Fénnyel kitakart fej
2012. MÁJUS 05.
2012. MÁJUS 05.
Ujj Zsuzsi költő, performer, előadóművész, a magyar underground zenei élet fontos alakjának 1985 és 1991 között készült fekete-fehér nagyméretű fotóiból nyílik kiállítás szombaton a budapesti MissionArt Galériában.
A tárlatra hat év terméséből válogatták ki 23 nagyobb méretű képet, a többi fotót és Ujj Zsuzsi mozgóképes alkotásait később fogják bemutatni.
Az autodidakta művésznek most látható felvételeit csupán két alkalommal, 1987-ben Első kiállítás és 1989-ben Második kiállítás címmel mutatták be a Liget Galériában. Fotói viszont már több külföldi tárlaton szerepeltek, idén ősszel a londoni Tate Modern A Bigger Splash: Painting after Performance Art címmel mutatják be néhány alkotását.
Az elsősorban a Csókolom zenekarból ismert Ujj Zsuzsi az első olyan alternatív női művész, akinek életművében a képzőművészet és az alternatív rockzene stílusában énekelt költészet szerves egységet alkot - jegyezte meg a művészettörténész.
Ujj Zsuzsi elmondta, hogy otthon fotózta saját magát. A képeken üres terek vannak vagy csak fények láthatók, ő pedig meztelen, de személyét nem lehet felismerni, fénnyel kitakarta fejét, vagy fóliát tekert magára, illetve befestette magát fekete temperával.
A művésznő felidézte: Hajas Tibor (1946-1980) performer és költő 1985-1986-ban látott munkái hatására jött rá arra, hogy a fényképezőgépet más módón is lehet használni, nemcsak portrét, tájképet vagy szociofotókat tud vele készíteni. "Saját magam kifejezésére használtam a fotózást, ez akkoriban nem volt annyira szokványos"- mondta.
A Liget ugyan kis galéria, ám széles körű nemzetközi kapcsolatai vannak, így jutottak el Ujj Zsuzsi fotói Amerikába, Németországba és 2009-ben a bécsi MUMOK (Modern Művészetek Múzeuma) Gender Check című átfogó tárlatára is. Magyarországon az akkori szakemberek nem kísérték figyelemmel a Liget munkáját, nem tudtak róla vagy nem tartották fontosnak.
A tárlat megnyitóján mutatják be az Ujj Zsuzsi fotóit tartalmazó katalógust Oltai Kata művészettörténész tanulmányával, illetve a költőnő Versek és dalok című kötetét. A két kiadvány a MissionArt Galéria gondozásában jelenik meg.
MTI
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.
Gondolat
VIII. Henrik betegségei
Gondolat
Q10 Szimpózium Anna Grand Hotel 2011. október 1. Balatonfüred
Gondolat
A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.
A CT-vizsgálat egyes típusai igen nagy sugárterheléssel járnak, és szignifikánsan növelhetik a rosszindulatú daganatok kockázatát.
CTA vizsgálatok metaanalízise azt mutatja, hogy a komputertomográfiás angiográfia a szimptómás betegek agyi aneurizmájának diagnózisában igen pontos módszer.
Régóta rajzoló ember vagyok, a családi legenda szerint a rácsos ágyban kezdődött. Az idők során akarva-akaratlanul kialakítottam olyan biztos pontokat, formákat, amelyeket rajzolás közben bármikor elő tudok venni.
Gondolat
Goya művészete a modern irányzatok első nagy tárháza. S az alkotó a valószerűen iszonyatos témák megalkotásának egyik nagymestere.
Kezdetben úgy tűnt, hogy a tudományos gondolkodás uralkodóvá válása után az élet mindennapjainak mitológiai megközelítésű magyarázata elvesztette jelentőségét az emberi társadalmak életében. A felvilágosodás, majd a pozitivizmus - mert nem értette az értékeit - a tudomány “magasáról” lenézte, a babonás szokások szintjére degradálta, majd száműzte, eltűntette az emberiség évezredes tapasztalatait hagyományokba foglaló mitologikus és vallási formákat és helyükbe új hitet, a tudományba, mint az emberiség minden bajára gyógyírt nyújtó megismerő útba, minden kérdésre választ adó világmagyarázatába vetett hitet kínálta.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás