Az IBS bizonyított kezelésmódjai - A mentaolaj viszi a pálmát
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Az irritabilis bél szindróma (IBS) krónikus gastrointestinalis rendellenesség, amely a lakosság 5–20%-át érinti. Fő jellemzője a rendszeresen kiújuló hasi fájdalom és az időszakosan jelentkező hasmenés és/vagy székrekedés. A kezelése jelenleg távol áll a megnyugtatótól, a patogeneziséről is csak egy sor – egymásnak ellentmondó – elméletet ismerünk. Nem sokkal, miután törzskönyveztek néhány hatóanyagot kifejezetten az IBS kezelésére, ezek mindegyike vagy hatástalannak bizonyult, vagy súlyos nemkívánatos hatások veszélye miatt szüntették meg a forgalmazásukat. Jelenleg a betegség kezelésére az élelmi rostok, a spasmolyticumok és a borsosmentaolaj áll rendelkezésre.
Az American College of Gastroenterology által az IBS-ről készítendő monográfiához hivatott adatokkal szolgálni a bizonyítékokon alapuló kezelési módszerekről egy, a British Medical Journalban is közölt metaanalízis. Ebben az IBS három leggyakrabban alkalmazott kezelésmódját értékelő véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatok eredményeit összesítették.
A placebóhoz képest mindhárom kezelésmód szignifikáns kedvező hatást mutatott: Az élelmi rostok alkalmazása 13%-kal enyhítette a tüneteket, a spasmolyticumok 32%-kal, a borsosmentaolaj pedig 57%-kal.
A rostkészítmények közül csak az útifűből készült készítmények kedvező hatása nyert bizonyítást. A spasmolyticumok csoportjából a hyoscin (scopolamin) és az otilinium mutatkozott hatásosnak a tünetek enyhítésében. A legnagyobb hatást a borsosmenta illóolaja mutatta, amely vény nélkül kapható, és szokásos dózisa napi 2-4 x 200 mg.
Forrás: BMJ 2008 Nov 13; 337:a2313.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr.Kern Dávid
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
Hírvilág
Zacher Gábor méregtelenítésről, varázslatokról és kuruzslókról
Klinikum
Számos evidencia alapú vizsgálat készült, és mind azt bizonyítja: a kalcium hatástalan allergiában. Ha a masztociták hisztaminkibocsátásának gátlása érdekében akarnánk kalciumot használni, ahhoz a napi ajánlott dózis sokszorosát kellene a szervezetbe juttatni, és nephrolithiasis kialakulását kockáztatnánk.
Klinikum
Dr. Andrew Wakefieldet, a közelmúlt nyugati orvosi irodalmának valószínűleg legbutább és legszükségtelenebb egészségügyi botrányának vezető szerzőjét, a General Medical Council kizárta soraiból.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás