Hírvilág

A korai pubertás véd a csontritkulás ellen

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Minél korábban kezdődik valakinél a pubertás, annál kisebb az esélye, hogy később csontritkulás alakul ki nála, derül ki a Journal of Pediatrics januári számában megjelent tanulmányból. A kutatáshoz 78 lány és 84 fiú adatait használták fel. A pubertás kezdetétől a szexuális érettségig követték őket nyomon. A kutatók felfedezték, hogy a felnőttkori csontsűrűség összefügg a pubertás kezdetével. Minél korábban lépett valaki a kamaszkorba, annál nagyobb volt a csontsűrűsége. Úgy tűnik azonban, hogy a csonterősséget nem befolyásolja a pubertás időtartama. „A pubertás jelentős szerepet játszik a csontfejlődésben” – írta a tanulmány vezetője, Dr. Vicente Gilsanz, a Los Angelesi Gyermekkórház Saban Kutatóintézetének klinikai képalkotó osztályának igazgatója. „Ebben az időszakban a csontok nyúlnak, sűrűségük növekszik. A kamaszkor végén a növekedési lemezek lezáródnak, a csontok nem nőhetnek tovább. Ilyenkor éri el a tinédzser a felnőttkori maximális testmagasságát, a csonttömeg pedig a csúcssűrűségét.” A csontok ásványi anyag-sűrűségének csökkenése csontritkuláshoz vezet, mely az 50 év feletti amerikai lakosság 55 százalékát érinti. 2010-ben a kezelésre fordított összeget 10 milliárd dollárra (2 000 milliárd forint) becsülték. Felnőtt korban normális esetben évente 1-2 százalékkal csökken a csontsűrűség. Ez azt jelenti, hogy a természetes korai kamaszodásból adódó 10-20 százalék növekedés a csontsűrűségben 10-20 évre védelmet nyújt a csont erősségének életkorral kapcsolatos csökkenése ellen. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: A csontritkulás megelőzése újszülöttkorban kezdődik?

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2009; 19 (08-09) A D-vitamin-hiány jelentősége a gyakorltaban

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Egészségpolitika

A betegek élete múlik sok esetben a „kallódáson”

KUN J Viktória

Aki nem sodródik egy ellátásban, hanem önrendelkezési jogának megfelelően tényleges döntéseket képes hozni, ott a kezelés hatékonysága is jobb.

2.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

3.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

4.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.

5.

Lege Artis Medicinae

2024;34(9)
2024 OKT 04.