Hírvilág

Ferroportin-szint és emlődaganat

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy szerdán közzétett tanulmányból kiderül, hogy az egyik fehérje, amely a vasat távolítja el a sejtekből, felhasználható a rákos daganatok növekedésének lelassításában, és az emlőrák kimenetelének előrejelzésében. A Wake Forest Egyetem kutatói kimutatták, hogy a sejtekből a vasat kiszállító ferroportin nevű exporter fehérje megdöbbentően kisebb mennyiségben van jelen az emlődaganatokban, mint a normál szövetekben. A ferroportin hiánya a vas felhalmozódását eredményezi, ami lehetővé teszi a daganat gyorsabb növekedését, esetleg még agresszívebbé válását, magyarázta Suzy Torti, az észak-karolinai intézmény biokémikus kutatója, aki a Science Translational Medicine szakfolyóiratban közzétett tanulmány készítését vezette. Amikor a kutatók helyreállították a ferroportin szintjét egerekben kialakult emlődaganatokban, a tumorok lassabban nőttek. „Mivel a ferroportin eltávolítja a vasat a sejtekből, amikor a fehérjét visszahelyeztük a sejtbe, a ferroportin eltávolította a rák növekedésének stimulusát” – mondta Torti. „Eredményeink arra utalnak, hogy a ferroportin jelentős mértékben befolyásolja a rák viselkedését.” A kutató ennek ellenére hangsúlyozta, hogy a betegeknek nem szabad megváltoztatniuk az étrendjükben előforduló vas mennyiségét, mert a tanulmány a sejtekben lévő, nem pedig az étrendi vasra összpontosított. A kutatók több mint 800 mellrákban szenvedő nő adatait is megvizsgálták, hogy kiderítsék, kimutatható-e bármilyen összefüggés a ferroportin szintje és a rák hosszú távú kimenetele között. Kiderült, hogy az alacsony ferroportin-szint erőteljes előrejelzője a mellrákos betegek kedvezőtlen kilátásának, és a fehérje szintje a legagresszívabb daganatokban volt a legalacsonyabb. A kutatás azonban jó hírrel is szolgált: a ferroportin magas szintje 90 százalékban jelez esélyt arra, hogy az emlőrákos betegnek jók a hosszú távú kilátásai. „A vasszabályozás előrejelzőjeként használva a ferroportin hasznos eszköz lehet az emlőrák prognózisában, sőt még a kezelés irányultságának meghatározását is segítheti” – állítják a kutatók. „A jövőben a ferroportin, illetve a ferroportin szintjét befolyásoló fehérjék mennyiségének manipulálása hatékony módszernek bizonyulhat az emlőrák kezelésében.” Forrás: Medipress Eredeti közlemény: Ferroportin and Iron Regulation in Breast Cancer Progression and Prognosis - Sci Transl Med 4 August 2010. Vol. 2, Issue 43, p. 43ra56

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Klinikum

Mindenki számára ajánlott gyógymód

A légzőgyakorlatokat könnyű megtanulni, és hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben, javítják a diabetest, csökkentik a stresszt és a depressziót.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.