felmérés a placebo alkalmazásáról

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A placebo definíció szerint olyan gyógyszer, amelyet az orvos nem a beteg állapotára gyakorolt farmakológiai hatása miatt alkalmaz vagy rendel, hanem azért, hogy a betegben azt az elvárást keltse, hogy hatást fog gyakorolni. Pro és kontra A placebokezelés alkalmazása a klinikai gyakorlatban etikailag vitatott. Az ellenzői véleménye szerint a placebo adásának lényegi jellemzője a beteg félrevezetése, ezért a placebót adó orvos megszegi a beteg megfelelő tájékoztatására vonatkozó kötelességét. A kezelés mellett érvelők szerint viszont számos betegség esetében jelentős terápiás hatással és kevés mellékhatással járó kezelésmódról van szó. A felmérés Mivel alig tudjuk, hogy mi az orvosok véleménye a placebóról, és milyen gyakran alkalmaznak ilyet, postán küldött kérdőívvel megkérdeztek a placeborendelési szokásaikról az Amerikai Egyesült Államokban praktizáló, véletlenszerűen kiválasztott 600-600 belgyógyászt és reumatológust. A placebót a felmérést készítő kutatók olyan kezelésmódként határozták meg, amelynek terápiás hatása a betegek ilyen irányú elvárásaiból származik, nem pedig a szer farmakológiai hatásmechanizmusából. Az amerikai orvosok véleménye a placebóról A megkérdezett orvosok 62%-a szerint elfogadható vagy akár kötelező is olyan kezelést végezni, amelynek elsődleges célja nem a gyógyszer farmakológiai hatása, hanem az, hogy a beteg számítson az állapota javulására. Ki ad placebót? A megkérdezés előtti évben az orvosok 55%-a rendelt placebót, főleg „aktív” placebót: olyan gyógyszert, amelynek van ugyan farmakológiai hatása, de nem befolyásolja a kezelendő betegség alakulását (fájdalomcsillapítót, vitamint, nyugtatót vagy antibiotikumot). A megkérdezettek 4%-a alkalmazott teljesen hatástalan anyagot (fiziológiás sóoldatot vagy glükóztablettát). A fenti arányok érvényesek voltak függetlenül az orvosok szakterületétől, nemétől, korától és a praxis földrajzi elhelyezkedésétől. Mit mondanak a betegeknek a felírt placebóról? „Olyan gyógyszer, amelyet nem szoktak az Ön betegégére adni, de lehet, hogy segít”, mondta a megkérdezettek kétharmada. „Gyógyszer” – csak ennyit közölt a betegekkel minden ötödik orvos. „Olyan gyógyszer, amelynek nincs hatása” vagy: „placebo” – tájékoztatta a betegeit minden hetedik megkérdezett. Miért? Tehát az amerikai belgyógyászok és reumatológusok gyakran alkalmaznak placebót, és ezt etikailag elfogadhatónak tartják. A felmérést végző kutatók véleménye szerint ennek az oka, hogy „úgy érzik, kell adniuk valamilyen gyógyszert, miközben nincsen bizonyítottan hatásos kezelésmód” az illető betegségre. Ezen kívül az „aktív” placebót sok orvos nem tekinti placebónak, hiszen van farmakológiai hatása. Forrás: BMJ 2008;337:a1938 Szemlézte: eLitMed.hu, dr.Kern Dávid

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Helyünk a világban

Alacsony ellenállóképesség jellemzi a magyar egészségügyet egy nemzetközi felmérés szerint

STATISZTIKA eLitMed

A Healthcare Readiness Index alapján Magyarország a 20. helyen áll Európában az egészségügyi kihívásokra való felkészültség tekintetében: nincs elég orvos és eszköz az ellátórendszerben, a magyar emberek pedig kevesebbet és egészségtelenebbül élnek, de van, amiben előrébb léptünk.

PharmaPraxis

A tartós metforminalkalmazás B12-vitamin-hiányt indukál

VARGA László

A 2-es típusú diabetes mellitus komplex, krónikus betegség, és ennek megfelelően a kezelése is szükségszerűen multifaktoriális. Jellemzően magában foglal életmódváltásra ösztönző (étkezés, fizikai aktivitás) és – ha ezek nem vezetnek eredményre, akkor – farmakológiai beavatkozást is.

Idegtudományok

Bridging thrombolysis kontra direkt endovascularis thrombectomia

SZEMLE eLitMed

A Stroke-ban megjelent retrospektív vizsgálatban a bridging IVT-t és a direkt EVT-t hasonlították össze a 6 és 24 óra között jelentkező, acLVO-val járó stroke-os betegekben.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!

LAPSZEMLE eLitMed

A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.