A meditáció enyhíti a hőhullámokat
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Egy könnyen elsajátítható meditációs technika enyhítheti a változókorban levő nők életét megkeserítő hőhullámokat, éjszakai izzadást és álmatlanságot.
A Massachusetts Egyetem kutatása kimutatta, hogy a buddhista meditációs koncepción alapuló tudatos jelenlét tréning csökkenti a tünetekből adódó kellemetlenségeket, javítja a testi, pszichoszociális és szexuális funkciókat.
„Az eredmények fontosak, mert a korábban alkalmazott hormonpótló kezelések kockázatosak lehetnek” – mondta el a szerző, James Carmody adjunktus. A nők nagyjából 40 százaléka éli át ezeket a kellemetlen tüneteket, mely hátrányosan befolyásolja az életminőségüket. Mivel a hormonpótlás szívbetegséget, mellrákot és agyvérzést okozhat, már nem csak a nők keresik az alternatív lehetőségeket, de a Nemzeti Egészségügyi Intézet is prioritásnak tekinti a viselkedésterápiák felkutatását. A hormonpótló terápiát ugyan nem képes felváltani más kezelés, de a meditáció segítségével a nők kevésbé érzékenyek a tünetekre. A technika a jelenre összpontosít. Gyakorlói kerülik az ítélkezést, egyszerűen befogadják, ami az elméjükön áthalad, miközben a légzésükre összpontosítanak. Nem nehéz megtanulni, bár kétségtelen, hogy eleinte elég nagy önfegyelem kell hozzá.
A kutatók nem a tüneteket akarták befolyásolni, hanem a nők reakcióit. 110 változó korban levő nőt osztottak két csoportra. Az egyik csoport megkezdte a tréninget, a többieket „várólistára” tették. Kérdőívet kellett kitölteniük a hőhullámokat befolyásoló tényezőkkel kapcsolatban, mint például az alkoholfogyasztás, a jóga vagy a testedzés. Felmérték az életminőséget is. A nők naplót vezettek a hőhullámok és éjszakai izzadás megjelenéséről.
Nyolc héten át hetente egyszer jártak órákra, majd egy egész napos foglalkozáson vettek részt. Ebben a csoportban 15 százalékkal csökkent a tünetek zavaró hatása, míg a kontrollcsoport tagjai közt ez az arány 7 százalék lett. Bár a hőhullámok intenzitása nem változott, a tréningcsoport tagjai jobban aludtak, kevesebbet feszengtek és stresszeltek. „Minket leginkább a tréning alvásra gyakorolt hatása lepett meg” – mondta Carmody, és megjegyezte, hogy a tudatos jelenlét tréning ugyanolyan hatékonyan csökkentette az álmatlanságot, mint a hormonterápia, ráadásul mellékhatásokat sem okozott. Az eredmények tekintetében azonban több kutatás szükséges annak megállapítására, hogy azok érvényesek-e általánosságban is a népesség egészére.
Az erről szóló tanulmány a Menopause című folyóiratban jelent meg.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: A menopauza kedvező hatása
Hormonpótlás: jobb fokozatosan elhagyni?
Fájdalomcsillapítás meditációval
A környezetünkben lévő mesterséges anyagok is felelősek a menopauzáért
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A SARS-CoV-2 vírus agresszív terjedésével a halálos áldozatok száma világszerte növekszik. Nemzetközi adatok alapján a legtöbb halálos fertőzés az idősebb korosztályban történik, akiknél gyakran valamilyen más egészségügyi probléma is fennáll.
Agykutatás
A referált tanulmány szerzői a John Hopkins Egyetem kutatói, akik számos más intézettel együttműködésben folytatnak kutatásokat a pszilocibin hatásáról egészséges önkéntesek részvételével. A pszilocibin (a hallucinogén gombák hatóanyaga)hosszú távú pozitív élményeket okozó hatásáról régóta ismerünk anekdotikus beszámolókat, a tudományos vizsgálatok száma azonban elenyésző.
Gondolat
Börcsök Enikő Nemsenkilény - monológ nemmindegyembereknek címmel hozott létre egy előadást, mely egy autista egy napját dolgozza fel. A magányról, a normális meghatározásáról, a nem figyelés trendjéről, a gondolat megosztásának a képtelenségéről beszélget vele Gyimesi Ágnes Andrea.
Gondolat
Gondolatok Gyimesi Júlia Pszichoanalízis és Spiritizmus című kötete kapcsán. A pszichológiatörténet viszonylag keveset foglalkozott a spiritizmus a lélektan kialakulásában betöltött szerepével. A kötetből kitűnik, hogy ez a hatás nem elhanyagolható.
A szerzők megismerése sokat elárul arról, hogy mi is a könyv fő témája. Tom S. így mutatkozik be a könyv elején: "nevem Tom, és alkoholista vagyok…1978. október 5 óta nem iszom.” Majd máshol hozzáteszi: „közel 20 éve gyakorlom a 11. lépés gyakorlásánál a középpontba vezető imát (Centering Prayer).” A másik szerző Thomas Keating trappista (ciszterci) szerzetes „a középpontba vezető imát népszerűsítő mozgalom és a Contemplative Outreach nevű szervezet egyik alapítója”, a vallásközi párbeszéd elkötelezettje. Munkájával 12 lépéses csoportokat is segít.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás