Gondolat

Uniós támogatásból egészségügyi fejlesztés

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Lezárult az egészségügyi uniós projekt a hazai egészségügyi fejlesztési beruházások minőségi támogatására. A magyarországi egészségügy fejlesztésére fordítható uniós támogatások ágazati felhasználását támogatta az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézet (EMKI) november 23-án lezárult kiemelt projektje. A csaknem 374 millió forintos támogatással megvalósult projekt a kiemelt egészségügyi pályázatok minőségbiztosítását tette lehetővé a projekt során kialakított támogató szakértői és informatikai rendszer révén, illetve az ágazati infrastrukturális adatbázisok korszerűsítését, fejlesztését ölelte fel. A hazai egészségügyi intézmények fejlesztésének, a kórházak bővítésének, rekonstrukciójának szakmai és gazdasági megalapozottsága feltétele annak, hogy az intézmények kihasználják az Európai Uniós fejlesztési források nyújtotta lehetőségeket. Magyarországon a kórházak uniós pályázataihoz nem állt korábban rendelkezésre olyan független, több szakterületen is megfelelő tanácsadást biztosító intézmény, amely az Uniós pályázatok elkészítésében segítette volna az intézményi pályázókat. Az EMKI arra a célra nyert Uniós támogatást, hogy az egészségügyi intézmények pályázataihoz minőségi, szakértői tanácsadást biztosítson. A projekt egyik célkitűzés volt olyan szakértői hálózat kiépítése és működtetése, amely a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programok és a Közép-magyarországi Operatív Programok keretében megvalósuló jelentős egészségügyi infrastrukturális fejlesztések előkészítésében szaktanácsadói segítséget nyújtott építészet, épületgépészet-energetika, gép-műszerbeszerzés, orvosszakma-finanszírozás, beruházás technika, költségvetés, informatika szakterületeken. A lezárult projekt keretében a szakértők összesen 76 pályázat számára biztosítottak tanácsadást a külön erre a célra kifejlesztett online ügyfélkapun keresztül. A másik célkitűzés az ágazati infrastrukturális adatbázisok technikai és funkcionális fejlesztése is lezárult az új Integrált Egészségügyi Infrastruktúra Adatbázis elkészítésével, amely az egészségügyi szolgáltatók számára on-line elérhető.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Egészségpolitika

2024 LEGYEN A NŐK MENTÁLIS EGÉSZSÉGÉNEK ÉVE

Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.