Hírvilág

Ígéretes vakcina a gyomorfekély és a gyomorrák ellen

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A Helicobacter pylori nevű baktériummal szembeni védőoltást fejlesztettek ki a Rhode Islandi Egyetem, és az EpiVax gyógyszercég munkatársai. A fertőzést igen fontos tényezőnek tartják a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásában. Régóta ismert, hogy a gyomor Helicobacter pylori nevű baktériummal való fertőződése kedvezőtlen egészségügyi következményekkel jár. A kórokozó ellen jelenleg több antibiotikumból álló kombináció segítségével lépnek fel. Mivel az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia egyre terjed, ezért a teljes védettséget nyújtó esetleges védőoltás fejlesztése az érdeklődés középpontjában van. Dr. Steven Moss és munkatársai a Vaccine online számában bemutatják egy ilyen típusú védőoltás lehetséges hatásmechanizmusait: a nagy számú bakteriális eredetű antigént tartalmazó készítmény hasznosnak tűnik mind a megelőzésben, mind a terápiában, szemben a szervezet normál immunválaszát kihasználó egyszerű oltásokkal, melyek hatástalannak bizonyultak. Állatkísérletes modellben Moss és munkatársai újfajta megközelítését alkalmaztak. A baktérium többféle alkotórészét jutatták be a szervezetbe, melyet az immunrendszer felismerhet. Kipróbálták a szert orron keresztül bejuttatva, illetve izomba adott injekció segítségével. Az orron át való felszívódás jobb eredménnyel járt, a széles spektrumú immunválasz gátolta a baktériumok szaporodását. Amennyiben a módszer emberek esetén is hatásosnak bizonyul, nagymértékben vissza lehetne szorítani a Helicobacter pylori talaján kialakult betegségek: a gyomorfekély, és a gyomorrák előfordulását. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: LAM (Lege Artis Medicinae) - 2005; 11 (15) A fekélybetegség - tények és kérdések

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2008; 18 (3) Egy baktériumról Rácz István, Tímár Marietta: A fekélybetegség és a Helicobacter pylori-fertőzöttség

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

PharmaPraxis

A pszichedelikumok újranyitják a kritikus tanulási periódusokat

Megtalálták a különféle pszichedelikumok terápiás hatása mögött álló mechanizmust, ami nemcsak a neuropszichiátriai kórképek, köztük az autizmus és a stroke, de a süketség és a vakság jobb kezelését is ígéri.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.