Biztosított béremelés
2012. NOVEMBER 21.
2012. NOVEMBER 21.
A Visegrádi Négyek országaiban egyedül Magyarországon történt béremelés az egészségügyben – mondta Szócska Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) szakállamtitkára azon a keddi sajtótájékoztatón, amelyet Török Krisztinával, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatójával közösen tartott az egészségügyi államtitkárságon.
Idén harminc milliárd forint jutott az ágazati béremelésre, jövőre 50 milliárd forintot szánnak az egészségügyben dolgozók fizetésemelésre, amelynek alapját a népegészségügyi termékadó és az egészségkárosító termékek jövedéki adójának emelése biztosította. Továbbra is a „mindent a bérekre” a fő irányelv, hogy „motivált, innovatív emberek dolgozzanak az egészségügyben” – fogalmazott Szócska Miklós.
Az energiaszolgáltatás közös közbeszerzésével 10-20 százalékos megtakarítás érhető el, első körben a földgáz áránál értek el jelentős csökkenést, negyven kórház a 126 forintos köbméterenkénti ár helyett 108 forintot fizet majd a gázért – ismertette a részleteket Török Krisztina. Már idén sor kerül egy kiskörös villanybeszerzésre is, ahol a kilówattóránkénti ár öt forinttal lehet kevesebb valamennyi országos és két megyei ellátó számára. Szintén negyven intézmény csatlakozott a telekommunikációs flottához, ezek már ingyen kommunikálnak egymással. Az év végéig további tíz ellátó kapcsolódhat a rendszerhez, jövőre valamennyi kórház közös mátrixban lesz, ami további 10-25 százalékos megtakarítást eredményezhet.
Nem csak a kedvezőbb ár, de az ellátás biztonsága is garantálható az onkológiai hatóanyagok közös közbeszerzésével, amelyek így hazánkban folyamatosan elérhetőek, miközben másutt hiány volt a szerből – hívta fel a figyelmet Szócska Miklós, míg Török Krisztina azt mondta el, a néhány héten belül várható a gyógyszerközbeszerzési kiírásban hatvan hatóanyagcsoport lesz, a listát az Országos Gyógyszerterápiás Tanács (OGYT) a szakmai kollégium ajánlásai alapján állította össze. A nyílt eljárásban folytatott közbeszerzéstől mintegy tíz százalékos árcsökkenést remélnek. Az államtitkár azt is hozzátette, a gyógyszertámogatás átalakítása nem csak az ágazatnak, de a betegeknek is megtakarítást jelentett, hiszen csökkentek a patikában fizetendő tételek.
Az orvostechnikai eszközök listája is összeállt, a napokban születik döntés arról, melyek azok, amelyeket országos szinten közösen lehet beszerezni, de az intézmények általános biztosításait is együttesen pályáztatják majd. Egyébként a piac torzulásának elkerülése érdekében a GYEMSZI négyféle típusú közbeszerzési eljárást alkalmaz, míg Szócska Miklós azt hangsúlyozta, minden törvényes lehetőséget megkeresnek annak érdekében, hogy az eljárások során előnyhöz juttassák a magyar vállalkozókat.
Kérdésre válaszolva a szakállamtitkár azt is elmondta, a költségvetésben rendelkezésre áll az mintegy 1-2 milliárd forintos összeg, amelyet a júliusi béremelésből kimaradt dolgozók kapnak meg. Visszamenőleg számíthatnak fizetésemelésre többek között a légimentők, az epidemiológiai szakemberek, az addiktológiai és drogambulanciákon tevékenykedők, az egészségügyi intézményekben dolgozó szociális munkások.
eLitMed.hu, Tarcza Orsolya
2012-11-21
Egészségpolitika
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.
Egészségpolitika
12 hónapból 13,5-et dolgoznak, táppénzre és orvoshoz szinte sohasem mennek. A nagyfokú stressz és a sokszor ember feletti munkaterhelés romboló hatását gyakorta káros szenvedéllyel próbálják orvosolni. A felmérések szerint a szakdolgozóktöbb mint 80 százalékakrónikus betegséggel küzd, sokan akár két-hárommal is.Kifejezetten nagy számban fordulnak elő az ízületi,a szív- és érrendszeri betegségek, a visszértágulat, a migrén, az alvászavarok, valamint a lelki és érzelmi problémák. Az egészségügyben dolgozók lelki és fizikális állapota ironikusmódon gyakorta rosszabb, mint az általuk ellátott betegeké.
Egészségpolitika
Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.
Egészségpolitika
A Greenpeace Magyarország képviselője nyolc éve tagja a Növényvédelmi Bizottságnak. Szerinte ez idő alatt hazánk szinte minden fajsúlyos, növényvédő szerekkel kapcsolatos vitában (glüfozát, neonikotinoidok, légi permetezés) a nagyipari mezőgazdasági és vegyszergyártó lobbicsoportok álláspontját támogatta.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egy olyan integrációs platform, melynek központi szolgáltatásai gyorsabbá és átláthatóbbá teszik az egészségügyi folyamatokat. A rendszer hatékony és azonnali adatcserét tesz lehetővé, melynek fontosabb céljai a betegadatok és dokumentációk cseréjének megvalósítása, illetve a különböző egészségügyi ellátók közti erőforrások (CT, MR, labor és egyéb diagnosztikák) használata.
Legjobb gyakorlatok a betegbiztonságért
Sokan még mindig nem kapták meg a fizetésemelést
Egészségpolitika
Fordulatot hozott a RESZASZ és a Szinapszis közvélemény kutató friss felmérése. Ebben nemcsak azt mondta ki a megkérdezett, csaknem ezer orvos, hogy hálapénzmentes egészségügyet szeretne, de elismerte: nem hálából, sokkal inkább félelemből és a jobb ellátás reményében csúszik a boríték. Kiderült az is: szerintük a béremelés önmagában nem váltja ki ezt a számukra is megalázó gyakorlatot, átlátható, kiszámítható és tiszta rendszert akarnak. Dr. Dénes Tamás, a szervezet elnöke munkatársaival egy megoldáscsomagot állított össze, amit valamennyi politikai pártnak és természetesen a kormánynak is átad, szerinte az egészségügyben nagyon kockázatos kérdés, hogyan nyúlnak hozzá, de a változtatás mára már halaszthatatlan.
Csak stagnálásról beszélhetünk a migrációban, javulásról nem
Egy korábbi rendelkezés miatt egy ideig bizonytalan volt, hogy a védőnők is ugyanolyan mértékben részesülhetnek-e az egészségügyben dolgozókra általánosan érvényes bérkiegészítésben. Köszönhetően, az augusztus 31-én közzétett kormányrendeletnek, mára elhárult ez az akadály. Szeptember 1-től ők is teljes egészében megkapják a járandóságukat.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás