Hírvilág

Az IBS bizonyított kezelésmódjai - A mentaolaj viszi a pálmát

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az irritabilis bél szindróma (IBS) krónikus gastrointestinalis rendellenesség, amely a lakosság 5–20%-át érinti. Fő jellemzője a rendszeresen kiújuló hasi fájdalom és az időszakosan jelentkező hasmenés és/vagy székrekedés. A kezelése jelenleg távol áll a megnyugtatótól, a patogeneziséről is csak egy sor – egymásnak ellentmondó – elméletet ismerünk. Nem sokkal, miután törzskönyveztek néhány hatóanyagot kifejezetten az IBS kezelésére, ezek mindegyike vagy hatástalannak bizonyult, vagy súlyos nemkívánatos hatások veszélye miatt szüntették meg a forgalmazásukat. Jelenleg a betegség kezelésére az élelmi rostok, a spasmolyticumok és a borsosmentaolaj áll rendelkezésre. Az American College of Gastroenterology által az IBS-ről készítendő monográfiához hivatott adatokkal szolgálni a bizonyítékokon alapuló kezelési módszerekről egy, a British Medical Journalban is közölt metaanalízis. Ebben az IBS három leggyakrabban alkalmazott kezelésmódját értékelő véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatok eredményeit összesítették. A placebóhoz képest mindhárom kezelésmód szignifikáns kedvező hatást mutatott: Az élelmi rostok alkalmazása 13%-kal enyhítette a tüneteket, a spasmolyticumok 32%-kal, a borsosmentaolaj pedig 57%-kal. A rostkészítmények közül csak az útifűből készült készítmények kedvező hatása nyert bizonyítást. A spasmolyticumok csoportjából a hyoscin (scopolamin) és az otilinium mutatkozott hatásosnak a tünetek enyhítésében. A legnagyobb hatást a borsosmenta illóolaja mutatta, amely vény nélkül kapható, és szokásos dózisa napi 2-4 x 200 mg. Forrás: BMJ 2008 Nov 13; 337:a2313. Szemlézte: eLitMed.hu, dr.Kern Dávid

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Egészségpolitika

A betegek élete múlik sok esetben a „kallódáson”

KUN J Viktória

Aki nem sodródik egy ellátásban, hanem önrendelkezési jogának megfelelően tényleges döntéseket képes hozni, ott a kezelés hatékonysága is jobb.

Gondolat

A művészet gyógyító erejét már az ókorban ismerték – ma tudományos bizonyítékai is vannak

Art&Health címen adott ki egy 3500 tanulmányt, kutatások és analízisek sorát összesítő metaanalízist a WHO, amely ezek alapján tudományos bizonyítékok alapján mutatja be a művészet gyógyító erejét nagyszámú betegség esetében. Terápiás hatása mellett közösségteremtő és emberközpontúbb gyógyító világot teremt.

Gondolat

A tumor mint az alkotás forrása – Interjú Kiss Richárd projektvezetővel

KOVÁCS Sándor

C80 – A rák esztétikája? címmel kiállítás nyílt a SOTE Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. A kiállításon a daganatos megbetegedések által inspirált képzőművészeti alkotásokat tekinthetnek meg a látogatók május 31-ig.

Gondolat

Kétpetéjű ikrekből egypetéjű ikrek – Elcserélt fivérek Kolumbiában

FILMKRITIKA eLitMed

A Netflixen streamelhető Véletlen szülte ikrek (The Accidental Twins) című dokumentumfilm bemutatja Jorge, Carlos, William és Wilber történetét, akik 25 évesen jöttek rá, hogy egy bogotai kórházban történt hiba miatt nem saját ikertestvérükkel nőttek fel, hanem valaki máséval.