Mitől nem fáj az oltás?
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A Pediatrics legújabb számában közölt vizsgálat szerzői kimutatták, hogy újszülöttek oltásakor hatékony fájdalomcsillapító módszer az oltás előtt cukoroldat itatása és az, ha az édesanya az ölébe veszi a gyermeket.
Korábbi tapasztalatok (CMAJ 2008 Jul 1;179(1):37-43, Acta Paediatr 2009 98:932-9) alapján ismert, hogy az anya közvetlen testi közelsége és a cukros oldat itatása hatékonyan csillapítja a csecsemőkön végzett fájdalmas beavatkozások által okozott fájdalmat. Most egy új, nagy esetszámú, véletlen besorolásos, részlegesen vak vizsgálatban brazil kutatók próbálták ki e két módszert külön-külön és együttesen is a placebóval összehasonlítva. Egészséges, időre született, 12–72 órás újszülötteknek adtak be a combizomba hepatitis B elleni védőoltást, és véletlen besorolás szerint eközben édesanyjuk ölében tartotta őket, vagy az oltás előtt 2 perccel 25%-os cukoroldatot adtak nekik, vagy mindkét beavatkozást elvégezték, vagy egyiket sem.
Az újszülöttek által tapasztalt fájdalmat az arckifejezést pontozó skála alapján mérték fel. Közvetlenül az injekció beadásakor a gyermek ölbe vétele és a cukoroldat itatása is csak kis mértékben, nem szignifikánsan csökkentette a fájdalmat jelző arckifejezést, de 2 perccel az injekció után mindkét beavatkozás önmagában csökkentette a gyermekek fájdalmát.
A két módszer kombinációja majdnem teljes mértékben megszüntette a 2 perccel az injekció után látható, fájdalomra utaló arckifejezést. A 0–9 pontig terjedő fájdalomskálán az egyik beavatkozásban sem részesült újszülötteken átlagosan 4,0 pontnyi erősségű fájdalom kifejezése volt látható, a vagy ölbe vett, vagy cukoroldattal itatott csecsemők átlagosan 2,0 erdőségű fájdalmat mutattak, az édes oldattal itatott és az anyjuk ölében tartott csecsemők arckifejezése pedig csak 0,6 pontnyi, minimális mértékű fájdalomról tanúskodott.
E vizsgálatban a fájdalmat értékelő szakemberek nem értékelhették a fájdalmat jelző arckifejezést vak körülmények között, azonban az eredmények megerősítik más vizsgálatok eredményeit, amelyek szerint az újszülötteken végzett beavatkozások által okozott fájdalom csillapítására a legjobb nem gyógyszeres módszer a csecsemő karba vétele és cukoroldat itatása.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid
Forrás: Pediatrics December 2009; 124:e1101-e1107.
Kapcsolódó anyagok:
[1] A cukoroldat hatásossága az újszülötteken végzett beavatkozások okozta fájdalom csillapításában – CMAJ 2008 Jul 1;179(1):37-43.
[2] A legújabb irányelvek az újszülötteken végzett beavatkozások során alkalmazandó fájdalomcsillapításra – Acta Paediatr 2009 98:932-9.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás