Egészségpolitika

A borítékok mindennemű csúsztatása

2017. FEBRUÁR 21.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az, hogy előre pénzt kérni bűncselekmény, már kimondja a törvény. Most az utólagos ,"hála" kérdésében is jogszabályi rendezést kér orvosok egy csoportja. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete az igazságügyi miniszterhez fordult, hogy a "borítékok mindennemű csúsztatását" is nevezzék törvénysértőnek —ne legyen mód munkaadói engedéllyel sem a felmentésre.

Jogi intézkedéseket kér az orvosok egy csoportja a hálapénz kérdésének rendezésére. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) az igazságügyi miniszterhez fordult, hogy a büntető törvénykönyvben egyértelműen szerepeljen a csúszópénz büntetőjogi megítélése. Korábban a legfőbb ügyésznek is továbbították kérésüket, miszerint a Btk. rendelkezése nem egyértelmű az előre nem követelt, azonban utólag elfogadott orvosi hálapénz büntetőjogi megítéléséről. Ma ugyanis teljes a jogbizonytalanság: még 2013-ban a büntető törvénykönyv és a munka törvénykönyvének együttes változásával bűncselekmény lett a hálapénz elfogadása. Előbbi értelmében vesztegetésnek minősül az eset, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ezzel együtt a munka törvénykönyve azt mondja: a hálapénz elfogadása kifejezetten jogellenes, ha azt a munkáltató nem engedte meg. Magyarán, ha a kórház beírta a szabályzatába, hogy el lehet fogadni hálapénzt, az ügy nem jár munkajogi következményekkel, és vesztegetésnek sem minősül. Ha azonban nem, akkor a hálapénzt elfogadó orvost kirúghatják, és büntetőeljárás is indulhat ellene. Vagyis egymásnak ellentmond a büntető törvénykönyv és a munka törvénykönyvének hálapénzre vonatkozó passzusa, míg az utóbbi tolerálja a hálapénz utólagos elfogadását, előbbi minden előny elfogadását vesztegetésnek tekinti. Az aktuális magyar jogrendben tehát a törvényi szigort egy kórházi főigazgató bármikor felülírhatja. Körkérdésben érdeklődtünk korábban a kórházaknál, rábólintanak-e a vezetők a hálapénz elfogadására. A változtatáskor egyébként a kórházak túlnyomó többsége engedélyezte munkavállalóinak az utólagos hála elfogadását, néhány vidéki, illetve egyházi fenntartású kórházban maradt ki a megengedő passzus a működési szabályzatokból.

A Reszasz egyébként még 2014-ben fordult a jogbizonytalanság rendezése érdekében a legfőbb ügyészhez fordult. Polt Péter akkor jogszabály-módosítást kezdeményezett az egykori Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál. Ezért kezdeményezte több szakmai szervezet is azt, hogy tisztázzák a helyzetet, és találjanak végre megoldást a problémára, legyen vége a jogbizonytalanságnak. Az Igazságügyi Minisztérium munkához is látott, elkészítette a Btk. újabb módosítását, amely – bizonyos esetekben – szemet hunyt volna a hálapénz elfogadása fölött. Az volt az eredeti elképzelés, hogy nem minősül bűncselekménynek, ha egy egészségügyi dolgozó utólag fogad el valamilyen juttatást egy pácienstől, aki ezzel az elégedettségét kívánja kifejezni. Az egész végül kikerült a törvénykezésből. Mivel az ügyben azóta nem történt semmilyen előrelépés, az érdekvédelmi Reszasz most Trócsányi László igazságügyi miniszterhez fordul a kérdés rendezése érdekében - közölte a szervezet. Azt írták, a hálapénzrendszer felszámolásához szükséges egy a gyakorlatban is működő keretrendszer kidolgozása, amelynek egyik fontos eleme az egészségügyben dolgozók megbecsülése mellett a hálapénz jogi helyzetének rendezése.

Dr. Hegedűs Zsolt, a szakszervezet alelnöke, az 1001 tagja szerint a jogi szabályozás sem egyértelmű és világos, ezért is fordultunk az IM-hoz. Várjuk a válaszokat. ,,Elodázták eddig a választ, legalábbis a korábbi 2014-es Polt Péter válasza után nem tudjuk, hogy érdemben mi történt.(Semmi). A végső cél az, hogy igenis kriminalizálják majd egy ponton a hálapénz adását és elfogadását, ugyanúgy, mint egy jól működő, jól finanszírozott egészségügyben a világ más helyein, fejlettebb országaiban. Természetesen ennek egyik sarokköve az egészségügyi dolgozók béremelése a valós társadalmi hasznosságuknak megfelelően. A jogbizonytalanság is alapjában a mindenkori hatalom félrenézése és cinkossága ezzel a korrupt rendszerrel. Ezzel a levéllel a jogalkotók, illetve a döntéshozók lelkiismeretét szeretnénk felrázni, hogy az ő erkölcsi kötelességük hosszútávon megoldani ezt az álságos helyzetet most. Szégyen, hogy a rendszerváltás után csaknem 30 évvel még midig a hálapénzrendszer az, amely béklyóba köti és behálózza azt és alapjában akadálya minden józan ész által diktált és szakmai megalapozottságú reformtörekvésnek”—mondta az alelnök.

Az 1001 orvos hálapénz nélkül facebook csoport nevében dr. Lénárd Rita annyit mondott: tömörülésük egyértelműen azt képviseli: az orvosok alapbérét fel kell emelni a V4-ek szintjére és ezzel egy időben kriminalizálni a hálapénzt. Ez a szint pedig a korábbi kutatások szerint kezdő orvosnak nettó 275 ezer, szakorvosnak nettó 400-450 ezer, főorvosnak nettó 500-600 ezer forintos fizetés kellene ahhoz, hogy a hála valóban kiiktatható legyen.

Az emberek hajlandók fizetni a több vagy jobb ellátás reményében, vagy ha úgy érzik, nem kapják meg azt az ellátást, ami várakozásaiknak megfelel. A „mi jár”, valamint az „extra, több vagy jobb” azonban Magyarországon továbbra is homályos fogalmak. Ez pedig teret ad a hálapénz elterjedésének, ami ahogy ma nézzük valóban vesztegetés, aminek részese az adó és a kapó oldal is. Dr. Kovácsy Zsombor is régóta szót emel a helyzet rendezéséért, ez ugyanis szerinte nem olyan, mint a szimpla borravaló.

,, Itt egyértelműen arról van szó, hogy az emberek jogosulatlan előnyt, előjogokat vegyenek a szűk keretek között. Az viszont, hogy ezt most így bárki a törvény konkretizálásával, tisztán kimondja, irreális. Ezért a jogalkalmazónak, például az ügyészségnek kell állást foglalnia, de önmagában a jogi szabályozás nem tud úrrá lenni az egészségügy lényegi elemévé vált kenőpénzen.”—mondja az egészségügyi szakjogász.

Az újabb nekirugaszkodás, a büntető törvénykönyv szigorítása aligha megoldás. Az ágazatban dolgozók szerint azzal, ha kriminalizálják az évtizedek alatt rögzült szokásokat, több kárt okozunk, mint amennyi hasznot remélhetünk. Tettes lesz a magyar egészségügyben mindenki: nemcsak a „megvett” orvos, szakdolgozó, de a beteg is, aki a hálapénzt adja – ugyanúgy bűncselekményt követ el. Ráadásul felverheti a tarifákat, ugyanis a büntethetőség árnyékában mindenki nagyobb kockázatot vállal, és ennek rendszerint az ára is nagyobb. És ami a legsúlyosabb, hogy sokakat elriaszthat ez a még zavarosabbá tett helyzet az itthoni rendszertől. Ha pedig még kevesebb lesz az orvos, akkor még nagyobb lesz a verseny a betegek körében az elvárt ellátásért, ezért még többen akarnak majd egyéni elbánást, vagyis a hálapénz nem csökken, hanem valószínűleg tovább nő majd.

Kun J. Viktória
eLitMed.hu
2016. február 21.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

Ökológia

A boldogság közgazdaságtana

Elmondható, hogy a piacok leginkább a boldogtalan és elégedetlen fogyasztókra várnak. Ők ugyanis a vásárlói azoknak a nagy mennyiségben előállított komforttermékeknek – pl. cipők, autók, TV-k -, amelyek használata rövidtávon közvetlen ösztönzést és kellemes érzetet nyújt. Azonban ezeknek a termékeknek gyorsan csökken a hasznosságuk, sőt tartós fogyasztásuk hosszútávon függőséghez vezet(het), ugyanis a múltbeli örömérzet megszerzéséhez a jelenben még több komfortjószágot kell fogyasztani.

Klinikum

Korai pszichózis – mit tegyen a nem-pszichiáter orvos?

Sami és munkatársainak a British Medical Journalben megjelent két áttekintő közleménye a 2007 és 2017 közötti tíz év során megjelent tanulmányokat összegezve arról számol be, hogy a háziorvosok, illetve az egészségügyi ellátórendszer egyéb területein dolgozó nem pszichiáter szakorvosok (így a sürgősségi osztályokon dolgozók és a társbetegségek kezelői, továbbá a gyermekorvosok) hogyan ismerhetik fel a korai pszichózis jeleit, és hogyan segíthetik a beteget

Egészségpolitika

A tudományegyetem nem tud piacra dolgozni – Veszélyt jelent hazánkra nézve a Fudan Egyetem budapesti campusa

Az európai modern egyetemek három fő eszméje, a pénzügyi függetlenség, az önkormányzatiság és a curriculum szabadsága. Az utóbbi 20-30 évben komoly kritika érte az intézményeket, hogy nem elég gyorsak és nem kellően szolgálják a gazdaságot, elégítik ki a munkaerőpiaci igényeket. Hogy hatékonyabban kellene szolgálniuk az innovációt és az ipari, technológiai fejlődést. A piac és a politika olvasatában a legfőbb szempont ugyanis, hogy a befektetett pénz, tőke minél gyorsabban megtérüljön. Ez a világon mindenütt a szó szoros értelmében egyfajta „szabadságharc” a két domináns erővel szemben. Hiszen az egyetem egy dolgot biztosan nem engedhet el, az pedig az autonómia.

Egészségpolitika

Béremelés, úgy érdemes, ha az érezhető

Orvoshiány – talán az egészségügy egyre égetőbb és az egyik legnagyobb problémája. Külföld, illetve a magánszféra mind többeket csábít a megélhetés és persze a munkakörülmények miatt. Bérrendezésük folyamatosan napirenden van, érdemi változás azonban eleddig nem történt. A napokban nagyjából egy időben a Magyar Orvosi Kamara lépett fel határozottan a bérrendezés ügyében, illetve Lázár János beszélt arról, másfél és három millió forint lenne a reális bérezése a magyar orvosoknak.

COVID-19

Dementia-ellátás a COVID-19 járvány idején

A SARS-CoV-2 vírus agresszív terjedésével a halálos áldozatok száma világszerte növekszik. Nemzetközi adatok alapján a legtöbb halálos fertőzés az idősebb korosztályban történik, akiknél gyakran valamilyen más egészségügyi probléma is fennáll.