Helyünk a világban

400 ezer gyermeket veszélyeztet szegénység vagy kirekesztődés Magyarországon

STATISZTIKA eLitMed

2024. AUGUSZTUS 14.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az EUROSTAT legfrissebb adatai szerint bár hazánk a 24,4 százalékos aránnyal az uniós középmezőnyben helyezkedik el, a szülők iskolai végzettségének jelentős befolyása rámutat a társadalmi egyenlőtlenségekre is.

2023-ban közel 20 millió gyermeket veszélyeztetett az Európai Unióban a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázata (AROPE=At Risk of Poverty or Social Exclusion), azaz minden negyedik (24,8%) 18 év alattit a kontinensen. Ezzel folytatódott a 2020-ban kezdődő negatív trend, hiszen 2019 és 2023 között két százalékponttal nőtt az arányuk, szám szerint csaknem egymillió fővel.

Romániában a legrosszabb a helyzet (39%), és miközben Bulgária harmadik helyezése nem feltétlenül meglepetés (33,9%), az igen, hogy kettejük között, a második pozícióban Spanyolország helyezkedik el (34,5%) – igaz, ez utóbbit az Európában lassan tradicionálisan legmagasabb spanyol munkanélküliségi adatok is eredményezhetik.

További hat országban haladja meg a veszélyeztetett gyermekek aránya az uniós átlagot: Görögországban, Olaszországban, Franciaországban, Luxemburgban, Szlovákiában és Máltán. (A nyugati országok szereplésére magyarázatul szolgálhat a módszertan, lásd a keretes írásunkat.)

A gyermekek AROPE-értékét jelentősen meghatározza szüleik iskolai végzettsége: alacsony iskolai végzettség (érettségi hiánya) esetén a gyermekek majdnem kétharmada (61,8%), felsőfokú végzettség esetén viszont „csak” a tizedük (10,7%) veszélyeztetett az Európai Unió egészét tekintve.

Magyarország a középmezőnyben, de kettészakadt a társadalom

Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el, még éppen az uniós átlag alatt:

hazánkban a 18 év alatti gyermekek 24,4%-a volt kitéve a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának 2023-ban.

Ez tízéves távlatban (az EUROSTAT 2015 óta méri ezt a mutatót) jelentős javulást jelent, hiszen 2015-ben még 40,3% volt az arány, 2022-höz képest azonban egyetlen év alatt így is 6,3 százalékpontos emelkedést lehetett regisztrálni, ami a legnagyobb mértékű romlás volt az unióban.

A magyar társadalmat jellemző egyenlőtlenséget (szétszakadást) mutatja, hogy a szülők iskolai végzettsége viszont még inkább meghatározza a gyermekek életkilátásait, mint másutt:

a szülők magas edukációs szintje mellett a 18 év alattiak 4,5%-a, alacsony iskolai végzettség esetén viszont már a 77%-a veszélyeztetett,

ennél (nem sokkal) nagyobb differenciát az eltérő hátterű családok között csak Romániában és Bulgáriában mértek.

TIPP: A kép jobb felső sarkában megjelenő három pontra kattintva, majd kiválasztva a megosztás alatti képernyő ikont, az ábra teljes képernyőn megnyitható.

 

Módszertan

A szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett 18 év alatti népesség arányának (AROPE=At Risk of Poverty or Social Exclusion) megállapításánál az Eurostat az alábbi három tényezőt vizsgálja:

  • a szegénység kockázatának kitettek: a háztartás elkölthető jövedelmének szintje nem éri el az országos jövedelem szociális transzferek utáni mediánjának 60%-át – FONTOS: Ez a mutató az adott ország többi lakosához viszonyított relatív alacsony jövedelmet méri, ami nem feltétlenül jelent alacsony életszínvonalat (lásd például Luxemburgot). Egy szegénység kockázatának kitett polgár jelentősen rosszabb életkörülmények között kénytelen élni egy szegényebb országban, ahol már a medián jövedelem is alacsony, mint egy gazdagabb országban.
  • az anyagi nélkülözésnek kitettek: a megfelelő életminőséghez szükséges 13 tényezőből legalább hetet nem engedhetnek meg maguknak (például váratlan kiadásokra való képesség, évi egyhetes nyaralás, elhasználódott bútorok cseréje, internetkapcsolat, rendszeres szabadidős tevékenység, havi egy étkezéssel/itallal egybekötött összejövetel barátokkal vagy családdal stb.)
  • munkaerőpiaci kirekesztődéssel, alacsony munkaintenzitással jellemezhető háztartásban élők: olyan háztartásban élők aránya, ahol a 18–65 évesek az elmúlt 12 hónapban a lehetséges munkaidő kevesebb mint 20 százalékában dolgoztak

A szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettnek azt a (gyermekek esetében 18 év alatti) személyt tekinti a statisztika, akire a fenti három leírás közül legalább egy igaz.

 

Forrás: Children at risk of poverty or social exclusion in 2023

A rovat további cikkei

Helyünk a világban

Egy közepes városnyi ember halálát lehetett volna megakadályozni

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.

Helyünk a világban

Súlyos probléma Magyarországon az elhízottság – élen járunk az EU-ban

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD adatai szerint a magyarok harmada túlsúlyos, negyede pedig elhízott, ezzel összességében az 5. legrosszabb mutatóval rendelkezünk az Európai Unióban.

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Helyünk a világban

Magyarország az egészségügy minden elemére kevesebbet költ, mint az uniós átlag

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD elérhető legfrissebb, 2021-es adatai szerint az összes egészségügyi kiadás – egy főre vetítve – nem éri el az uniós szint felét sem, a tartós ápolás-gondozás esetében pedig mindössze tizede annak.

Helyünk a világban

Csak három uniós országban alacsonyabb a várható élettartam, mint Magyarországon

STATISZTIKA eLitMed

Több mint hét évvel rövidebb élethosszra számíthatott 2023-ban egy újszülött Magyarországon, mint Spanyolországban. Jelentősek a különbségek a férfiak és nők között is.

Kapcsolódó anyagok

Helyünk a világban

Egy közepes városnyi ember halálát lehetett volna megakadályozni

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.

Helyünk a világban

Több mint egymillió magyar él súlyos nélkülözésben

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT legfrissebb adatai szerint az uniós tagállamokat tekintve ennél csak három országban rosszabb a helyzet, ráadásul hazánkban jelentősen romlott az adat a 2022-es évhez képest.

Helyünk a világban

Még mindig dobogón az öngyilkosságok terén, de jelentős a javulás

STATISZTIKA eLitMed

Szeptember 10-e az öngyilkosság megelőzésének világnapja, ennek apropóján bemutatjuk az EUROSTAT legfrissebb vonatkozó statisztikáit.

Egészségpolitika

Soros elnökség: célkeresztben a nők szív- és érrendszeri betegségei

LAPSZEMLE eLitMed

A magyar soros uniós elnökség a szív- és érrendszeri betegségek kapcsán tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenségekkel is foglalkozni fog: eltérő tünetek, növekvő esetszám, alacsony részvételi arányok a klinikai kutatásokban.

Helyünk a világban

Az európai gyermekek egészsége jó, de aggasztó mértékben nő a szegénységnek kitettek aránya

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT egyetlen látványos grafikán foglalta össze a 18 év alattiakkal kapcsolatos legfontosabb statisztikákat – mutatjuk az ábrát és kiemeljük a legfontosabbakat.